Ivo Fencl

Hororové Sešívance Jana Vojtíška

Hororové Sešívance Jana Vojtíška

Středa, 19 Září 2018 06:07 Ivo Fencl

 

Sešívance jsou sbírka jedenácti povídek a jednoho komiksu (Odmaskovat), který nakreslil slovenský grafik Dávid Marcin (*1991). Jde o horory a často erotické. Objektivně vzato hrůza erotice občas úplně ustoupí, řekl bych. Všechny příběhy a děsuplný scénář napsal Jan Vojtíšek (*1978), ale s jednou výjimkou vždy s někým; ti autoři se narodili v rozmezí let 1963-1992. Kniha je šokující, nezapomenutelná, děsí už její obálka. Podle mého názoru však pár lidí podobná obálka i odradí. Nu, to už je úděl brutálních „sešívanců“.

Megačelisti? Houbičky!

Megačelisti? Houbičky!

Čtvrtek, 13 Září 2018 10:23 Ivo Fencl


Film The Meg podle knihy Steva Altena (*1959) Meg: Román o děsu hlubin (1997) jsme viděli ve třech: se synem a se synovcem, a to v síti multikin Cinestar. Dokázal bych o něm popsat několik stran, ale chválil bych leda spád první polovičky. Je to kvalitní „béčko“, stahuje nás jako závaží do nejhlubších míst světového oceánu, ba ještě hloub, až pod falešné dno, a seznámí děti i dospělé s předvěkým megalodonem v činnosti. Inu, science fiction.

Nejstarší verneovka jako komiks Josefa Blažka a Karla Zemana

Nejstarší verneovka jako komiks Josefa Blažka a Karla Zemana

Středa, 12 Září 2018 05:10 Ivo Fencl


Kvůli tomu dokonce založil edici Jules Verne a jeho fantastické světy a jako druhý svazek připravuje adaptaci Ledové sfingy. Předchází ji Blažkovo (na snímku vlevo Jos. Blažek) a Zemanovo Pět neděl v baloně.

Idyla drsné školy podle Martina Stručovského

Idyla drsné školy podle Martina Stručovského

Úterý, 11 Září 2018 05:59 Ivo Fencl


„Ne.“

Protektorát ve fotografiích

Pondělí, 10 Září 2018 05:24 Ivo Fencl

Básník Karel Sýs (*26. července 1946) odděluje svoje verše od vlastní non-fiction a domnívám se, že tak činívá striktně. Ale nikdy neoddělíte nevědomé! Není to snad také pravda? – Ať tomu však je jakkoli, Sýsova kniha Protektorát ve fotografii nešetří jistou ironií.

Česko je hezké od Jana Sterna

Čtvrtek, 06 Září 2018 07:10 Ivo Fencl

 

V titulku jsem záměrně udělal chybu. Proč? Aby byl srozumitelnější. Jan Stern totiž nepojmenoval svou knihu Česko je hezké, nýbrž si nonsensově zarýmoval. Dal jí titul Česko je hezko.

Ještě pár slov k Temnému karnevalu aneb Co bylo, než Ray Bradbury vydal bestseller

Středa, 05 Září 2018 06:21 Ivo Fencl

„V Temném karnevalu Bradbury ukazuje svou posedlost smrtí, stářím a lidskou touhou navždy si uchovat dětské já.“ Publishers Weekly

Marhoulova Adresa dočasného pobytu

Úterý, 04 Září 2018 06:21 Ivo Fencl

 

Alois Marhoul (*1951, https://www.marhoul.eu/) je svým plodným životem (jak jej aspoň znám) i svou tvorbou, jak ho u stolu čítám, odpovědný muž. Podle indicií taky muž v pána Boha věřící – a optimista, pomyslné klapky na očích nezatínající, a to nikdy a nikde před ničím a nikým.

Samomluvy Miroslava Macka

Pondělí, 03 Září 2018 07:00 Ivo Fencl

 

„Ten je hrozně chytrej, prej,“ upozornil mě roku 1989 můj kolega Václav Tyller, když jsme spolu (pouze skrz televizní obrazovku) hleděli na skupinku „nových“ politiků. Ale vedle pana Macka stál tehdy i pan Čermák a nic proti němu, ale výrazně vysoké IQ jsem původně omylem přisoudil jemu.

strana 1 z 54

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB