Woody Allen se vrací


 

Allen výřez přebalNikoli v této dekádě, ale docela dávno, totiž už roku 2007 se v Random House v New Yorku vrátili do „sedmdesátek“ a dohromady uskupili tři z knih režiséra Woody Allena (*1935 v Brooklynu) Vyřídit si účty (1971), Bez peří (1975) a Vedlejší účinky (1980). Tím vzniklo „téměř souborné vydání“ jeho povídek Obhajoba šílencova, které na český trh právě v tohle léto 2018 vrhlo Argo.

 

 

 

Máte-li (dávno existující) česká vydání tří těch filmařových sbírek, Obhajobu šílencovu si možná ani kupovat nemusíte. Tím spíš ne, že vynechala (již u „Randomů“) prózy Zamyšlení nad Lovborgovými Allen přebalženami, Dotaz, Paměti lupiče a Smrt klepe na dveře. Proč právě ty čtyři?

 

Na to si už odpovězme každý osobně. A můžete si to, pravda, zkusit sami odhalit odpovědným přečtením či znovupřečtením těch čtyř povídek: a protože stará vydání už doma nenajdete, Obhajobu šílencovu přece kupte!

 

Jsou i další dobré důvody. Například ta naprosto se vymykající obálka Štěpána Dančo.

 

Kniha je na úrovni a málokde klesne autor pod čáru. Jak psal kterou povídku rychle, by nás zajímalo, ale odpad nenajdete. Jde o čtyřicet šest často parodicky laděných textů i včetně Mafie zblízka, Mojí filozofie, Vzpomínek na dvacátá léta, Vzpomínek na Needlemana, Hraběte Drákuly, Hovorů s Helmholtzem, Výboru z Allenových zápisníků, Obrany Allenovy, Zamyšlení nad parapsychickými jevy, Ranými eseji, Zhrzen osudem, Hrozby létajících talířů, Postavy Kugelmasse, Projevu k maturantům, Šílencova příběhu a v neposlední řadě Stručného, leč šikovného návodu k občanské neposlušnosti.

 

O tom, že mnohé tyto povídky strčily do kapsy i Stephena Leacocka, snad netřeba pochybovat; přesto se Woody Allen věnoval psaní prózy pouze okrajově a dokonce i tady objevíme – pod tou rouškou – scénáře (a viz většina textu Obrana Allenova).

 

Již zmíněného roku 2007 vydal Woody Allen rovněž knihu Čirá anarchie, okamžitě přeloženou taky u nás, nicméně ta se do Obhajoby šílencovy (samozřejmě) nedostala.

 

Maně vzpomínám, jak mě lékař a spisovatel Václav Gruber svého času prosil, zda bych neidentifikoval příběh, v kterém spí hrdina s Flaubertovou fiktivní Emmou Bovary. Zaskočil mě. Dlouho mě ani nenapadlo, že dotyčnou „science fiction“ mohl napsat Woody Allen! A tak nebylo následující hledání rozhodně na pár minut. Nu, jestli vám mohu něco doporučit, začněte četbu Obhajoby šílencovy právě touto povídkou.

 

 

Woody Allen: Obhajoba šílencova

Přeložili Michael Žantovský a Dana Hábová.

Argo 2018

ISBN 978-80-257-2520-7

 

 

(Allenovy) Aforismy na str. 25 co součást povídky Moje filozofie:

Je objektivně nemožné prožít vlastní smrt a nezačít zpívat falešně.

Vesmír je pouhou prchavou představou v boží mysli – pěkně nepříjemné pomyšlení, zvláště když člověk právě složil zálohu na dům.

Věčná nicota nevadí, pokud jste na to oblečeni.

Kdyby jen Dionýsos zůstal naživu! Kam by se chodil najíst?

Nejenže neexistuje žádný Bůh, ale zkuste sehnat o víkendu instalatéra.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 30 Srpen 2018 11:05 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB