Kniha Kláry Mandausové a Jana Hnízdila 

Hnízdil výřez přebalO spisovatelce a novinářce Kláře Mandausové (*1968) jsme psali loni (http://www.literarky.cz/blogy/ivo-fencl/24948-jak-ztratit-architekta-aneb-vrohodny-pibh-eske-kate-blanchett), ale nedošlo na nejnovější její knihu Příběhy obyčejného uzdravení, jejíž titul byl inspirován skvělým filmem Petra Zelenky.

 

 

Autorka vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a třináct let psala v Mladé frontě DNES nikoli jen o ekonomice, nýbrž třeba i o zdraví.

 

Pro redakci časopisu Marianne dnes Klára Mandausová připravuje rozhovory, píše fejetony a „zamýšlí se nad psychologickými tématy“. Roku 2010 byla navíc Blogerkou roku a vyšly jí i zajímavé knížky Slunečnice a My dokonalé. Nicméně tím hlavním autorem Příběhů obyčejného uzdravení je navzdory její frenetičnosti (lehce kontroverzní) lékař Jan Hnízdil. Ale Klára Mandausová jeho texty opatřila úvodem i celým cyklem interview. Jedná se o (vcelku) poutavé rozhovory s doktorem Hnízdilem samým (Místo dětí bývá nutné léčit rodiče), s jeho (snad až příliš oddaným) fámulem Janem Konfrštem (*1944, Chyba je Hnízdil přebalvýzva), se známým kulturním antropologem a spisovatelem Mnislavem „Atapanou“ Zeleným (*1943, Indiáni neznají strach z konce), s Michalem Vieweghem (*1962, Sousedská rada od lékaře), s psychiatrem Radkinem Honzákem (*1939), s pozoruhodným romanopiscem, biologem a filozofem Stanislavem Komárkem (*1958, Svoboda se nedává, ale bere; jen trochu bulvárně, neboť pro pořádek: autorka žila s Komárkem MARTINEM, synem Komárka VLADIMÍRA, a mají spolu perspektivní Karolínu) a také s méně známými osobnostmi Janem Mühlfeitem, Václavem Dejčmarem a Jiřím Šavlíkem.

 

Kniha sestávající z Úvodního slova Kateřiny Staškové a čtyř částí Nemocní dospělí (str. 23), Nemocné děti (str. 111), Nemocná společnost (str. 171) a Alternativní medicína: mýty, omyly ocenění (str. 217) obsahuje, pravda, i ještě tři další rozhovory s dr. Hnízdilem, realizované (v tomto pořadí) Lukášem Kašparem, Jiřím Hroníkem a Vojtěchem Beranem.

 

Pan Jiří Šavlík (*1938) přitom je následovníkem populárního prof. Vondráčka a uznávaným duchovním otcem naší psychosomatiky, podle kteréžto vědy je takřka každá nemoc prvořadě informací (o nějaké naší předchozí chybě).

 

Pan Václav Dejčmar (*1976) je Hnízdilův mecenáš, spolumajitel pražského DOXu a především i spoluvlastník jisté společnosti „s obratem v bilionech korun“.

 

A Jan Mühlfeit (*1962)? To je ovšem někdejší „pravá ruka Billa Gatese“, globální stratég a bývalý ředitel Microsoftu (2007–2014), „kouč mentor“ a v neposlední řadě autor bestselleru Pozitivní leader. – Sám MUDr. Jan Hnízdil (*1958) kdysi začínal jako odborný asistent katedry tělovýchovného lékařství Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a po deset let vedl rehabilitační oddělení Fakultní polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Teprve pak založil pod Šavlíkovým vlivem „zařízení komplexní medicíny Hnízdo zdraví“.

 

Veškeré výše zmíněné osoby Hnízdila v této publikaci více nebo méně vědomě zaštítily svými jmény, avšak možná by si to některé rozmyslily, kdyby si zjistily, jaké Jan Hnízdil vyvolává kontroverze. On na nich ovšem umí zároveň stavět, takže svazku na straně 261 nechybí závěrečný pátý díl Kritici a oponenti. Zvlášť profesoři Štěpán Svačina a Cyril Höschl v něm doktora Hnízdila věru nechválí a dr. Grygar naň sice přímo neútočí, hraje nicméně záležitost distingovaně do autu se slovy, podle kterých „je pravděpodobné, že psychika nejasným způsobem ovlivňuje tělesný stav“. Nic víc astronom neříká, jest ovšem pravdou, že dokonce Výbor Psychosomatické společnosti ČSL se už ohradil proti některým Hnízdilovým tvrzením, a to s tím, že se ten lékař-solitér dopouští „značných zjednodušení“, když pacientům (v podstatě) tvrdí, že lze nemoc zdrtit jen skrz odhalení a vysvětlení jejích příčin!

 

Podle tohoto Výboru je to zavádějící a Hnízdil psychosomatiku „devalvuje na úroveň amatérského léčitelství“. Jen půlhodinový rozhovor totiž žádnému z jeho pacientů nemůže podle jejich názoru stačit.

 

Asi mají pravdu, byť jistě podceňují fenomén zvaný psychické placebo, řekl bych. Nicméně důvěryhodnost knihy docela jistě snižují jisté kapitoly části o Nemocné společnosti, a to ani ne tak sekvence Stanislav Gross: od nemoci k nemoci, ale především až urážlivý Otevřený dopis prezidentovi republiky na stránkách 193 a 194, z kterého (doslova) ocituji aspoň tři momenty:

 

„Taky jste se skoro vůbec nekymácel ani neprskal.“ „Včera jsem šel kolem Hradu a fronta se táhla po zámeckejch schodech až dolů. Spousta teroristů to po hodině vzdala a šli se odpálit ke Flekům.“ „Kdyby nedej bože teroristi prošli až k Vám, tak je tady paní Ivanka. To je první dáma jako řemen. Viděl jsem ji na fotkách v maskáčích s brenem osmsetpětkou. Bejt terorista, tak mám v gatích natošup.“

 

Jako recenzentovi mi ovšem naopak připadá vtipné, že Hnízdil sám uzavírá publikaci následujícími slovy:

 

Klára (tj. Klára Mandausová. Pozn. IF) namítala, že bych měl oponentům sám rázně oponovat. Ani náhodou. S nikým nebojuji. Nikoho nepřesvědčuji. Nemám potřebu se obhajovat. Názory kolegů respektuji. Svoje si ponechám. Komu se hodí, může je volně použít. Místo oponování jsem se rozhodl na závěr zařadit fakebook, který na moji počest vytvořila mediální skupina Čilichili...“ A co následuje? Barevné fotografie i s takovýmito konverzacemi na síti: a) k problému obezity

 

Jan Hnízdil: Nárůst obezity souvisí s tím, že naše společnost je přežraná. Nechceme se s nikým dělit, jen pořád růst. Proto, když ke mně přijde nějaký tlustý pacient, tak mu nepředepisuji diety. Vysvětlím mu, že on sám je problém a měl by se snažit co nejrychleji umřít.

 

b) k problému škrábání v hrdle

Anastázie Kalená: Pane doktore, bolí mě v krku. Co mám dělat?

Jan Hnízdil: Nebyl váš otec alkoholik?

AK: Kvartální.

JH: Matka vás bila?

AK: Občas.

JH: Jste rozvedená?

AK: Ano, po 25 letech vztahu.

JH: Zdravotní stav pacienta vždy závisí na jeho životním příběhu. Ten váš byl bohužel velmi krutý. Takže jste v čudu.

 

 

Jan Hnízdil, Klára Mandausová: Příběhy obyčejného uzdravení. Ilustrace Johana Hnízdilová. Vydalo NLN. Praha 2017. Doporučená cena včetně DPH 269 Kč. 272 stran. ISBN 978-80-7422-601-4

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 10 Leden 2018 12:59 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB