Fotoblog Fr. Dostála: Historii člověk neutečedestrukce Leninova muzea výřez-foto Fr DostálPřed 100 lety ještě Velká říjnová socialistická revoluce vyšla na listopad. Inu, život je pořád nějaká změna. V roce 1901 v bytě v jedné ulici ve Vršovicích čekala Naděžda na svého milovaného Lenina. Marně.

 

Krupská krátce bydlela u typografa a redaktora tiskového výboru sociálně demokratické strany F. Modráčka, který jí předal Leninovu tajnou adresu do Mnichova.

Později v roce 1912, kdy se v Praze zase pohyboval Lenin, už tu nebyla. Pozdější ten dům v Černomořské ulici č.9, před válkou Kollárové, za války Otavské, a po válce jen na dva roky opět Kollárové, označili pamětní deskou, jejímž autorem byl sochař J. V. Švarc. Prostě v roce 1947 proběhla sovětizace mnoha názvů ulic ve Vršovicích. Byl to vždy zážitek pohlížet na autobus se sovětskými turisty, co vystoupili a zírali na desku. Ten autobus měl vždy problémy s otáčením. Leccos by šlo vyprávět o tom, co se občas s deskou po listopadu 1989 přihodilo a kdo se o to přičinil...

 

destrukce Leninova muzea -foto Fr Dostál

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB