Vzpomínky „ábíčkového“ Vlastislava Tomana

Email Tisk PDF

Toman výřez přebalV literárním měsíčníku Plzeňský literární život, jehož šéfredaktorem je bohemista Vladimír Novotný, uveřejňoval vzpomínky na dětství a mládí plzeňský rodák Vlastislav Toman (*17. 7. 1929). Doplněny mimo jiné doslovem básnířky Karly Erbové vyšly nedávno (a vzdáleny ukecanosti) v edici Ulita (též řízené Vladimírem Novotným) nakladatelství Pro libris. Titul nesou prostý. Ohlížení.

 

 

 

S výjimkou úvodu Ohlížení sestává (či sestávají) ze sedmice nečíslovaných kapitol Plzeňská ohlížení, Plzeňské návraty, Kam jsem chodil do školy, Kde jsme si hráli, Léta válečná nebyla báječná, O randění a namlouvání a Naše modrá léta. Poslední z názvů ovšem malinko klame. „Modrými léty“ autor míní ta svazácká, ale v kapitole se prostě věnuje období 1945-1949, a to v extrémní stručnosti, aby však na poslední stránce odkázal na publikaci Jana Drnka a Oto Brachtela U císařské cesty (2015), jejímž je spoluautorem, i na vlastní knihu Objevení Sluneční země (1978). V první z publikací podrobněji vzpomíná na roky 1945-1951, do druhé kdysi umělecky přetavil jen léta 1949-1951 a konečně nemohu nepřipomenout svazek líčící časy pozdější: Můj život s abc - ábíčkem (2005).Toman přebal

 

Podrobnější článek o svazečku Ohlédnutí by se objevit někdy v roce 2018 v časopise Plzeňský literární život.

 

Vlastislav Toman: Ohlížení. Pro libris. Plzeň 2017. Edice Ulita. Svazek 48. Edici řídí Vladimír Novotný. Doslov Karla Erbová. Redakce Vladimír Gardavský a Jana Horáková. 44 stran. ISBN 978-80-86446-92-7

 

Ukázka:

Proč se ohlížím

Nevzpomínám si už, kdo mě asi před osmi roky vyzval: „tak to napiš pro Plže!“ Zřejmě jsme si povídali o „mé“ Plzni na některém setkání ve Středisku západočeských spisovatelů. Já asi na cosi zavzpomínal nebo o něčem z oněch let plzeňských promluvil.

 

Byla to lákavá výzva, přesto jsem ji dost dlouho odsouval. I když jsem tu a tam na léta minulá, v Plzni prožitá, vzpomínal. Ať už při návštěvě příbuzných a známých, při tradičním setkání spolužáků z průmyslovky nebo při jiných příležitostech. Minulost je dobré si často připomínat a vyprávět o ní nejen svým vrstevníkům, ale především nastupujícím generacím. Sám jsem si mnohokrát ověřil, když jsem si vybavil zkušenosti mého otce i matky, ba i obou o hodně starších bratrů, a dovedl tyto zkušenosti použít ve svém životě.

 

Jsou to však nejen zkušenosti, ale i události, jichž byl člověk svědkem nebo dokonce účastníkem. Stále totiž platí, že: „Každá doba má své historiky!“ Dodávám, že i každá vláda tak činí!

 

Ve svých ohlíženích nechci měnit historii, jen vyprávím o tom, jak jsem prožíval svá mladá léta v Plzni a jak je vidím dnes, po mnoha letech. Jednotlivé části po několik roků vycházely v Plzeňském literárním životě, teď jsou pohromadě v jednom útlém svazečku. Možná se tak budou lépe číst a pochopíte, „co tím chtěl autor říci“.

 

Pár milých chvilek při čtení vám přeje.

 

 

Vlastislav Toman

novinář a spisovatel

Plzeňák žijící v Praze

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Literatura pro děti

25. listopadu od 10:00 do 17:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB