Fotoblog Fr. Dostála: Až moc nepatrná vzpomínka na Jestřábafranti-ek-Dostál-img858 malaKdyž přecházím Jiráskův most na smíchovskou stranu Vltavy, vždy se ohlédnu na vodárenskou věž a vzpomenu na Jestřába, jinak Jaroslava Foglara, který ve věži v letech 1937 – 1940 měl klubovnu svého skautského oddílu známého jako pražská Dvojka.

Němci totiž zakázali skautskou organizaci a uvnitř věže zůstala dost klubových věcí včetně kroniky. Jestřáb nějakou chvíli překonával strach, až uprostřed jedné noci odlepil pečeť na dveřích věže i klubovny a v taškách vše snášel do přilehlé loděnice. Naštěstí na zanechané stopy na schodech nikdo nepřišel a kronika Dvojky byla tak zachráněna. Krátce poté se ve věži usadili mládenci z fašistické organizace Vlajka a vše by přišlo vniveč. Před vánocemi roku 2012 Památník písemnictví vydal velkou publikaci věnovanou právě Jestřábovým kronikám.

Ale ještě malé poohlédnutí. Přišel také rok 1948 a já korunky stržené za sběr míčků na tenisových kurtech za zahradnictvím Jana Voláka ve Vršovicích, proměnil za starší čísla časopisu Vpřed v redakci v Krakovské ulici v Praze. Stal jsem se pak také členem čtenářského klubu "Skaláci" společně s dalšími třemi kluky z Vršovic...

Čas zajisté pokročil a v roce 1969 se na chvíli poněkud lépe dýchalo a začal se opět objevovat kreslený seriál o Rychlých šípech. Pamatuji na tehdejší besedy s Jestřábem, třeba v knihkupectví Svobodného slova v ulici 28. října. Brzy však přišla opět doba připitomělých zákazů. Mnohem později, již po listopadu 1989, jsem byl v mansardě budovy Melantrichu, kde Jestřáb od nakladatelství dostal zarámovaný padesátihaléř, který mu dlužilo již z časů předválečných... Prostě byla tenkrát v mansardě legrace.

Zbývá doplnit už jen pár slov. Později přišla rovněž Jestřábova hospitalizace. Ovšem

5. srpna 1997 došlo k velkému odjezdu přes bránu Thomayerovy nemocnice ve staré škodovce k odhalení pamětní desky na břeh Sázavy do Sluneční zátoky. V autě několikrát zněla píseň " My pluli dál a dál v zelené lesy...", ale o tom třeba někdy jindy. Stejně jako o tahanicích o pozůstalost s dnes již zesnulým synovcem. Také jsem byl účastníkem a dokonce zažalovaným u soudní přetahované. Přišel však také 23. leden 1999, kdy časomíra ukazovala 14 hodin a 45 minut a Jestřábův život vyprchal. Jeho pracovní stůl, i ten kuchyňský v jeho bytě na Žižkově, osiřel...

franti-ek-Dostál-img858-1franti-ek-Dostál-img858-2

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 26 Leden 2013 11:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB