Anča a Pepík dovydáni


 

Lomová výřez přebalRoku 2016 jsem tu psal o nové edici dětem určeného komiksu Lucie Lomové (viz) a letos na jaře konečně můžeme sevřít v prstech závěrečný, pátý svazek. Sice obsahuje jen 10 příběhů, nicméně ten finální (Studnou do pohádky) je hned pětidílný, má rovných třicet stránek a představuje souměrně umístěné závažím „naproti“ takřka stejně dlouhé epizodě Anča a Pepík na stopě (32 stran), kterou kdysi byl zahájen svazek první.

 

Jinak mají dobrodružství Anči a Pepíka sedm až osm stran. - A všechny tyto půvabně vypravené knihy přečtete, myslím, jako nic, vždyť dohromady nemají více než 528 stran! A jen první z nich má stránek 112, zatímco pak už všechny jen po stránkách sto čtyřech. Což jistě nepůsobí přímo jako chyba, dá se však podotknout, že mít letos i závěrečný svazek jen o ty čtyři listy víc (do 112), bylo by vše ještě souměrnější! - A teprve by se dovnitř vešlo vše, co tam původně chtěli napresovat oba znalí autoři doslovu Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek; a totiž aspoň některé kresby kolegů Lucie Lomové, kteří se jejích myšek v různých časech s úctou zmocnili.

 

„Například narozeninové přání Lukáše Fibricha,“ zvím, „na němž Myškám předává dort jeho populární kocour Mourrison. Nebo kresba Viktora Svobody, na kteréLomová přebal si Pepík zkouší kostým komiksového borce Volemana.

 

Oficiálně vydanou práci tohoto typu,“ pokračují, „představuje pak například komiks Michala Menšíka-Nikkarina, jenž vznikl pro sborník Návraty Komety a ve kterém se s Myškami setkává Nikkarinův hrdina Bo.“

 

Ale přece něco máme! Alespoň čtyři stránky kreseb „navrch“ svazek pátý dostal a jednu z nich vytvořil roku 2005 ještě nedospělý Jan Ondřejček.

 

Ty ostatní jsou prací Lucie Lomové a konkrétně jde o kresby Anča a Pepík v podzemí (2010), Anča a Pepík u trpaslíků (2011), Strom skřítků (2016) a Najděte 15 nesmyslů (2017). Taky však o svatební oznámení z roku 2016 či obal žvýkačky (2012), na kterém jsou překrásně zachyceny hřbety knih, přičemž mezi nimi ve dvou poličkách nechybí Broučci, Andersenovy Pohádky, Mikeš, Fimfárum, Staré pověsti české, Kytice, Rumcajs, Medvídek Pú, Bílá velryba, Hobit, Tři mušketýři, Patnáctiletý kapitán, Dobrodružství Toma Sawyera, První kniha džunglí, Babička, Boj o první místo, Oliver Twist, Děti z Bullerbynu a také další svazky od Čapka, Poláčka, Friče, Dahla či Tove Janssonové a rovněž některá díla fiktivní, při vymýšlení jejichž názvů (a jmen jejich autorů) projevila Lucie Lomová smysl pro humor.

 

Anča a Pepík ilustrace v časopise DobrodruhJak připomínají autoři doslovu, Anča a Pepík se rovněž stali předmětem divadelní dramatizace, hrdiny počítačových i stolních her a v neposlední řadě protagonisty animovaného televizního seriálu (https://www.csfd.cz/film/491798-anca-a-pepik/komentare/).

 

Veškeré příběhy shromážděné v tomto pátém a definitivně poslední svazku původně vycházely na konci předešlého milénia (1998-2000) v sešitech nezničitelného Čtyřlístku.

 

Na letošním Světě knihy na Výstavišti v pražských Holešovicích bude sympatická Lucie Lomová v sobotu 12. května ve 13.00 (na stánku L103) a v neděli 13. 5. v tom samém čase v „Sále Komiksů“.

 

 

Lucie Lomová: Anča a Pepík 5. Ilustrovala Lucie Lomová. Doslovem opatřili Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek. Práh. Praha 2018. 104 stran. ISBN 978-80-7252-741-0

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB