Ondřej Neff uvádí svými texty 12 komiksů podle děl 11 klasiků
Neff výřez přebalOndřej Neff (http://www.levne-knizky.cz/ondrej-neff-kralovska-zabava/d-86210/) mě před pár měsíci žádal, zda bych nepřečetl nový jeho rukopis Poklad dobrodružných příběhů. Poslal mi jej. Nejsou tam prý chyby? - Nevzpomínám si, že bych nějakou našel; jednalo by se tady leda snad o doplnění. A nejde doplňovat pokaždé?

 


Nejde, vážení! Nejméně tady, myslím, nebylo třeba; a jako Ondrovu zaujatému životopisci mi ostatně je známo, že obdobně zaujatě už psal o témž tématu (životních osudech autorů dobrodružné literatury) mezi roky 1984 a 1986. Pamatujete? V měsíčníku Pionýr Neff tehdy zveřejnil seriál čtivých medailonů, ilustrovaný prvořadě Jindřichem Ulrichem (*1950), ale později kupříkladu i Jiřím Petráčkem.

 


A tak se díky spisovateli vynořovali ze stran populárního časopisu, který jsem svědomitě odebíral, hodža Nasreddin, baron Prášila, Enšpígl, Robinson, Gulliver, don Quijote, ale zrovna tak došlo na autory. Na Dumase, Karla Maye, na Stevensona, ba i na Homéra. A také na Jacka Londona, o kterém však, a to se ví jen málo, napsal Neff vlastně celou nikdy nevydanou knihu.

 


Nedalo mi to, abych dávné portréty hnidopišsky nesrovnal s novými, a staré se od nových odlišují. - Co se naopak nemůže lišiti, jsou klasici, anžto klasiky jen tak jednoduše nevyměníte, jak Neffsnad by se nějakému zlovolnému padouchovi „šiklo“. To nejde, ti vězí v dřeni historie. A tak se rovněž letos začalo Danielem Defoe a Robinsonem, a sice jsem ve snaze projevit aktivitu upozornil na jistá více anebo méně prokázaná padouštví tohoto londýnského filuty, ale to jen z legrace. Podobné detaily se přece „čtenářům od sedmi let“ raději nepředkládají. Pro děti jsou zbytečné. Neideální pravdu o světě si pak děti stejně jednou dohledají samy. Jak tu o Danielu Defoe, tak třeba tu o Karlu Mayovi, a na stránky podobných publikací se nehodí ani zmínky o všelikých konspiračních teoriích, dle jedné z nichž byl dokonce původce Vinnetoua otrávem svou ženou Klárou...

 


Ale ponořme se do Pokladu dobrodružných příběhů a není ani zdaleka jen Neffův. Sestává především z tuctu komiksových adaptací slavných děl a o jejich tvůrcích Ondřej mezi těmito seriály pouze pěkně vypráví. Robinsona přitom převedl ve scénář sám nejpovolanější František Novotný, který tutéž knihu již roku 2004 neobyčejně svébytně a skvěle adaptoval prózou. Původně byl, jak jsem slyšel, sice pro ten úkol osloven Albatrosem právě Ondřej Neff, ale dal nakladatelství tip na mistra science fiction i námořníka Novotného.

 


V Pokladu dobrodružných příběhů následují (mimo jiné) komiksy dle scénářů Ondřeje Neffa (ten přitom Cestu kolem světa za 80 dní adaptoval už roku 1986 pro rozhlas), Ondřeje Müllera (Poslední Mohykán, Volání divočiny) či Víta Haškovce (Dobrodružství Toma Sawyera, Pouští a pralesem). - Seriály deseti scenáristů bezvadně nakreslil tucet tvůrců a v pěti případech je sám autor scénáře souběžně oním malířem: Tomáš Chlud v případě Tří mušketýrů, Renáta Fučíková v případě Hraběte Monte Cristo, Martin Velíšek v případě Bílé velryby, Karel Jerie v případě Ostrova pokladů a Michal Menšík pod pseudonymem Nikkarin v případě Knihy džunglí. - Prostřednictvím náhledů knižní obálky se však děti setkají například i s obrázky Zdeňka Buriana, Václava Junka, Kamila Lhotáka, Gustava Kruma, Dagmary a Pavla Bromových, Waltera Pageta, Rockwella Kenta, Maurice Leloira, Léona Benetta a George Rouxe.

 

 


Ondřej Neff: Poklad dobrodružných příběhů. 12 slavných děl dobrodružné literatury v kreslené podobě.


Jedenáct autorů literárních námětů: Daniel Defoe, James Fenimore Cooper, Alexandre Dumas, Herman Melville, Jules Verne, Mark Twain, Robert Louis Stevenson, Karl May, Rudyard Kipling, Jack London a Henrik Sienkiewicz.
Úvod Ondřej Neff.
Sestavili Vít Haškovec a Ondřej Müller.
Scénáře Ondřej Neff, František Novotný, Vít Haškovec, Ondřej Müller, Martin Velíšek, Renáta Fučíková, Karel Jerie, Tomáš Chlud, Pavel Mertl a Michal „Nikkarin“ Menšík.
Kresby Bohumil Fencl, Michal Kocián, Jiří Petráček, Martin Velíšek, Renáta Fučíková, Karel Jerie, Tomáš Chlud, Petr Modlitba, Luděk Bárta, Barbora Kyšková, Miroslav Pospíšil a „Nikkarin“. Obálka Vojtěch Domlátil. (Kniha navíc přetiskuje řadu knižních obálek.)
Odpovědný redaktor Ondřej Müller.


Albatros. Praha 2017. „Pro čtenáře od 7 let.“ 96 stran. ISBN 978-80-00-04806-2

 

B Prášil Neff

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 05 Prosinec 2017 09:53 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB