Spolu s vodou ožijme v příbězích...


Březan přebalNazvat knížku Příběhy o vodě je podle mého názoru odvaha; ale tím také mé výtky vůči jejímu autorovi (a poetickému studnaři) Juriji Brězanovi shromážděné v tomto článku končí.

 

 

Jurij Brězan (9. června 1916 Worklecy až 12. března 2006 Kamjenec) byl jedním z nejvýznamnějších lužickosrbských spisovatelů minulého století. Jistěže psal i německy, ale netřeba jej, pěkně prosím, vnímat pouze a jenom v germánském kontextu. Jurij Brězan je autorem románů, básnických sbírek a rovněž knížek pro děti; jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků a čeština mezi nimi nechybí (Krabat, česky 1982; Obraz otce, česky 1987). Příběhy o vodě jsou soubor šestnácti brilantních prozaických miniatur, které nyní do češtiny společně transponovali Milan Hrabal a Ilona Martinovská. Překládali je, pravda, z němčiny - a vytvořen tak byl jen poměrně tenký svazeček - , poděkujme ale, neboť Brězanovy texty své čtenáře omyjí jako přívětivá, a přece pravdu nesoucí řeka.
Některé kapitoly knihy lze přitom velmi dobře charakterizovat jako „prosté vzpomínky“, jiné jsou (fakticky) fejetonem a ještě další povídkou.
A ještě další pohádkou pro děti, ne-li (nijak příliš mravoličnou) bájí. 

 


Ukázka
Jedna mladá bohyně, nejkrásnější a nejkřehčí, se bezhlavě zamilovala do mladého boha. Vypadal jako princ z pohádky, ale jeho srdce se podobalo holubníku se třemi tucty budníků. Pokaždé, když miloval onu mladou bohyni, plakala štěstím a její slzy byly sladké. Pokaždé, když šel do sena nebo březového hájku s jinou, plakala žalem a její slzy byly slané. Ze sladkých slz vznikly potůčky a řeky, rybníky a jezera, ze slaných moře a oceány. Láska přetrvala a s ní štěstí i žal. Dokud bude existovat láska, lidé a zvířata budou mít sladkou vodu na pití. A slanou vodu slanečci.

 


Jurij Brězan: Příběhy o vodě. Ilustrace Isa Bryccyna. Překlad Milan Hrabal a Ilona Martinovská. Grafická úprava a sazba Ilona Martinovská. Odpovědný redaktor Milan Hrabal. Vydala Městská knihovna Varnsdorf. 2016. 80 stran. ISBN 978-80-86409-50-4 (brožované výtisky). ISBN 978-80-86409-51-1 (vázané výtisky)
Doporučená literatura: Dietrich Šolta: Jurij Brězan Leben und Werk (2016)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 05 Leden 2017 10:00 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB