Fantastikou klonovaný Foglar od Josefa Blažka
Filípek Blažek výřez přebalKlasickou, ba mytickou trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta lze interpretovat donekonečna, takže i jako polovědomé transponování haggardovského románu do dětského světa a toposu.

 

 


Zapovězená čtvrť = džungle starého města. Vontové = divoši či „apači“ té džungle i se svými rituály. Svatojakubský kostel = pohanská svatyně. Ježek v kleci = magický talisman. A tak dále a podobně a nejlépe pochopíme merit záhady, zjistíme-li, kolik literárního braku (a snad i toho Haggarda) autor v dětství přečetl. Dobrá. Ale jednomu prvku se ve svých příbězích přece vyhýbal důsledně.


Fantastice. Takže si můžete stínadelskou trilogii možná v mahagonové poličce postavit vedle románu V nitru Kamerunu, ale pokud ji místo toho strčíte po bok Howarda Phillipse Lovecrafta, Filípek Blažek přebalzaskřípe to celou skříní. Proč? Foglar bude najednou realismus a dílo nebohého Američana jen šílený sen!


Zkušený redaktor časopisu Bobří stopa Josef Blažek taky píše stínadelskou trilogii a zvolil při jejím vymýšlení naštěstí tu střední cestu. Do silně relativní realističnosti Foglarova prostoru se totiž nebál vroubovat i jistý sci-fi motiv, a zatímco v jeho úvodním komiksu Hlavolam ze Stínadel (kreslil Jiří Filípek) to není ještě moc patrné, v aktuálním Povstání Vontů skočíme spolu se světlovlasým Ondrou a horkokrevnějším Martinem rovnou na létající bicykly a jako střely se odpálíme ze staré střechy nad přímo lovecraftovsky starodávné město.


Ale nejsou to zříceniny. Je to malebná čtvrť, asi jako pražská Malá Strana, a nežije ta čtvrť mloky, ale lidmi. Na zemi i ve vzduchu, jak dokládá majestátní vzducholoď Nobilia s expedicí k pólu. Obdoba vzducholodi Italia generála Umberta Nobile zrovna sviští nad ostřími hřebenů střech a výškové kormidlo se zasekne, takže kolos užuž vráží do věží katedrály. Hrozí, že s ním snad lehne popelem polovina města, nebo se to aspoň zdá. Jenže Martin dokáže na Nobiliu z kola mrštně přeskočit a kormidlo uschopní. Ručně! Až nato uklouzne a řítí se do propasti. Ale pan Blažek, jinak mistr hororu, věděl, že tohle by pro Foglarovy fanoušky byla až příliš atakující káva, i udělal přemet a hle, Martin se probouzí u lůžka, a to Rychlonožkovi podoben. Vše byl sen. Jen. A dějová linie teprve naváže na úvodní ze sešitů a nikoli už scifoidně.


O první z těchto publikací jsme v létě psali (http://www.literarky.cz/blogy/ivo-fencl/24450-zdaily-prequel-ke-stinadlm), a tak jen připomenu, že se Blažkův příběh odehrává řadu roků před příhodami Rychlých šípů. Přesto tehdejší kluci ví o Janu Tleskačovi a objeví jeho sirotčinec i deník. Stane se toho ovšem víc a teď následuje osmnáct dalších stran adekvátně kresleného seriálu (první část jich přitom měla jen sedmnáct). Bohužel nelze než konstatovat, že i osmnáct je opět málo a autory lze už podruhé obdivovat v tom, jak umně děj vměstnávají na povolenou plochu, aniž prchají k oslím můstkům anebo obrovským skokům v čase. Jejich příběh zaujme i figurou Fantoma (byť se jedná o obdobu Široka), anebo prostorem stínadelských „Benátek“, které jsou opravdu jen vzdálenou obdobou pražské Čertovky. A „Velký“ Vojtěch Vont? Foglar chodcem v komiksu který inspirovalHodlal z tamního majestátního mlýna panovat Stínadlům, ale náš komiks obsahuje solidní sadu zvratů, a jak to třeba dopadlo s panováním ze mlýna, poznáte sami.


Někomu bude možná vadit, že hrdinové opakovaně hledají a nacházejí důvody, proč „se vším“ nejít na policii, a problém toho typu se niťovitě táhne už milionem detektivek i jednodušších dobrodružných příběhů. Sporu přitom není, že by policie překážela, ale současně uznejme, že právě úvahy o ní přidají Blažkově mytickému rozletu dílky realističnosti. Kouzlo „světa pro sebe“ uprostřed průjezdů, domů a dvorků se usadí na vteřinku na pevnou dlažbu, nicméně nikdy se nerozplyne. Autoři našly své dětské oči a jimi vše, chválabohu, sledujeme. Výsledek obstojí.
A že romantizují dětství? Možná.


Ale romantizovat dětství je protimluv. Není-li totiž ta éra života nějakým tajemným Emem surově ši dokonce sexuálně bojkotováno, je romantická z podstaty. Postřehl to třeba už Stephen King v knize Danse macabre, skoro v tomtéž čase česky taky vydané, a bájný čas dětství podle jeho názoru romantizuje dokonce i autor kalibru Ian McEwana (Betonová zahrada, Snílek), takže takřka jediný román, který děti „masakruje“ skepticky a hrůzně (a přesto uspěl) je Pán much.


Který, dodávám raději s úzkostlivou opatrností, ovšem sleduje už vzrostlejší děti.


Dokončení Blažkova prequelu k Foglarově (nevyrovnané) trilogii nás ještě čeká v sešitě Synové stínadelští, ale neodkládejme tak rychle ani svazeček tento, neboť obsahuje i různé články a reportáže (Jaroslav Foglar obdržel in memoriam státní vyznamenání za zásluhy o stát, Brno má svého Velkého Vonta, Vánoce Tondy Pírka v Ostravě) a především končí extrémně zajímavým rozhovorem předsedy Sdružení přátel Jaroslava Foglara Vojtěcha Hanuše s Vladimírem Prokopem.


A právě díky tomuto brilantnímu interview přistály v publikaci na pomyslných létacích kolech (jimiž se ale v jeden moment opravdovsky zahemží zdejší komiksové nebe) i obrázky Miloše Nováka, Václava Čutty, Věnceslava Černého a Gustava Kruma.


Co dodat? Sám jen trknu. Úvodem je bezmyšlenkovitě uvedeno, že Foglar napsal „přes třicet románů“. To je samozřejmě nepřesnost. Hodně přes třicet knih vzniklo z jeho díla, romány to ale byly z menší části. O podobné detaily nicméně snad nejde, chybička se pokaždé vloudí a hlavně děti a nostalgici mohou být za svůj příběh rádi.

 


Tituly kapitol Povstání Vontů:
Nad městem, Neklidná noc, Noční návštěva, Co opravdu víme? Zenklův plán, Znovu do Stínadel, Vantroky, Pevnost na řece, Tváří v tvář, Útěk nocí, V pasti, Kam teď?, Na dosah, Vše ztraceno, Martin se rozhoduje, Konec přátelství, Spáleniště, Do podzemí

 


Josef Blažek a Jiří Filípek (kresba): Povstání Vontů. Bobří stopa SPECIÁL
Ve spolupráci s Nakladatelstvím Josef Vybíral vydal jako 116. číslo časopis Bobří stopa Šéfredaktor Vojtěch Hanuš. Brno 2017. 24 stran. Cena 69 Kč. ISSN 1803-8638

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB