Marie Fischerová-Kvěchová u hrany kýče aneb Andersenova Malenka


 

malenkaPro mnohé sběratele pohádek zcela kultovní kreslířka Marie Fischerová-Květová zemřela roku 1984 ve věku 92 let. V pozůstalosti zanechala i třiadvacet obrázků k Andersenově (1805-1875) pohádce Malenka (1835, https://en.wikipedia.org/wiki/Thumbelina), přičemž není snad od věci si uvědomit, že velký dánský vypravěč (jehož vícedenní návštěva však kdysi deptala Charlese Dickense, a to tak moc, až to skoro připomíná klasickou Leacockovu povídku Strašlivý osud Melpomena Jonese) zesnul jen sedmnáct let před narozením této výtvarnice.

 

 

 

Nikdy nezveřejněné kresby bylo jistě možné vydat v rámci českého překladu původní pohádky, nicméně nakladatelství Paseka zvolilo jinou z cest a oslovilo na ní známého autora dětských knih a básníka Radka Malého (*1977). Ten je laureátem Ceny ministryně školství za přínos k rozvoji dětského čtenářství, Ceny Jiřího Ortena a stal se rovněž dvojnásobným držitelem Magnesie Litery. A vedle Slabikáře (2004) zůstává mimo jiné autorem knížky František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006).

 

Rovněž Andersenův příběh přebásnil a každé z 23 kreseb přisoudil jedno čtyřverší. Hle, čarodějka dá bezdětné ženě zrno květu, z něhož vystoupí dívčí obdoba Palečka; malilinké, ale zpívající děvče, kterému stačí místo postele ořechová skořápka.

 

Podobně jako kdysi Gulliver mezi Liliputy je sice Malenka ohrožováno kočkou domácí, ale jejím únoscem se stane až stará, ohyzdná žába. Chce totiž holčičku dát za manželku synovi.

 

Uvězní proto Malenku na listu leknínu, ale naštěstí pomůže Otakárek, jehož se nešťastnice zachytí, aby mohla být odtažena po vodě.

 

Jenže přijde další únos a tentokrát je to chroust, kterým i s nevinným dítětem stoupá k nebesům. Ještě štěstí, že jemu se Malenka nelíbí. Děvčátko opět končí v květu, avšak je taky konec léta a další záchranou se stane příbytek polní myšky.

 

Ta však má sousedem krtka a i on chce Malenku za ženu. Ta se souží v podzemí a objeví tu polomrtvou vlaštovku, i postará se o ni, dává ptáčkovi pít z modrého zvonku a hle, s jarem může vzlétnuvší vlaštovce zamávat.

 

U myšky pak spřádá nitě pavoučích sítí, a když přejde léto, dává sbohem sluníčku i ptactvu, anžto přichází život s krtkem v podzemí. Anebo ne?

 

Uzdravená vlaštovka nabídne Malence, že ji odnese na jih, a dívka tam usedá do plátků růže.

 

A tentokrát se jí už nedvoří ani slizký žabák, ani slepý a hluchá krtek, nýbrž křídlatý král květin. Malenka chce být jenom s ním, i ona získá korunku a máme-li věřit Radku Malému, vlaštovka všecičko vyzpívá panu Andersenovi z parapetu.

 

Neboť rovněž Hanse Christiana malířka zpodobila.

 

Marie Fischerová-Kvěchová (1892-1984) studovala u Jakuba Schikanedera a také na Colarossiho akademii v Paříži. Ve třiadvaceti letech se provdala za lékaře Jana Fischera a od roku 1933 žili v Černošicích. Ilustrovala mimo jiné Babičku (1940), Broučky (1941), Prodanou nevěstu (1945) a už dávno předtím též slavnou učebnici pro první třídy Poupata (1929). Navíc kreslila nástěnné obrazy do škol, ilustrovala básně Josefa Václava Sládka i lidové písně a koledy, pokreslila fascinující hrací kostky, navrhla betlém i jídelní servisy, panenky a dětské oblečení. Skicovala také kroje a sběratelé přímo pasou po jejích pohlednicích. Roku 1941 vytvořila Kvěchová i leporelo K Ježíškovi, a když ji po roce 1948 už nechtěli nechat publikovat, portrétovala aspoň lidi ve svém i vzdálenějším okolí.

 

Zaživa Kvěchová vystavovala jen několikrát a z jejích posmrtných výstav připomeňme aspoň ty v knihovně Národního muzea (2001), ve Starých Hradech (1985), v Krkonošském (2014) a Středočeském (2016) muzeu.

 

P. S.

Českou variantou Andersenova příběhu je v podstatě i kniha Václava Čtvrtka O makové panence a motýlu Emanuelovi (1970).

 

 

Na motivy Hanse Christiana Andersena zveršoval Radek Malý: Malenka

Ilustrovala Marie Fischerová-Kvěchová. Odpovědná redaktorka Magdaléna Hennerová

Paseka. Praha 2018. 52 stran. ISBN 978-80-7432-911-1

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 13 Duben 2018 08:15 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB