Fotoblog Fr. Dostála: Historii člověk neuteče

Email Tisk PDF

destrukce Leninova muzea výřez-foto Fr DostálPřed 100 lety ještě Velká říjnová socialistická revoluce vyšla na listopad. Inu, život je pořád nějaká změna. V roce 1901 v bytě v jedné ulici ve Vršovicích čekala Naděžda na svého milovaného Lenina. Marně.

 

Krupská krátce bydlela u typografa a redaktora tiskového výboru sociálně demokratické strany F. Modráčka, který jí předal Leninovu tajnou adresu do Mnichova.

Později v roce 1912, kdy se v Praze zase pohyboval Lenin, už tu nebyla. Pozdější ten dům v Černomořské ulici č.9, před válkou Kollárové, za války Otavské, a po válce jen na dva roky opět Kollárové, označili pamětní deskou, jejímž autorem byl sochař J. V. Švarc. Prostě v roce 1947 proběhla sovětizace mnoha názvů ulic ve Vršovicích. Byl to vždy zážitek pohlížet na autobus se sovětskými turisty, co vystoupili a zírali na desku. Ten autobus měl vždy problémy s otáčením. Leccos by šlo vyprávět o tom, co se občas s deskou po listopadu 1989 přihodilo a kdo se o to přičinil...

 

destrukce Leninova muzea -foto Fr Dostál

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB