Veledílo mistra nad mistry
Čech přebalFrantišek Ringo Čech (*9. července 1943) napsal a vydal i značné množství knih. Nejnovější projekt se jmenuje Z deníku osamělého běžce a vyjde v několika svazcích; minimálně zřejmě ve dvou. Z deníku osamělého běžce se už sice jmenovaly Ringovy postřehy pro časopis Melodie (1981), ale ty v rozšířené podobě vyšly už dík Jazzové sekci pod titulem Z mého života (1983) – a znovu po převratu. Teprve po třiceti letech se Čech k názvu vrátil, ale zprvu pouze zde na síti. Začátkem roku 2012 totiž na svých webových stránkách začal publikovat deníkové zápisky, jejichž první část loni ve vázané podobě vyslalo na trh nakladatelství Galén pod jistěže pravdivým, přesto ale krapet matoucím titulem Z deníku osamělého běžce 1 (2012).

 

 

 

Ten další díl má – zřejmě ještě letos – přinést deníky let 2013 až 2015. Oč se vlastně jedná?
Jde o jakousi mozaiku vzpomínek, komentářů, ohlasů, úvah a obrazů, pochval i stížností na svět, o jakousi „Mistrovu“ kroniku, ve které nešetří ani sebe a vlastní rodinu. Defilují tak před námi postavy hudebního, politického, výtvarného, televizního, divadelního i ryze soukromého života a díky typické autorově upřímnosti „co na srdci, to na jazyku“ i jeho typicky vervnímu, energickému stylu optimisty vás, mohu-li si nepatrně zapřehánět, tenhle knižní špalek vcucne a spolkne. Beze zbytku. A pokud ne, máte zkrátka jiný vkus.
Všestranný autor je přitom, připomeňme, prvořadě hudebník a textař, který až dosud vytvořil na tisíc dvě stě titulů evidovaných jen Českým rozhlasem a nahrál zhruba čtvrt tisíce zvukových nosičů. Jeho pestrá kniha je podobna kalendáři, i když ne trhacímu (to už je ale vaší věcí), a dělí se na tucet měsíců. Každý shrnuje několik zápisů, ale nikdy zápisů ze všech dní. Vždy jen z několika. Příklad?
Květen 2012 obsahuje podkapitol osm s daty 1., 4., 7., 13., 18., 22., 25. a 30., ale k tomu se nám ještě jako bonusu a „prémie“ dostane (vskutku šokujícího) eseje o osobnosti (/bohužel už zesnulého) šoumena Iva Fanklub-F.-R.-Čecha-přijímal-nové-členyPešáka.
Editor svazku Lubomír Houdek, na jehož pobídku k sepsání Ringova životopisu jsem kdysi reagoval pouze s tím, že by to bylo nad mé síly (ačkoli jsem informace na příslušné téma skutečně od mládí dost fanaticky sbíral), tedy tento editor přiznává, že musel Čechův text upravovat, a to hlavně v oblasti (některých) chybných jmen a nepřesností v názvech uměleckých děl. Nicméně i co se zavádějících tvrzení týče. A zrovna tak krátil. Na přání autora vyřadil veškerá opakující se témata a komentáře k výročím.
V ediční poznámce pan Houdek rovněž odhaluje, že Čech knihu diktoval a „je téměř nemožné dosáhnout, aby korigoval přepsaný text“. Ten naopak redakce doplnila ukázkami jiných autorových prací, a to textových i výtvarných, a například hned na straně 2 (také ale na obalu i přebalu) zříme reprodukci olejomalby Generace Beatles (2007), znázorňující hřbitov, kde leží osazenstva kapel Olympik, Who, Pink Floyd, Uriah Heep, Animals, Led Zeppelin, Black Sabbath, Rolling Stones, Deep Purple, Kinks, Spencer Davis Group, Shut Up a... právě Beatles, ale kde také leží například Karel Gott. Vpředu naopak stojí ukazatel s nápisem: „WC Yoko Ono“.


František Ringo Čech: Z deníku osamělého běžce 1 (2012). Ilustroval F. R. Čech. Editoval Lubomír Houdek. Fotografie z autorova archivu. Vydalo nakladatelství Galén. Praha 2016. 400 stran. ISBN 978-80-7492-236-7


Co ukázku uveřejňujeme Předmluvu (str. 5):
Moji drazí čtenáři,
inspirací k psaní deníčku mi byla božská kniha Deník pana Nuly. Autor píše: ... četl jsem mnoho deníků lidí, o kterých nevím vůbec nic, tak proč bych nemohl deník psát také já?
Druhou pobídkou mi byl můj kamarád Petr Novotný: Otevři si na svém webu deník. Lidé tam budou chodit, ale musíš psát každý den jako já! Jak jednou dvakrát vynecháš, lidé číst přestanou!
Z knihy je patrné, jak málo jsem si vzal jeho slova k srdci: deníček – třídeníček – týdeníček – čtrnáctideníček – měsíčníček – občasníček! Díky, že jste mě přesto neopustili a mám kolem pěti set návštěv denně.
Velkou inspirací mi byla kniha O starých časech a dobrých lidech. Každým dnem jsou časy starší a starší a dobrých lidí stále méně a méně.
Deníky jsou divadlo života a zrcadlo času. Čas letí... herci mizí ze scény, a tak je moje kniha už historií. Doufám, že i Vás, kteří ji budete číst, potěší vzpomínka na staré časy a dobré lidi.
Váš Ringo
P. S. Píši o šmejdech, ale těch dobrých je díkybohu víc!
V městě Praze nad Vltavou řekou, LP 2016

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 31 Červenec 2017 12:21 )  

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB