Propagace jedněch plastových kostek skrze chlapa-netopýra


Lego Batman plakátNeznám články, které dosud vyšly o filmu LEGO Batman film, ale maně si vybavuji, že kritik Fuka to dílo dost adoroval. On je ale milovníkem animáků všeobecně.

 

 


S velkým odstupem jsem tento snímek - propagují kostičky lega a nikoli první je propapagující – navštívil a sál multikina byl takřka prázdný, s výjimkou chlapce o berlích, který při promítání nahlas reagoval na různé výroky postav; jak se zdálo, děj ho dost pohltil.
S jistotou už bych to samé netvrdil o jeho starších blízkých, kteří celý čas přesto zírali, ale těšili se možná i na konec. A finále ne a ne přijít?
Neřekl bych! Film má spád a nikde nenudí ani dospělého, tedy pokud budete ochotni přistoupit na tu základní premisu, že vše je vyrobeno z lega i včetně Batmana a Jokera.
„Je to blbost?“ zeptal se mě před časem syn (18). „Nevím,“ řekl jsem, ještě než jsem film viděl, a dnes mohu říct, že to blbost není. Naopak. Jde o velice vstřícnou a přátelskou parodii na Batmanovo universum a víckrát jsem se zasmál. A jistěže se nemá chválit jen za množství odkazů na jiné filmy (byť vždy spojených s vtípky), ale tady to dělat musím. Aby ne! Dětem je navíc předvedena i plejáda obdobných hrdinů, ale ač jsou pravidelně dehonestováni (zvlášť si to „vyžere“ vícekrát Ironman, ale také ze Supermana dělá Batman pako), nevadí to.
Mimo to se však dál a dál vynořují také figury z nebatmanovského světa, a to většinou záporné, takže se dočkáme i aluzí na snímky Pán prstenů, Harry Potter, Dracula, King Kong (což velmi výrazně), Godzilla, Gremlini, Jurský park, Souboj titánů, Čaroděj ze země Oz a Čelisti. Pobavující je pak hned dvojí vstup skutečného Toma Cruise na scénu, který je zdůvodněn tím, že Batman - ve svém osamění - opakovaně shlíží jeden doják tohoto herce-idola. „Bez tebe mě je půl,“ říká tam Cruise dámě.
„Měl jsi mě na lopatě od začátku,“ reaguje ona napoprvé.
I při těchto sekvencích se nezasmát skutečně nelze, nicméně film komentuje už svá vlastní úvodní loga, a to ve stylu: „Warner Bros? A proč ne Warner Brothers? Nechápu.“
S nadsázkou a odstupem vše pokračuje až do konce a autoři se nebojí třeba ani narážek na potenciální homosexualitu mezi Batmanem a adoptovaným jím Robinem; mistrnost uměřenosti těch narážek mě přitom takříkajíc dostala a přemýšlím-li li i o téhle bžundě zpětně, skutečně dospívám k závěru, že jakýkoli gay má plné právo (a všechny zde přítomné náznaky), aby příběh interpretoval i jako „svůj“. A zesměšňován není, nebo zcela minimálně.
Fascinující je ovšem i další retro-sada odkazů na veškeré snad dosavadní Batmany, ať už hrané nebo kreslené, ať už filmové nebo seriálové; a nejen, že jsou zmíněni, ale nikdy nechybí ani ukázka! Ano, je to ryzí eklekticismus, ale i eklekticismus hodný obdivu.
Dalším kladem LEGO Batman filmu je skvělá práce s hudbou a muselo být docela těžké dosíci atmosféry, která minimálně děti uvede až do stavů, kdy Jokerovu zcela anarchistickou tlupu jistěže neobdivují, ale jsou jí vystrašeny i fascinovány. Naprostá svoboda žertujícího vraha a zvláštní jekyllovská rozpolcenost Batmanova tu stojí proti sobě s dostatečnou vážností a víckrát jsem si přitom vybavil, že jedním z inspiračních pramínků pro Netopýřího člověka byl Zorro.
Tento film jsem viděl v českém dabingu, který mě rovněž zcela dostal, a jen dodám, že ani závěrečné titulky není záhodno vynechat. LEGO Batman film se nepochybně počká pokračování a zajímavý je i tím, jak vybalancoval skutečně deptající atmosféru filmů Nolanových (při uvedení jednoho dokonce jistý psychopat Holmes postřílel část amerického obecenstva v sále, jak si možná vzpomenete) s fraškovitou parodii, vybudovanou na kouzelné nadsázce a odstupu.


LEGO Batman film. USA / Dánsko 2017. Scénář Seth Grahame-Smith, Chris McKenna a Erik Sommers. REŽIE CHRIS MCKAY. Hudba Lorne Balfe. Postavy v originále mluví mj. Mariah Carey, Will Arnett, Jenny Stateová, Ralph Fiennes, Tom Cruise a další. 104 minut

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 20 Březen 2017 09:29 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB