Večer Josefa Hrubého v Café Regner, Bezručova 7, PlzeňJosef HrubýBásník Josef Hrubý zemřel loni 19. července.

 

 

 

Uplynulo sedm měsíců a 21. února 2018 byla v kavárně Regner v Plzni (je to jen jeden blok domů od náměstí) pokřtěna nejnovější jeho kniha ANO NE. Kniha to, o které Literárky referovaly už 7. ledna v článku (http://www.literarky.cz/literatura/poezie/25510-josef-hruby-ano-ne) Petra Nagye a autorova vnuka. Tam si rovněž lze přečíst ukázky z této sbírky a v pořadu Tribut J. H. bylo z publikace seriózním a místy přímo skvělým způsobem předčítáno.

 

Tak jako i z dalších šesti Hrubého knížek. Ač se prý recitátoři dopředu nedohodli, každý vybral jinou. Ba i dávné Topoly se mezi tím výběrem ocitly.

 

Vedle talentovaného básníka Tomáše T. Kůse se recitace ujali Jan Sojka, David Brabec, David Charvát, Robert Janda a Ivo Hucl, tedy taktéž básníci. A ještě Filip Koryta, pozoruhodný to performer a osobnost, o které ještě hodně uslyšíme.

 

Přitom však samozřejmě verše samotného Filipa během večera nezněly, tak jako ani zdařilé básně Honzy Sojky a ostatních. Večer patřil skutečně jen a jen Josefovi a jeho přítomní rodinní příslušníci mohli být, myslím, spokojeni; nevím, co by tu bylo možné vytýkat, a Café Regner na tom samém prvním patře disponuje perfektní samostatnou místností pro podobná čtení. Přiznám, že jsem to dosud nevěděl, i domníval jsem se doma, že pořad proběhne prostě a pln kouzel mezi stoly kavárny. Mezi stoly, kde se mimochodem odehrává i pár kapitol mé knihy Lektorka z galerie na rohu (http://www.nava.cz/Lektorka-z-galerie-na-rohu-d148.htm).

 

To se však nestalo, i když některá z děvčat se stejně se zájmem přesunula chodbou až na druhou stranu útrob činžovního domu, aby se ráda zaposlouchala do veršů. Ach, omluvíte, jak doufám, tuto mou poslední větu (i předchozí reklamu) a osobně si, přiznám, neumím představit, že naslouchám hodinu zpěvu a kytaře i recitaci, aniž bych se aspoň občas nemohl podívat na nějakou sympatickou divačku. Je to prostě potřeba a poezie sice není, uznávám, spjata jen se vzýváním žen, ale ty usazené v obecenstvu nikdy chybět nemají. A to i tehdy, když už je jim sto.

 

Dosti však pokusů o odlehčení. Josef Hrubý bohužel zemřel, a to ve věku osmdesáti pěti let. Nedá se tedy tak úplně říct, že zemřel předčasně, a vidíte, přesto jsou jeho práce velmi zvláštním způsobem mladistvé a mnohdy mají co říct i dětem.

 

I dětem v nás. Stále jsem čekal, zda nedorazí také básník Jakub Fišer (i když nebyl ohlášen), zda nedorazí aspoň jako divák, ale nestalo se. Škoda. Akce by se stala kontroverznější. Proč? Někteří přítomní by začali (možná) vztahy JUDr. Fišera a Josefa Hrubého zpochybňovat. Jak už se vícekrát dělo na stránkách Literární Západ (http://www.literarnizapad.cz/). Nu, a nedá se asi svítit, nicméně bohemista Vladimír Novotný to tam Fišerovi možná „natřel“ až moc.

 

Nebo si naopak myslíte, že natíral po právu? Já tvrdím, že se tu nedá rozhodnout jen po prostudováním Literárního Západu (které však doporučuji), a jsem přesvědčen, že byste museli daleko spíše sejíti z kavárny Regner až dolů do Bezručovy ulice a přejíti do protější restaurace. Nebudu tu jejímu jménu dělat reklamu (nebo dokud mi nezaplatí), ale vím, že právě tam „naproti“ literární badatel Novotný sedává, a to často právě s Davidy Charvátem a Brabcem, s Jenem Sojkou a s Robertem Jandou. Pivo s nimi ale nikdy neloká Jakub Fišer.

 

Dojde na to někdy? Vše je na tomto světě možné, ale momentálně se to zdá vyloučeno.

 

Ale dost regionálních hádanic a připomenu raději taky přítomné manžele Malinovy. A je to právě malíř Václav Malina (někdejší ředitel Galerie města Plzně), kdo Josefu Hrubému vydal mnohé z nejlepších jeho prací, jak bylo i během středečního pořadu nejednou připomenuto.

 

Nu, vážně nevím, co o večeru „nad Bezručovkou“ napíší - taktéž přítomní - kritikové Šíp a Gardavský (kteří spolu před začátkem i po ukončení akce živě a zaujatě diskutovali), ale já sám mám za to, že by Josef byl s pojetím Tributu J. H. spokojen.

 

A kdyby žil, byl by tento večer jistě dvakrát tak dlouhý.

 

Jeho podmanivým vystoupením.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB