Ivo Fencl

Kniha o Gwendy vypovídá o vratkosti našich životů

Kniha o Gwendy vypovídá o vratkosti našich životů

Čtvrtek, 10 Leden 2019 08:21 Ivo Fencl

 

Rovnováha světa je vratká. Mír se může stisknutím knoflíku přetavit ve válku. Běžná válka v jaderné inferno a „tisíce Hirošim“. Rovněž atomové bombardování Japonska zmiňují Stephen King a Richard Chizmar v prvé své společné knize Kouzelná skříňka pro Gwendy (2017).

Všechny povídky se slečnou Marplovou nyní vyšly v jedné knize

Všechny povídky se slečnou Marplovou nyní vyšly v jedné knize

Úterý, 08 Leden 2019 06:36 Ivo Fencl

Po Velké knize příběhů Sherlocka Holmese a svazku Hercule Poirot. Povídky (2016) se pod značkou Knižního klubu vytasili s obdobně objemnou publikací Slečna Marplová a záhady. Povídky, a pokud nastal problém, vězí pouze v tom, že titulní stará panna nevystupuje - na rozdíl od pánů Poirota nebo Holmese – v dostatečném počtu povídek pro podobný projekt.

Po víc než půl století vychází první detektivka Ludvíka Součka

Po víc než půl století vychází první detektivka Ludvíka Součka

Neděle, 06 Leden 2019 06:51 Ivo Fencl

 

Novela Ludvíka Součka Samá voda se dočkala prvního vydání po pětapadesáti letech od svého vzniku (a 40 let od úmrtí autora). Jde o první Součkovu detektivku, kterou lze označit za rekognoskaci terénu, z něhož posléze vyvstala řada příběhů s pátračem Martinem Andělem. „Slušel“ by i této knize, a kdo ví, třeba jej někdo jednou dosadí do nějaké její adaptace.

Ilija Trojanow o realitě tajné policie a disentu

Ilija Trojanow o realitě tajné policie a disentu

Čtvrtek, 03 Leden 2019 03:14 Ivo Fencl

 

Spisovatel bulharského původu Ilija Trojanow vypráví svůj román Moc a vzdor především skrz dva protikladné hrdiny, žijící své dny za socialismu na opačných stranách politické bariéry. Možná přitom někoho překvapí, kolik toho mají společného.

Výpověď o citlivém muži, který vždy spíš mlčel

Středa, 02 Leden 2019 01:38 Ivo Fencl

Josef Topol (1935-2015) vždy preferoval dialog. Vytvořil divadelní hry a verše, ale próza jej nelákala. Ani vzpomínky by patrně nenapsal – a tady pochopíme význam Karla Hvížďaly. Včas dramatika oslovil, navštěvoval jej v Thunovské ulici na Malé Straně a na chalupě v Krakovci, Josef Topol vzpomínal a jistěže bylo nač.

V knize Čas psychopatů autoři občas střelí od boku

Sobota, 29 Prosinec 2018 08:58 Ivo Fencl

„Kreativita je dcerou Intuice, matkou Umění a sestrou Šílenství… Mám za to, že každý z nás často něco jiného říká, něco jiného dělá, něco jiného si myslí, něco jiného chce a něco jiného skutečně potřebuje.“ Radkin Honzák

Propaguje nová kniha Rogera Moorhouse nacismus?

Pátek, 28 Prosinec 2018 08:05 Ivo Fencl

„I oficiální písemnosti Říše měly končit slovy Heil Hitler. Pozoruhodně však nikoli ty, v nichž někdo někomu dával výpověď.“

Povídky Otakara Batličky v komiksech Petra Barče

Čtvrtek, 27 Prosinec 2018 05:51 Ivo Fencl

Byl to spisovatel Ivan Binar (*1942), kdo dal v lednu 1970 malíři Petru Barčovi onen tip. „Poslyš, možná bys mohl zpracovat některé povídky Otakara Batličky, stáli by o to v časopise Rychlé šípy.“

Evropská unie očima Vlastislava Tomana

Čtvrtek, 20 Prosinec 2018 06:09 Ivo Fencl

Můj přítel Vlastislav Toman (*1929) dostal před lety nabídku, kterou se nepatrně trápil. Říkal o tom své ženě Pavle, ale ta věděla, že vše zvládne. Oč se jednalo?

strana 1 z 60

Ivo Fencl

Ivo Fencl foto Eva Smolíková

(16. 4. 1964 v Plzni) Labilní i silná (souběh) osobnost, která se realizuje prvořadě psaním, ale i četbou. Bude vám vykládat, že tvoří jen kvůli jisté Jorice (své femme fatale), ale máme podezření, že těch důvodů skrývá víc.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB