Blogy

Literární vyhlídky (14. až 20. ledna)

Literární vyhlídky (14. až 20. ledna)

Pondělí, 14 Leden 2019 07:55 Petr Nagy

 

Nadcházející týden nabídne kromě řady autorských čtení a několika knižních křtů i zajímavá setkání se zahraničními autory, kteří se odhodlali pojednat o tématech spjatých s našimi dějinami, a sice s norským novinářem, spisovatelem a bohemistou Terje B. Englundem a s francouzským publicistou Anthonym Sitrukem. Na závěr připojuji trojici knižních tipů, z nichž největší ohlas dozajista vzbudí české vydání povídkové knihy Judith Hermannové.

Kniha o Gwendy vypovídá o vratkosti našich životů

Kniha o Gwendy vypovídá o vratkosti našich životů

Čtvrtek, 10 Leden 2019 08:21 Ivo Fencl

 

Rovnováha světa je vratká. Mír se může stisknutím knoflíku přetavit ve válku. Běžná válka v jaderné inferno a „tisíce Hirošim“. Rovněž atomové bombardování Japonska zmiňují Stephen King a Richard Chizmar v prvé své společné knize Kouzelná skříňka pro Gwendy (2017).

Všechny povídky se slečnou Marplovou nyní vyšly v jedné knize

Všechny povídky se slečnou Marplovou nyní vyšly v jedné knize

Úterý, 08 Leden 2019 06:36 Ivo Fencl

Po Velké knize příběhů Sherlocka Holmese a svazku Hercule Poirot. Povídky (2016) se pod značkou Knižního klubu vytasili s obdobně objemnou publikací Slečna Marplová a záhady. Povídky, a pokud nastal problém, vězí pouze v tom, že titulní stará panna nevystupuje - na rozdíl od pánů Poirota nebo Holmese – v dostatečném počtu povídek pro podobný projekt.

Literární vyhlídky (7. až 13. ledna)

Literární vyhlídky (7. až 13. ledna)

Pondělí, 07 Leden 2019 07:47 Petr Nagy

Po vánoční přestávce spolu s novým rokem ožívají i nakladatelé a organizátoři literárních akcí. V obou kategoriích hraje tentokrát první housle Radka Denemarková se svým novým románem Hodiny z olova, jehož pražský křest je naplánován na středu. Pozvánek i (audio)knižních tipů jsme však pro vás připravili vícero.

Po víc než půl století vychází první detektivka Ludvíka Součka

Sobota, 05 Leden 2019 16:51 Ivo Fencl

 

Novela Ludvíka Součka Samá voda se dočkala prvního vydání po pětapadesáti letech od svého vzniku (a 40 let od úmrtí autora). Jde o první Součkovu detektivku, kterou lze označit za rekognoskaci terénu, z něhož posléze vyvstala řada příběhů s pátračem Martinem Andělem. „Slušel“ by i této knize, a kdo ví, třeba jej někdo jednou dosadí do nějaké její adaptace.

Ilija Trojanow o realitě tajné policie a disentu

Čtvrtek, 03 Leden 2019 03:14 Ivo Fencl

 

Spisovatel bulharského původu Ilija Trojanow vypráví svůj román Moc a vzdor především skrz dva protikladné hrdiny, žijící své dny za socialismu na opačných stranách politické bariéry. Možná přitom někoho překvapí, kolik toho mají společného.

Výpověď o citlivém muži, který vždy spíš mlčel

Středa, 02 Leden 2019 01:38 Ivo Fencl

Josef Topol (1935-2015) vždy preferoval dialog. Vytvořil divadelní hry a verše, ale próza jej nelákala. Ani vzpomínky by patrně nenapsal – a tady pochopíme význam Karla Hvížďaly. Včas dramatika oslovil, navštěvoval jej v Thunovské ulici na Malé Straně a na chalupě v Krakovci, Josef Topol vzpomínal a jistěže bylo nač.

Trumpa zklamala návštěva v Ramsteinu

Pondělí, 31 Prosinec 2018 06:05 Milan Faltus

 

„Myslel jsem si, že tam bude tvrdá muzika a pořádná pyro-show“. (Na snímku se americký prezident ptá, zda je tu správně)

Fotoblog Fr. Dostála: A zase bude hodně veselo

Pondělí, 31 Prosinec 2018 05:56 František Dostál

Bývá tomu moc dobře, že lidem se na tvář dostaví úsměv, ale spíše ten jaksi přirozený. Přišel závěr roku, a tak se u nás všude budou ozývat rány a vzduch zahltí rachejtle a světelné hry.

strana 1 z 468

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB