Vzpomínky „ábíčkového“ Vlastislava Tomana


Toman výřez přebalV literárním měsíčníku Plzeňský literární život, jehož šéfredaktorem je bohemista Vladimír Novotný, uveřejňoval vzpomínky na dětství a mládí plzeňský rodák Vlastislav Toman (*17. 7. 1929). Doplněny mimo jiné doslovem básnířky Karly Erbové vyšly nedávno (a vzdáleny ukecanosti) v edici Ulita (též řízené Vladimírem Novotným) nakladatelství Pro libris. Titul nesou prostý. Ohlížení.

 

 

 

S výjimkou úvodu Ohlížení sestává (či sestávají) ze sedmice nečíslovaných kapitol Plzeňská ohlížení, Plzeňské návraty, Kam jsem chodil do školy, Kde jsme si hráli, Léta válečná nebyla báječná, O randění a namlouvání a Naše modrá léta. Poslední z názvů ovšem malinko klame. „Modrými léty“ autor míní ta svazácká, ale v kapitole se prostě věnuje období 1945-1949, a to v extrémní stručnosti, aby však na poslední stránce odkázal na publikaci Jana Drnka a Oto Brachtela U císařské cesty (2015), jejímž je spoluautorem, i na vlastní knihu Objevení Sluneční země (1978). V první z publikací podrobněji vzpomíná na roky 1945-1951, do druhé kdysi umělecky přetavil jen léta 1949-1951 a konečně nemohu nepřipomenout svazek líčící časy pozdější: Můj život s abc - ábíčkem (2005).Toman přebal

 

Podrobnější článek o svazečku Ohlédnutí by se objevit někdy v roce 2018 v časopise Plzeňský literární život.

 

Vlastislav Toman: Ohlížení. Pro libris. Plzeň 2017. Edice Ulita. Svazek 48. Edici řídí Vladimír Novotný. Doslov Karla Erbová. Redakce Vladimír Gardavský a Jana Horáková. 44 stran. ISBN 978-80-86446-92-7

 

Ukázka:

Proč se ohlížím

Nevzpomínám si už, kdo mě asi před osmi roky vyzval: „tak to napiš pro Plže!“ Zřejmě jsme si povídali o „mé“ Plzni na některém setkání ve Středisku západočeských spisovatelů. Já asi na cosi zavzpomínal nebo o něčem z oněch let plzeňských promluvil.

 

Byla to lákavá výzva, přesto jsem ji dost dlouho odsouval. I když jsem tu a tam na léta minulá, v Plzni prožitá, vzpomínal. Ať už při návštěvě příbuzných a známých, při tradičním setkání spolužáků z průmyslovky nebo při jiných příležitostech. Minulost je dobré si často připomínat a vyprávět o ní nejen svým vrstevníkům, ale především nastupujícím generacím. Sám jsem si mnohokrát ověřil, když jsem si vybavil zkušenosti mého otce i matky, ba i obou o hodně starších bratrů, a dovedl tyto zkušenosti použít ve svém životě.

 

Jsou to však nejen zkušenosti, ale i události, jichž byl člověk svědkem nebo dokonce účastníkem. Stále totiž platí, že: „Každá doba má své historiky!“ Dodávám, že i každá vláda tak činí!

 

Ve svých ohlíženích nechci měnit historii, jen vyprávím o tom, jak jsem prožíval svá mladá léta v Plzni a jak je vidím dnes, po mnoha letech. Jednotlivé části po několik roků vycházely v Plzeňském literárním životě, teď jsou pohromadě v jednom útlém svazečku. Možná se tak budou lépe číst a pochopíte, „co tím chtěl autor říci“.

 

Pár milých chvilek při čtení vám přeje.

 

 

Vlastislav Toman

novinář a spisovatel

Plzeňák žijící v Praze

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB