Hynek Čermák aneb O hereckých ikonáchKevin Spacey foto FB SpaceyTento článek je věnován Ivanu Trojanovi.
„Tak mi sáhli na Kevina,“ řekla mi známá. A mínila Kevina Spacey, to jsem pochopil v sekundě. Kevin totiž prý kdysi kohosi obtěžoval.

 

 

 

To jsme v čase, kdy se zrovna vzdula vlna, v níž se dámy, ale i muži v celé Americe začali předhánět v tom, kdo si vybaví víc momentů, v nichž byl sexuálně atakován kteroukoli celebritou. „Dustin Hoffman se raději omluvil.“


Přemýšlel jsem o tom a vzpomněl na jinou známou. Už před lety se náhodou právě ona stala osobou, od níž jsem poprvé slyšel o Kevinovi. Respektive, ona přede mnou Kevina jako první ženská až do nebe vyzdvihla.


Proč, to nevím.


Ale jak si vzpomínám, nějakou dobu nato jsem Kevinovu fotku vyhledal na internetu, a jsem už takový, že jsem si okamžitě zapamatoval a zafixoval, že se dotyčný jeví mnohým idolem. I je užitelný co symbol.


Neřešil jsem, proč se Kevin tak jeví. Asi na to nemám buňky, řekl jsem si prostoduše – a ihned to začal s tím Spaceym brát jako věc danou. Danou snad i Bohem. A nejen tedy ženskými. Ale proč už tenkrát Dáša K. tak šílela, to skutečně nevím. Nic na Kevinovi nevidím a není mi ani nijak moc sympatický. To jeho příjmení, pravda, připomíná vesmír, a tak bych jej obsadil místo Toma Hankse do filmu o Apollu.


Nebo tam hrál i on? Už nevím; nevzpomínám si. Ale věřím, že Kevin Spacey asi opravdu umí hrát. Neusazuje se nicméně mužům jako já v paměti (tak jako různé Joriky či Aleška) a ani po zhlédnutí sekvence Domu z karet (já, úplné hovado, se totiž na dotyčný seriál nedívám!) se to nezměnilo.


Usuzuji z toho, že ani ostatním mužům se Kevin nejspíš nijak kardinálně nelíbí (tedy nejsou-li třeba homosexuálové) a že s tím, chudák, mohl mít na počátku kariéry i jisté problémy.


A proč se zamlouvá skoro všem ženám? Jak to mám pochopit? Ale napíšu vám sem teď pár tipů na chlapy, kteří – oproti Kevinovi – měli na světě to štěstí, že jsou sympatičtí takříkajíc veskrze.
Oběma pohlavím. I měli či mají dík tomu potenciál a hroznou šanci ovládnout Hollywood. I když si to někteří různě kazili.


Brad Pitt, Tom Cruise... Ten, řekl bych, až s věkem. Clint Eastwood...


Popravdě řečeno, Clint je záhadou. Myslím, že někteří muži ho koneckonců mohou mít i dnes za... Nebo je normální? Když si třeba přečtete Clintův (Janem Rejžkem do češtiny kvalitně přeložený) životopis, tak nepochybně postřehnete, že právě gayové v podstatě odstartovali jeho let.


Byl snad tenkrát tak chytrý? Nic není náhoda? A proč se permanentně chová tak asexuálně? Nu, radši nechám podobného mudrování, než mě někdo přidá na nějakou černou listinu, a dokončím seznam ikon.


James Stewart. Peter Falk. Terence Hill... Ten je, pravda, taky záhadou.


Charles Bronson. U něj k záhadnosti dopomohlo asi i to, že trpěl strachem z uzavřených prostor.


Anebo z otevřených? To vám vážně nevygúglím. Kdo ještě?


David Carradine. Belmondo. Možná, že i Lex Barker a snad byl takovým rovněž bratislavský idol Michal Dočolomanský. Alias Nick Carter. A kdo dál? Robet Englund... Hm, to však žertuji. Jilmovou ulici a můry si nechme na jindy. Harrison Ford. „Jen kdyby nebyl už tak strašně, strašně starej a bílej, že jo!“


Gene Hackman. Bezesporu! Stan Laurel. Jackie Chan. Vlasta Burian. Jirka Lábus. Oldřich Velen. Harold Lloyd. (Toho, pravda, třeba bezdomovci nemusej.)


Steve McQueen. (Miláčci bohů umírají mladí.)


Robert Mitchum. Vlastimil Hašek. Ladislav Mrkvička. Sagvan Tofi. Ač ten mi tu zmínku asi zaplatil. Ale určitě Gary Oldman. „Jen kdyby furt nehrál ty zmetky!“


Al Pacino. Anthony Perkins. (Tak to byl další pokus o vtip.) Cate Blanchett! Anny Ondráková! A možná i Ljuba Krbová. A taky Christopher Plummer, ač ten taktéž teprve na stará kolena, a samo sebou De Niro. A v souvislosti s ním si, podotýkám, neopomeňte aspoň párkrát vyslechnout nový song dua Těžkej PokodrHynek Čermák“.


Hm, hm... A nemohu si pomoct, ale onen miláček mé známé mezi tyto ikony nepatří.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 14 Listopad 2017 12:19 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB