Fotoblog Fr. Dostála: 16. ledna 1969 vzplála pochodeň č. 1Palach posmrtna maska foto DostalVýjimečnost činu sebeupálení Jana Palacha vystihl snad ze všech nejlépe krátce po jeho činu básník Jaroslav Seifert, když další připravené pochodně varoval – "Neupalujte se!"

Druhá pochodeň, Jan Zajíc, se upálil v průchodu jednoho domu po pravé straně Václavského náměstí a nestačil již vyběhnout na chodník...

Podle Václava Klause, jehož obrazy začaly mizet ze škol a úřadů, to byl čin nepotřebný. Odkaz J. Palacha s postupem času zajisté poněkud vybledl, i když on sám jako mladý člověk byl ve své době hrdinou. Oběť J. Palacha nemohla změnit chod dějin, ale co udělat proto, aby se člověk nestal poslušnou ovečkou? Vždyť například upalující se Tibeťané zřejmě také nikdy nepoloží Čínu. Svět už bude totiž navždy nespravedlivý a člověk se musí zřejmě naučit trpělivě snášet diktaturu bankovních domů a nikdy nepotrestaných tunelářů. Je snadné ztrácet paměť a lidem to dokonce spíš vyhovuje vůbec se ztrátě paměti nebránit.

J. Palach se upálil na protest proti obsazení naší země vojsky Varšavské smlouvy v čele s vojáky ze země Sovětů a také díky slabošské politice naší vlády 16. ledna 1969. Zemřel ale až o tři dny později. Na klinice spálenin tehdy u jeho lůžka byla MUDr. Königová, kterou jsem spatřil při odhalování symbolického hrobu popravené Milady Horákové na Vyšehradě. Bylo umožněno sejmout posmrtnou masku, tuším sochařem Olbramem Zoubkem, a ta se brzy objevila na kašně pod rozstřílenou fasádou Národního muzea, kde jsem ji stihl ještě vyfotografovat. Své písničky pod ní tehdy zpívalo pěvecké duo Paleček – Janík.

Škoda, že dům na Václavském náměstí, z kterého již nestačil vyběhnout hořící J. Zajíc, nenese žádnou, byť malou, pamětní desku. Zřejmě to už také patří ke ztrácení paměti uprostřed mnoha nápisů v ruském jazyce. V lednu 1990 přijel do naší země francouzský herec a zpěvák Yves Montand, aby odevzdal studentům peněžní dar k provedení pamětní desky na fakultě, do které J. Palach docházel. Zase jen fotografie prozradí, jak to tehdy na schodech Rudolfina vypadalo. Fotografický obraz bývá totiž skutečnou pamětí národa, ale mnozí tomu dosud nechtějí uvěřit. Lidí na světě přibývá, avšak čím dál víc z nich si zřejmě nezaslouží, aby přebývali na místě tak krásném, jako je naše země.

Franti ek Dostálimg841 2Franti ek Dostálimg841 1

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 15 Leden 2013 08:35 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB