Vraždy na odvrácené straně Měsíce podle Anthony O´Neilla 

O Neill výřez přebal„Geniálně šílené, napínavé a zábavné.“ The Wall Street Journal

 

 

Anthony O´Neill (*1964) umí psát. Nebo si to radši posoudíte sami? Umí kloubit věty (omezuji svůj výrok) a z nějakého důvodu občas akcentuje násilí. Nevím, zda rád. Prokládá vražedné sekvence dobrodružstvími, jaká si vysnil, a chce jako každý soudný autor zaujmout maximum čtenářů. Ne příslušníky své rodiny. A bylo by absurdní ho nazývat umělcem, ale umělcem svého druhu dozajista je. Vypracoval se v něj.

 

Podobně jako Quentin Tarantino pracoval kdysi tento muž v půjčovně filmů, a ač je Australan, přestěhoval se do Edinburghu. Zda tam něco zdědil, netuším, ale podle všech indicií si tam dnes připadáO Neill přebal jako doma a navíc i coby následovník Stevensonův. Ba Doylův. Ani Conan Doyle totiž nebyl ryzí Londýňan.

 

Loni vydal O´Neill román Dr. Jekyll a pan Seek, který se odehrává sedm let po událostech vylíčeným v Podivném případu doktora Jekylla a pana Hyda, a česky už vyšly jeho knihy Šahrazád – Útěk z Bagdádu (2001, u nás 2002) a Říše věčnosti (2006, u nás 2009). V druhé z nich pátrá Napoleon Bonaparte v Egyptě a při válečném tažení, které sám inicioval, po tajemství nesmrtelnosti, a v dříve zmíněné knížce O´Neill navázal na rámcový příběh Tisíce a jedné noci. Literárnímu braku se pak asi nejvíc přiblížili jeho Nezničitelní (2009), autor však se vykroutil z nejhoršího tím, že svůj krvák upravil na parodii. Ano, ano, jsou to jeho Čtyři vraždy stačí, drahoušku po skotsku.

 

Když mi zaslalo nakladatelství LEDA „neprodejný recenzní výtisk“ sci-fi románu Na odvrácené straně (2016, česky 2018), začal jsem si takřka šokovaně uvědomovat dvě věci. Zaprvé: Román o věznici na Luně přece chce už léta sepsat Ondra Neff. Kdo ho to předešel?

 

Zadruhé: Skoro každá kapitola O´Neillova neskutečně čtivého vyprávění končí brutální vraždou (jak se mi tak zdá) a celek rozhodně generuje slušnou porci násilí. Ne že bych ještě nikdy nečetl pana Kotletu, pana Žambocha, Jamese Herberta či Mickey Spillanea, ale taktéž oni by se nad knížkou Na odvrácené straně zachvěli. Byť často prostě zaujetím. Zachvěli by se i nad O´Neillem samým a tenhle chlap si nedělá iluze, řekli by. Ani o světě, ani o lidech. Je to brutální vypravěč. Možná si odvrácenou stranu Měsíce přivlastnil jen proto, že mu ani Země nebyla pro jeho masakry dost dobrá. Ale dost vtipkování, nahlédněme na O´Neillovu práci nevyjukaně a zodpovědně, se vší příslušnou jí vážností. A hle, nesporným faktem zůstalo, že Luna obletuje Zemi způsobem, následkem kterého NIKDY nevidíme její „zadní“ stranu. Podle O´Neillovy fantazie právě tam založil výstřední miliardář Fletcher Mosas trestaneckou kolonii pro nejtěžší vrahy a sexuální maniaky. Je to místo běsů a prostě si říká Město hříchu.

 

To samo by někomu stačilo, avšak O´Neill není troškař. Ví, že děje mají být poněkud prostorově rozmáchlejší, a tak... Asi dva tisíce kilometrů od tohoto zkorumpovaného, drogového pekla vykročí kupředu nikoli snad Terminátor, ale neškodně a nevinně vyhlížející android, který se neustále usmívá a bývá decentní, avšak je krvežíznivou mašinou s cílem eliminovat veškeré překážky a Město hříchu ovládnout. Nebo snad... Uvnitř onoho města se má android rozhodně chtě nechtě setkat s člověkem, jehož osobnost se mu vyrovná a jenž si říká poručík Damien Zackon.

 

Och, jak rád by Zackon vypátral pachatele série atentátů, ale jeho hnusné okolí o to vlastně ani nestojí. A tak je - skoro - jediný spravedlivý. Mimo to používá mozek a dochází mu, že za vraždami stojí sám miliardář. Mosas. Či snad jeho ambiciózní dcera, popřípadě oba dva.

 

Ondřej Neff už to jistě četl a nějakou chvilku ve Zvoli dumá, jak vylepšit vlastní vizi obdobného příběhu, aby se O´Neillovi vyrovnal. No, asi to zvládne. On není O´Neill zase takový pašák; jenom tak jeho řádky na první pohled působí. Ale je to komerce.

 

Přesto je Neff asi jedním z mála (a možná jen tak pěti, šesti) českých spisovatelů, který na přebití O´Neilla má. Bude-li mu však onen pomyslný souboj za to vůbec stát, jak ještě uvidíme.

 

Na odvrácené straně je spádný, místy až zběsilý text, a polykáte-li autorova akční líčení (a to jedno za druhým), nabudete brzy dojmu, že Měsíc byl stvořen pro mávání mačetou, usekávání hlav, tříštění lebek a jako bojiště. Budou tací, kteří knihu nevydýchají, ale další strhne. V mnohém je podobna počítačové hře. „Střílečce“, při jejímž hraní se odreagujete; a pozoruhodná energie z ní vážně sálá. Kodexy některých hrdinů se pak blíží kodexům z představ legendárního Roberta A. Heinleina. Nu, a co se zdá jen jako fór?

 

Že autor celičký román uvádí citací z humoristy Marka Twaina. „Člověk je jako Měsíc,“ řekl totiž kdysi tento nesporný velikán americké literatury (a levičák). „Má odvrácenou stranu, kterou dnem i nocí ukrývá.“

 

Víc knihu nedokáži pochválit, tak raději už skončím, a to „testovou“ otázkou, na kterou vám hned sám odpovím. Otázka zní: Která dávná česká kapela hrála působivou skladbu Romana Dragouna a Vladimíra Čorta (ten vymyslil text) Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce/A Man That Looks Like The Dark Side Of The Moon (https://www.youtube.com/watch?v=3mnMlLv9xmA)?

 

Progres 2.

 

 

Anthony O´Neill: Na odvrácené straně. Přeložil Jan Kalandra. Vydalo nakladatelství Leda. Voznice 2018. 432 stran. 46 kapitol. ISBN 978-80-7335-533-3

 

Ukázka z knihy:

 

 

Z KODEXU MOSAS

 

Nečekej, co ti dají. Ber si, co potřebuješ.

Plevel se hubí, ještě než zapustí kořínky.

Usmívej se. Usmívej se. Usmívej se. Zabíjej. Usmívej se.

Vybuchuj často. A pořádně.

Kapytulovat. Ani nevím, jak se to píše.

Lítat může všechno, když na to nalepíš dost peří.

Moucha nikdy nesmí tušit, kdy ji chceš plácnout.

Podřízení jsou jako psi. Občas je poplácej po hlavě.

A až to bude potřeba, dej je uspat.

Lži, jako když tiskne. A paměť měj jako slon.

Jdi dál. Jdi dál. Zatímco jiní spí, ty jdi dál.

Nikdy nevíš, kdy se spustí liják. Proto měj po ruce vždycky nějakou vytáčku.

Najdi Oz. A buď čaroděj.

Je dobré mít konkurenta. A ještě lepší je roztříštit mu lebku.

Jestliže po sobě nesvedeš zahladit stopy, vyhlaď ty, kdo je vidí.

Je milosrdné jít soupeři přímo po krku.

Stonání odmítej. Ze zásady.

Na veřejnosti podávej ruce. V soukromí stínej hlavy.

Přátelé ti pomohou dostat se k cíli. Všichni ostatní jsou verbež.

Láska k penězům je kořenem veškerého pokroku.

Dojdi do El Dorada. Zmocni se El Dorada.

Začni hledat další El Dorado.

Závist druhých je hodovní tabule s neomezenými chody.

Co ústa omluví, svědomí nebolí.

Když nemůžeš hlavou prorazit zeď, rozraž hlavu tomu, kdo ji před tebe postavil.

Neporušuj zákony. Porušuj obecné principy.

Poražení hledají překážky. Vítězové je přeskakují.

Génius se umí spasit sám.

Nemůžeš sloužit Bohu a mamonu zároveň.

Nejsi pořádný conquistador, dokud nedržíš v rukou královu hlavu.

Chmury přenech povalečům.

 

01

Na Měsíci by žil jen šílenec.

Měsíc je jeden velký kus neživé horniny: 73,5 trilionu tun neživých hornin. Nežijí už skoro čtyři miliardy let. A – připustíme-li, že neživé horniny můžou něco chtít – chtějí, abyste nežili ani vy.

Váš konec může tím pádem přijít rychle. Může vás pohřbít zával. Může se na vás zhroutit strop lávového tunelu. Můžete po hlavě zahučet do kráteru. Do vašeho obydlí může rychlostí 70 000 km/h narazit meteorit. Mikrometeorit vám může roztrhnout skafandr. V přechodové komoře vás může na kousky rozcupovat náhlý výboj statické elektřiny. Když uklouznete, když se říznete, když vám na skafandru praskne těsnění nebo se porouchá kyslíková láhev, máte to za pár minut spočtené.

Nebo se můžete trápit o něco déle. Porucha elektrického vedení může vyřadit z provozu vzduchové filtry. Chyba v počítačovém programu může rozhodit klimatizaci. Zvlášť nebezpečný patogen – a zmutovaným kmenům bakterií se v uzavřeném prostředí daří výjimečně dobře – vás může dostat za několik dní. Vydáte-li se ven, může vám náhlý propad teploty ve chvíli, kdy sluneční svit vystřídá stín, způsobit teplotní šok. Sluneční erupce vás muže spéct jako špekáček na ohni. Když se vám rozbije vozítko, pomalu se udusíte ve vlastním skafandru.

A můžete taky odcházet po krůčcích, v průběhu let. Měsíční prach se vám může jako azbest postupně usazovat i v těch nejzastrčenějších plicních sklípcích. Následkem dlouhodobého pobytu mezi chemickými výpary a unikajícími plyny vám může zkolabovat celá dýchací soustava. Slabá gravitace – šestinová oproti té zemské – může vést k smrtelnému oslabení srdce. Kosmické záření – galaktické paprsky z mrtvých hvězd a černých děr – vám může zdeformovat buňky. Nemluvě o směsici psychologických faktorů (zahrnují smyslové deprivace, nespavost, paranoiu, klaustrofobii, podrážděnost, osamělost, halucinace), které vám můžou zamíchat myšlením jako s balíčkem karet.

Na Měsíci vás zkrátka může zabít okolní prostředí. Nebo náhoda. Anebo se můžete zabít sami.

A kromě toho vás pochopitelně můžou zavraždit. Gangsteři. Teroristé. Psychopati. Ideologové. Anebo vás odpraví prostě proto, že už se příliš prodražilo udržovat vás naživu.

Na Měsíci by trvale žil jen šílenec – popřípadě štvanec, odpadlík, misantrop, člověk závislý na adrenalinu. Nebo taky hromadný vrah.

 

2

Kleef Dijstra je šílenec. A hromadný vrah. Před osmadvaceti lety se neúspěšně pokusil očernit proimigrantské aktivisty a získat protestní hlasy pro nově vzniklý Nederlandse Volksbond, jehož program ostentativně podporoval, když dva týdny před nizozemskými parlamentními volbami vyhodil do povětří jeho amsterodamské ústředí. Zahynulo tehdy šest osob a dalších třicet bylo zraněno. Jenže tentýž měsíc ve vzteku z toho, že v dolní komoře získala dosud nevídaný počet křesel Pasrtij van de Arbeit, nabil Berettu ARX190, prostřílel se bezpečnostním kordonem do haagského hotelu Van Buren a v něm pokosil sedmačtyřicet slavících straníků. Vystavíme-li konečný účet těchto dvou masakrů a několika jeho samostatných menších zločinů, je Kleef Dijstra přímo odpovědný za vraždu dvaašedesáti lidí.

Forezní psychiatři po jeho zatčení v soudně nařízeném posudku stanovili, že Kleef Dijkstra je paranoidní schizofrenik. Vykazuje podle nich sociopatické sklony, narcistickou poruchu osobnosti, trpí velikášskými bludy a psychotickými epizodami. Nad svými zločiny neprojevil nejmenší lítost a psychiatrům jednou dokonce sdělil, že by je nejradši oddělal taky. Lékařská zpráva dospěla k závěru, že i za použití nejpropracovanějších moderních terapií existuje jen malá naděje na zlepšení stavu a pro obžalovaného doporučila dlouhodobý pobyt ve věznici s nejpřísnější ostrahou.

Mnozí projevovali odlišný názor. Řada holandských i zahraničních komentátorů navzdory evropské averzi k trestu smrti tvrdila, že by si Dijkstra v souladu se svým hodnotovým žebříčkem zasloužil viset. Jeho věznění by navíc pro společnost bylo nákladné a ponechávalo by otevřenou možnost, že by se za mřížemi mohl stát hrdinou a mobilizovat podobně smýšlející individua prohlášeními, která by nějak dokázal propašovávat ven. Sám zločinec, z nějž vyzařovalo nemalé a znepokojivé charisma, se už dal slyšet, že „boj právě začal“ a že za sto let „budou na nárožích po celé Evropě stát jeho sochy“.

A pak se našlo řešení. Měsíc…

 

3

Coby průměrný turista navštívíte Měsíc s největší pravděpodobností jen jedinkrát za život, Dopravíte se sem z vesmírných středisek na Floridě, v Kostarice, Kazachstánu, Francouzské Guyaně nebo v japonské Tanegašimě, případně z bývalé ropné plošiny na Malabarském pobřeží. Nejspíš se necháte zlákat k několikadenní návštěvě kasina StarLight na nízké oběžné dráze Země – herna Karusel, jak rádi uslyšíte, si svou velkolepostí v žádném ohledu nezadá s pověstí, která tento podnik provází. Odtud vás trajekt převeze do jednoho z hlavních přístavů na Měsíci, pravděpodobně na Doppelmayerovu základnu v Moři vláhy nebo na Lyallovu základnu v Moři klidu. Ubytujete se v jednom ze zdejších hotelů: Mikuláš Koperník, Hilton, DovoLuna, Mrtvá hvězda nebo Přehled. Pár dní vám zabere aklimatizace, popřípadě i setřesení únavy po cestě. Poté se patrně vydáte na zběžnou prohlídku místních zajímavostí – zábavních parků, rozhleden, sportovních stadionů, slavného baletu. Rozhodně navštívíte místa, kde svého času přistála vesmírná mise projektu Apollo, zvláště pak zastřešené místo přistání Apolla 11. A patříte-li mezi opravdu náročné cestovatele, možná si dokonce zajdete až na jižní pól ke kráteru Shackleton, jehož hloubka (čtyřikrát větším než průrva Velkého kaňonu) vám vyrazí dech.

Pokud na Měsíc naopak přijíždíte kvůli levné nebo nelegální operaci, kvůli pašování drog, nevázanému sexu, brutálním sportům či hazardním hrám s milionovými vklady, anebo si jednoduše chcete s někým promluvit, aniž byste byli odposloucháváni, stoprocentně zamíříte na odvrácenou stranu Měsíce, tedy do Očistce a jeho metropole Sínu – Města hříchu…

 

5

Ennis Fields je šílenec. A kanibal. Před čtyřiadvaceti lety ve Vancouveru ho už neskutečně žrala jeho druhá žena, tak jí jako košer řezník prořízl hrdlo, stáhl ji jako králíka, osekal z ní její citelné tukové zásoby a pak si stoupl za plotnu. Svaly osmažil, mozek orestoval, kosti povařil, zbytek podusil, v klidu povečeřel a pak své tchyni položil na práh před dveře krabici s „jednou z těch Maggiiných úžasných masových haší“.

Než Fildse konečně dostihla policie, k čemuž došlo o půl druhého roku později v Albertě, stačil zabít, naporcovat a částečně spořádat další tři ženy. Při výsleších se pak doznal ještě ke čtyřem dřívějším vraždám…

 

7

Vzhledem k tomu, že Jean-Pierre Plaisance žije na Měsíci, musí i on být šílenec. A je také vrah. Ve svém rodném Mentonu kdysi při opilecké rvačce v hospodě zabil dva námořníky. Býval tehdy chlap jako hora, kulturista, který odsloužil tři roky u cizinecké legie. Přezdívalo se mu Valet de Carreau – Kárový kluk -, protože měl od pasu nahoru vytetované diamanty. Svlečený donaha ještě pořád vypadá jako harlekýn.

Plaisance však nebyl považován za tak nebezpečného, aby si vysloužil iglú v kráteru Gagarin…

 

37

Pokud existuje jediná věc, na níž se filosofové od Platóna přes Kanta a Hobbese až po Lockea bez debat shodnou, je to zjevná pravda, že svět bez morálního kompasu, společnost oddávající se výlučně vlastním zájmům, představuje uspořádání, jež brzy upadne do barbarství a chaosu…

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 22 Červen 2018 08:42 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB