Nejedlý dal dohromady Malého humoristu


Nejedlý přebalSpisovatel a pedagog Jan Nejedlý (*1971) je autorem knih Hvězdné války (s podtitulem Epizoda „Bitva o Cerebritánii“), V lesním lese, Pohádkové tvoření, Nová pražská strašidla či Mistr sportu skáče z dortu.

 

 

Ta posledně zmiňovaná (2014) je Jaromírem Plachým (*1986) ilustrovaný sborník dětského folklóru a letos naň oba tvůrci navázali v tomtéž nakladatelství Ivany Pecháčkové ještě daleko objemnějším svazkem Malý humorista, který má být jakousi „kapesní fintologií“, a sice místy čerpá z (méně šprýmovných) etnologických souborů Černá sanitka (2007, od Petra Janečka), Namažeme školu špekem (2009, od Adama Votruby) a Rajče na útěku (2003) a několika dalších publikací, je však výtvorem svébytným, půvabu plným a sestávajícím z následujícího desatera „lekcí“:

1. Hádanky a rébusy. 2. Vtipy. 3. Básničky a písničky. 4. Škádlivky, nachytávky, sázky. 5. Veselá čeština. 6. Hry. 7. Horory. 8. Ruční práce. 9. Různé, 10. Pohádky.

Titulem Ruční práce přitom Nejedlý míní a shrnuje líčení legrácek typu Utrhnutý palec nebo Uříznutý prst.

Část Různé obsahuju mimo jiné výběr ze vtipných poznámek v „žákajdách“, pak některé způsoby zdravení, dva testy a tzv. Nadávací tabulku.

Poslední z lekcí Pohádky zahrnula i čtyři příběhy psí a dva kočičí nebo specifickou verzi Červené Karkulky. V Básničkách a písničkách si berou anonymní dětští tvůrci na paškál mimo jiné Karla Jaromíra Erbena a Františka Hrubína, ale nechybí ani po desetiletí známé veršíky o Adolfu Hitlerovi, během jejichž recitace dítě kreslí tři cifry, ze kterých pučí bídákova tvář, která se nakonec ocitá za vodorovnými i svislými mřížemi.

Zrovna tak umně je parafrázována píseň Generál Laudon a spisovatele Václava Čtvrtka by se snad příliš nedotkl popěvek Nedaleko od Řáholce.

Mezi Vtipy nemohou chybět i tři fóry o legendárním Pepíčkovi a Sázkou je v této knize kupříkladu míněna výzva „vsaď se, že neřekneš slovo ping pong bez toho, abys sevřel rty,“ po které vysvětlíte (marně se snažícímu kamarádovi asi tak za dvě hodiny), že přece stačí říct stolní tenis.

Jiná z lekcí Veselá čeština obsahuje pak i jazykolamy a tzv. dopovězené věty typu Jsi spanilá... jako hruška nahnilá!

Mezi Hry se, ejhle, etablovala dokonce ruská ruleta, následkem které se však děti mezi sebou nestřílejí, ale jen se mlátí do papírových čepic, pod jednou z nichž leží vejce.

Mezi Horory tu nechybí ani slavná hra Krvavé koleno a historka Strašidelný vlak disponující úlevnou katarzí. Následují příběhy Hrůzný omyl, Až tě chytím!, Krvavá stopa, S kostrou v patách, Šla paní kolem hřbitova, Zabijačka, Černočerný hrad a Holičovo tajemství. Je vůbec možné nad tímto „slabikářem začínajícího šprýmaře“ vyslovit smysluplnou výtku?

Ne. Leda snad tu, že jsou čísla stránek v obsahu posunuta o dvě až čtyři „dopředu“ oproti reálu předcházejících stran. - Některé názorné ukázky triků uzavřených v knize Malý humorista objevíte pod tímtéž titulem na YouTube, „a tak se pilně dívej na dobré komedie, veselé seriály a vtipná videa,“ radí závěrem Nejedlý malému čtenáři.

„Čti humoristické knížky, poslouchej nahrávky komiků, choď do divadel a kabaretů, sbírej vtipy, zapisuj si vejšplechty kamarádů, piš scénky, hraj divadlo, natáčej vlastní videa a prostě bav se životem. I kdyby ses náhodou nestal profesionálním humoristou, staneš se oblíbeným parťákem a hlavně budeš brát život s humorem, což je lepší než výhra v loterii. I v jedné posvátné knize se píše: „Ráj patří tomu, kdo rozesměje bližního.“

Jan Nejedlý: Malý humoirista. Ilustroval a graficky upravil Jaromír Plachý. K vydání připravila Ivana Pecháčková. Meander. Praha 2016. 184 stran. ISBN 978-80-87596-90-6

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB