Blogy

Vlastimila Tomana kubistický Lom v zimě

Vlastimila Tomana kubistický Lom v zimě

Pátek, 14 Prosinec 2018 08:29 Jan Dočekal

 

Akademický malíř a grafik Vlastimil Toman (19. 2.1930 v Třebíči – 11. 12.2015 tamtéž, vlevo Vl. Toman - foto Jan Dočekal) se zapsal do výtvarné kultury Vysočiny jako jeden z předních představitelů moderních forem krajinomalby 20. století. Stranou ideologických principů předešlé doby a po listopadu 1989 široce v nových poměrech vytvořil v tuskulu předměstí, při velmi skromné existenci, nezapomenutelnou stopu své umělecké (a privátní) svéráznosti.

Fotoblog Fr. Dostála: Kostel v Libkovicích už také neexistuje…

Fotoblog Fr. Dostála: Kostel v Libkovicích už také neexistuje…

Pátek, 14 Prosinec 2018 08:16 František Dostál

Desítky vesnic na Mostecku zmizely již dávno. Po roce 1990 kvůli těžbě uhlí dnešní šéf hospodářské komory, co byl ministrem, na schodech ministerstva se vypořádal s protestujícími proti likvidaci tohoto městečka nedaleko Mostu.

Románová předloha filmu Smrtelné stroje

Románová předloha filmu Smrtelné stroje

Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05 Ivo Fencl

 

Smrtelné stroje jsou knížka vydaná v Londýně poprvé roku 2001 nakladatelstvím Scholastic Children´s Books a v Praze UŽ PODRUHÉ roku 2018 nakladatelstvím Mladá fronta. Jde o ten typ novely pro mládež, kterým se ještě za času mého dětství v sedmdesátých letech dvacátého století říkalo „nezfilmovatelné“. Je to racionalizovaný zlý sen a pro pár unavených intelektuálů asi blábol. Ale...

Tucet přednášek Umberta Eca jedenadvacátého století

Tucet přednášek Umberta Eca jedenadvacátého století

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 05:42 Ivo Fencl

 

„Kdyby se tak geniální padělatel jako van Meegeren dokázal zmocnit desky z topolového dřeva, kterou lze datovat kolem roku 1500, sehnal by stejné olejové barvy, jaké používal Leonardo, a nahradil Monu Lisu v Louvru kopií, která by naprosto dokonale napodobila styl i provedení a reagovala by pozitivně na všechny případné chemické kontroly, byli bychom s to odhalit padělek? A kdo říká, že se tak už nestalo?“ V přednášce „Nepravdivá tvrzení, lhaní, falšování“ (2011)

Zuzanka a její svět v podání Bohumila Konečného

Středa, 12 Prosinec 2018 06:06 Ivo Fencl

„Jsou-li z venkova, jistě půjdou (večer) do Národního divadla.“ Filipika pátrače Jena Berky

Literární vyhlídky (XXVIII)

Úterý, 11 Prosinec 2018 10:54 Petr Nagy

Ani vidina blížících se Vánoc zatím neodradila organizátory literárních akcí od pořádání nových setkání s knihami a jejich autory, a to včetně několika zahraničních hostů, jako jsou Mieze Medusa z Rakouska (na snímku vlevo; foto: Sabine Pichler) nebo Inger-Maria Mahlke z Německa. Závěrem nabízím o něco více (audio)knižních tipů než obvykle, abyste se jimi mohli nechat inspirovat při vymýšlení dárků pro své blízké.

Pavel Čech ilustroval Chatu v Jezerní kotlině

Úterý, 11 Prosinec 2018 08:48 Ivo Fencl

Plodný profesionál (a následkem profesionalizace občas i kýčař, neumím si pomoci) Pavel Čech dostal nabídku, která se neodmítá. Ilustrovat kultovní foglarovku o Jezerní kotlině i do ní vloženou publikaci Zavřená kniha, která je (pouze stopovým) zhmotněním fiktivního díla fiktivního Ludvy Grygara, hrdiny to románu o Kotlině s jezerem.

Fotoblog Fr. Dostála: Vypadá to, že budou vánoce…

Pondělí, 10 Prosinec 2018 08:11 František Dostál

Toto zjištění nelze ani v časovém předstihu přehlédnout. Vždyť i při rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí se tisíce lidí na náměstí ani nevešlo.

Komerční počin Albatrosu je pochopitelný. Rychlé šípy ve formátu kreslených originálů

Pondělí, 10 Prosinec 2018 08:02 Ivo Fencl

„Večer doma marně přemýšlím o seriálu pro Hlasatel.“ Foglar (deník z 29. 11. 1938)

„Ráno v kanceláři jsem vytvořil seriál Černí jezdci řádí...“ (deník 30. 11. 1938)

strana 1 z 465

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB