Dcera Sherlocka Holmese 

Goldberg výřez přebalJe jaro roku 1910 a velkého, moudrého Sherlocka Holmese (IQ neznámo, avšak dozajista na výši) není více mezi námi: zesnul tiše před sedmi lety. Zesnul, ale Leonardu Goldbergovi, autorovi knížky Dcera Sherlocka Holmese, to nevadí a nechává nám vyprávět o novém případu dvaatřicetiletého syna doktora Watsona, muže již pátým rokem pracujícího v patologickém ústavu pověstné nemocnice Svatého Bartoloměje. A jeho tatínek, který se tam kdysi seznámil s Holmesem? Dál bydlí v čísle 221b na Baker Street.

 

 

Aby bylo o čem číst, dochází jaksi již tradičně k vraždě. Ta zprvu vypadá jako sebevražda, ale tou není. Soukromé vyšetřování přitom iniciovala jistá Joanna Blalocková, někdejší zdravotní sestra a taktéž velice, velice oddaná čtenářka detektivek Edgara Allana Poea i Arthura Conana Doyla. Ty druhé detektivky, a tomu se v tomto fiktivním světě zcela věří, vznikly ovšem samo sebou na podkladě reálných případů.

 

Joanna Blalocková je hezká a chytrá vdova. Vdána byla za syna britského ministra, ale ten podlehl choleře. Ženě ovšem zůstal bystrý desetiletý syn, a když Watson starší tohoto chlapce poprvé spatří,Goldberg přebal strne. Dítě snažně pomáhající v pátrání mu více než připomíná přítele Sherlocka. To nemůže být náhoda.

 

Co víc? – I místo paní Hudsonové pracuje v domácnosti na Pekařské ulici její dcera a vynořují se taky další figury s povědomými příjmeními. Například jistý plukovník Christopher Moran.

 

Goldbergova detektivka jistě obsahuje také prvky naivity, nicméně to asi je občas záměr, a tato jen zdánlivá naivita představuje ve skutečnosti spíše odlesk někdejšího londýnského koloritu, jenž sotva kdy zklame a odkud, dejme tomu, těží též aktuální počítačová hra o upírech (https://www.novinky.cz/internet-a-pc/hry-a-herni-systemy/477551-atmosfera-stareho-londyna-a-krvelacni-upiri-hru-vampyr-si-koupilo-pul-milionu-lidi.html). Jedná se přitom (a víte to zatraceně dobře) o Londýn mlhy, doků, dozvuků Meckie Messera a Doylových starosvětských povídek. Byť přímo jejich specifický, hutný sloh Goldberg nenapodobil.

 

Jak se pátrání rozvíjí, vstupuje do hry i tzv. Athénský klub a luštíme tajné písmo. Hledáme poklad a zvíme, co už víme. Staré viny mají opět dlouhé stíny. Roli dodatečně sehraje také druhá anglo-afghánská válka (1878-1880), a protože to následující máme prozrazeno přímo na deskách, snad smím vyslepičit rovněž to, že Watson Junior naváže s Holmesovou dcerou velmi důvěrný vztah. Ti dva se k sobě ostatně hodí (podobně se k sobě navzájem kdysi hodili Holmes a Watson) a spolu začnou připravovat plán na lapení vraha při dalším jeho činu. Ledacos jim ovšem metají během toho plánování pod nohy jistí britští aristokraté i sám Scotland Yard.

 

Nu, a s kým měl nepřítel ženského plemene Sherlock Holmes potomka? S kým jiným, než s Irenou Adlerovou, jak rovněž prozrazuje obálka, a nejspíše nemusím dodávat, kým tato Irena (z povídky Skandál v Čechách) Holmesovi byla.

 

A poslední poznámka. Dcera Sherlocka Holmese, kterou lze sotva nazývat román, je perfektní ukázkou kvalitně odvedené práce na tzv. pastiši. A tento sherlockovský pastiš bravurně zapadá do takřka už nekonečné série jemu podobných (a byly tu o dost horší), ale o skutečné literární kvalitě textu lze s úspěchem pochybovat.

 

Leonard Goldberg: Dcera Sherlocka Holmese. Překlad Hana Marsault. Ve společnosti Albatros Media vydalo nakladatelství CPress. Brno 2018. 304 stran. ISBN 978-80-266-1056-4

 

 

Ukázka:

Otec ještě jednou nahlédl do spisu a pak svraštil obočí, jak se snažil rozvzpomenout si na dávné události. „Obětí byl Ronald Adair, který přišel o život poté, co hrál s Moranem karty.“

 

„Stejně jako Charles Harrelston,“ poznamenala Joanna.

 

„Plukovník Moran ve hře s Adairem podváděl.“

 

„Další pozoruhodná podobnost.“

 

„Adair byl zastřelen skrz otevřené okno.“

 

„Harrelstonova smrt se také točí kolem okna.“

 

„A když se Sebastian Moran dozvěděl, že je mu Sherlock Holmes na stopě, snažil se ho zabít.“

 

„Jakým způsobem?“ zeptala se Joanna.

 

„To už si nepamatuji.“

 

„Snažně vás prosím, vzpomeňte si,“ naléhala Joanna. „Může nám teď jít o život.“

 

Zatímco otec přemýšlel, nepřestával jsem uvažovat nad tím, jak byl Sherlock Holmes geniální. Jak ho mohlo napadnout, že rysy dobra a zla mohou utkvívat v genech a přecházet na další generace? Sebastian a Christopher Moranovi byli dokonalými názornými příklady tohoto fenoménu. Stejně tak i Joanna Blalocková a její biologický otec Sherlock Holmes.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 19 Červenec 2018 08:13 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB