Blogy

Hošani ne tak zázrační

Hošani ne tak zázrační

Středa, 21 Březen 2018 07:15 Ivo Fencl


„Takový život může znamenat , že se nechá řídit zákonitostmi klasického rodinného provozu, v němž místo na psaní zbývá jen ve chvílích, kdy se člověk nevěnuje dětem či rutinní práci. Ve dvaceti vám takový životní režim přijde jako nekonečná středostavovská neproduktivní nuda, chcete měnit svět. Ve čtyřiceti je to často jediný způsob, jak přežít.“ Z doslovu.

Znovuzrození nového Tyrše v českých zemích?

Znovuzrození nového Tyrše v českých zemích?

Středa, 21 Březen 2018 07:00 Mnislav Zelený - Atapana

 

Velké osobnosti vždy přijdou v pravý okamžik, když už si člověk myslí, že je vše „v pytli“, že přijde už jen tragédie. Syndrom Blanických rytířů skutečně v dějinách existuje, i když to mnohdy trvá dlouho, asi tak, jak s božími mlýny.

Fotoblog Fr. Dostála: Poštovní panáček se zmenšuje

Fotoblog Fr. Dostála: Poštovní panáček se zmenšuje

Úterý, 20 Březen 2018 08:22 František Dostál

Poštovní zřízenci se prostě v některých případech vykašlali na doručení. To si pošta navíc dovolila zdražit. Snad proto, aby byly prachy na odměny.

Svazek nových studií Antonína K. K. Kudláče

Svazek nových studií Antonína K. K. Kudláče

Úterý, 20 Březen 2018 07:28 Ivo Fencl

Navzdory tomu, že se populární kultura stala legitimním výzkumným tématem, většina literárních badatelů ji v Čechách a na Moravě i dál vyčleňuje ze spektra zájmu. Dělají to víc i méně vědomě a takříkajíc celostní chápání literatury zůstává doménou výzkumů v zahraničí. Je tomu už devět let, co vzniklo Centrum pro studium populární kultury, ale situace se mění zvolna. Publikací na téma každopádně přibývá a konkrétně Antonín Kudláč prohledává ve své nové knize Barvy černobílého světa žánrovou krajinu naší populární literatury po roce 1989, a to se zaměřením na populární fantastiku (kapitoly zkoumající horor, sci-fi, steampunk a fantasy), ale i krimi v oddíle pátém a posledním.

15 let: Toxické dědictví americké invaze do Iráku

Pondělí, 19 Březen 2018 11:11 Tereza Spencerová

Vzápětí po 50. výročí masakru ve vietnamském My Lai přichází další významné výročí – 15 let od Bushovy agrese proti Iráku.

 

Rovněž „kolorit“ literárních regionů váhu má aneb Plzeňský kraj o Anglii

Pondělí, 19 Březen 2018 06:09 Ivo Fencl

Ne palácovým či salonním převratem, ale stoprocentně regulérními volbami je od 16. března 2018 inovována Rada Střediska západočeských spisovatelů. Takže teď tuto pobočku Obce spisovatelů České republiky vede Peggy Kýrová a zástupkyní předsedkyně se stala Jaroslava Málková. Ta Středisko, připomínám, v jistém období už vedla, ale pak se rozhodla znovu nekandidovat.

I po skonu ctěný přítel. Pavel Francouz

Neděle, 18 Březen 2018 07:15 Miroslav Vejlupek

 

V roce 1988 vyšla reminiscentní kniha próz Trochu jinak, kterou k vydání připravilo plzeňské Středisko západočeských spisovatelů za pečlivé redakce Karly Erbové. Prózy jsou z dílny Pavla Francouze (1932 - 1995).

Fotoblog Fr. Dostála: Pendrekáři mezi námi

Sobota, 17 Březen 2018 07:48 František Dostál

 

Demokratická žumpa v parlamentě měla velké štěstí, že od jistého „judra“ pána nedostala pendrekem.

Haiku na jezdce z chodníku

Pátek, 16 Březen 2018 08:36 Jan Dočekal

   

strana 1 z 423

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB