Jak se Martin Petiška utkal se strachem a co z toho vzešlo pro nás 

Petiška přebal copyV právě vydané sbírce krátkých i velmi krátkých próz Neměj strach, řekl anděl, kterou na tento svět přivedly kooperujícími nakladatelské domy Nová vlna a Baset, navazuje známý spisovatel Martin Petiška pod pseudonymem Eduard Martin na řadu svých knih, o nichž jsme se nejednou zmiňovali (viz).

 

 


Tentokrát přitom zvolil za jednotící tématem úzkost a ruku v ruce s psychology doporučuje naše neodbytné strachy (ano, ano; chápu, že zrovna žádný nemáte, ale mít můžete) znovu a znovu pojmenovávat (a viz o tom třeba v textu Rozhovor s tmou).

 

Už tradičně a křesťansky adoruje přitom autor jako nezničitelná pozitiva například i šťastnou nerozbornost kvalitních partnerských vztahů (viz Kdy zemřela vaše maminka?) a víru v šanci na posmrtná setkávání (a viz Babičko, proč pláčeš?).

 

Pro každodenní praxi komunikace s nadřízeným (například) radí pak vymalovat si jej před oči v Noční košili (jak zvíme ve stejnojmenném mikropříběhu) a radu, jak přínosně pracovat s časem, poskytuje povídečka Dnešek je zítřek, kterého ses obával. A tak dál i podobně – a obecně řečeno je pak třeba si vždy věřit (a viz třeba příběh Šlamastyka aneb Neříkej to).

 

A jestliže to nedovedeme, jsme na nejlepší, či vlastně nejhorší stezce ke krachu. - V kapitolách typu Asijská (bojová) umění a ještě spíš Drony je přitom očividná autorova snaha uchopit, zabalit a prodat staré a věčné téma duelů s úzkostmi nově a v propojení s moderními, ne-li módními tématy. Naštěstí to umí bez křečí a křiku.

 

Zajímavostí tohoto svazku i novým vynálezem edice je pak rubrika Lov slov, která tyto povídky prokládá přehršlemi krátkých mouder. Celek knihy uzavírá (přece jen i) delší próza Sibiřská holčička (vyprávění jednoho cestovatele), která (opět a působivě) varuje před malomyslností a která ponouká k víře, a to k víře v tom nejobecnějším smyslu.

 

Od roku 2005 uveřejnil Petiška tímto způsobem ve 22 svazcích už devět set čtyřicet osm prozaických textů.

 

 

Eduard Martin: Neměj strach, řekl anděl. Ilustrace Zdeněk Hajný. Frontispice Eduard Petiška. Vydalo nakladatelství Baset ve spolupráci s nakladatelstvím Nová vlna. Odpovědný redaktor Zdeněk Rampas. Praha 2017. 238 stran. ISBN 978-80-7340-167-2 (Baset). 978-80-85845-72-3 (Nová vlna)

 

Ukázky z „Lovu slov“

Řekni mi, co považuješ za démant, a já ti povím, kdo tě bude považovat za bláto.

Kritika nemá ve zvyku posuzovat jablka jako jablka, ale vyčítá jim, že nejsou hrušky a nabádá je, aby byly ananasem.

Co je strach? Nedůvěra v Prozřetelnost.

Pokud má někdo špatný spánek, není to proto, aby využil čas, kdy nespí, a uvědomil si, co by si neuvědomil, kdyby spal?

Genius je z 99% trpělivost. Ta pak zahání strach.

Představ si, že bys byl svým dítětem. Byl bys spokojený, komu ses narodil?

Někdo si myslí, že jsou bezvýznamné překlepy opomíjitelné, ale kdepak; stačí změnit jedno jediné písmeno a místo toho, aby se narodil orel, se narodí osel.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 06 Říjen 2017 08:17 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB