Zprávy, analýzy

Václav Havel, tvůrce kulis a kolaterálních ztrát

Komentáře Středa, 18 Červenec 2018 06:59

O Václavu Havlovi toho bylo napsáno a diskutováno opravdu hodně. Tento diskurs má velké rozpětí: od neónového a srdíčkového formátu nad Prahou, až po transformaci celé jeho věci do komunálního odpadu současné historie; zde správce skládky Bohumil Hrabal.

Fotoblog Fr. Dostála: Pozor na krabice!

František Dostál Středa, 18 Červenec 2018 05:51

Mohly v nich být totiž uskladněny miliony korun! Takže pozor, když si koupíte nové boty, nebo cokoliv, co v krabicích bývá uloženo.

Literáti vo Vietname – minulosť stále živá?

Téma Středa, 18 Červenec 2018 05:33

Dramatická zmena spoločenského zriadenia u nás spôsobila dramatické zmeny aj v podmienkach literárnej práce. Niekto to už dávnejšie prirovnal k prechodu zo zoologickej záhrady do džungle. A už George Orwell to komentoval výstižným postrehom, že v tej zoologickej záhrad síce vládne zlý dozorca, ale zato každé slovo zaváži. Naopak v džungli si každý hlása na plné hrdlo, čo sa mu uráči, ale v tom hluku mnohohlasov väčšine nie je rozumieť. Je to dilema, ktorá má zaujímavú vietnamskú podobu. (snímek vlevo: Chrám literatury v Hanoji, je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších památek města. Chrám založil v roce 1070 císař Ly Thanh Tong, a je věnován čínskému filozofovi Konfuciovi. O 6 let později zde vznikla univerzita. Svědčí to tradici písemnictví v této zemi – pozn.red.)

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Príbeh vietnamského básnika

Téma Středa, 18 Červenec 2018 05:08

Tento životný príbeh mi porozprával kolega z PEN International – vietnamský básnik Nguyên Hoàng Bao Viêt. Zvlášť by som ho odporúčal tým, ktorí s takou úžasnou vynaliezavosťou plačú nad osudom slovenského spisovateľa a seba zvlášť.

Dcera Sherlocka Holmese

Ivo Fencl Středa, 18 Červenec 2018 05:05

 

Je jaro roku 1910 a velkého, moudrého Sherlocka Holmese (IQ neznámo, avšak dozajista na výši) není více mezi námi: zesnul tiše před sedmi lety. Zesnul, ale Leonardu Goldbergovi, autorovi knížky Dcera Sherlocka Holmese, to nevadí a nechává nám vyprávět o novém případu dvaatřicetiletého syna doktora Watsona, muže již pátým rokem pracujícího v patologickém ústavu pověstné nemocnice Svatého Bartoloměje. A jeho tatínek, který se tam kdysi seznámil s Holmesem? Dál bydlí v čísle 221b na Baker Street.

Západobalkánské zápisky: Fotbal a nacionalismus s ním…

Svět Úterý, 17 Červenec 2018 16:37

 

Sleduji finále Francie – Chorvatsko a po jeho skončení řada telefonů a jeden z volajících mluví o tom, jak půlka Afriky vyhrála nad čistokrevnými Chorvaty. Tu máš, čerte, kropáč… Fotbalem často cloumá vášeň. Podívejme, jak je to v případě dnes ve světě oslavovaného chorvatského fotbalu… (vlevo chorvatský brankář Danijel Subašić)

Fotbalové MS očima německých médií

Milan Faltus Úterý, 17 Červenec 2018 12:25

 

Je po všem. V Německu se před, během a po mistrovství světa probíraly /probírají sportovní a politické aspekty fotbalového dění vážně i nevážně.

Co si tedy odvezl Netanjahu z Moskvy?

Tereza Spencerová Úterý, 17 Červenec 2018 10:34

Prozatím žádné okamžité stažení íránských jednotek není na pořadu dne, naopak, je tu jakási „fáze vzdoru“ damašského režimu, který touží obnovit svou mezinárodní legitimitu.

 

 

Korea a Trumpův světový řád

Pavel Kopecký Úterý, 17 Červenec 2018 07:24

Poslední léta Korejského poloostrova jsou naplněná překotným vývojem. Procesy, s nimiž jsme takříkajíc jako na tobogánu: chvíli nahoře, chvíli dole. Po summitu Trump – Kim (III.) se naivním novinářům dokonce zazdálo, že by se mohl rozdělený kout světa, ono tradiční ohnisko mezinárodního napětí, spojit do jediného celku. Nebo aspoň konečně uzavřít mír mezi KLDR a Republikou Korea. Poslat do historie důsledky internacionalizované občanské konfrontace padesátých let. Uzavřít jednu ze zástupných válek velmocí, jaké známe i ze současnosti. Například ze Sýrie.

Otfried Preußler: Odbila dvanáctá hodina

Čtení Úterý, 17 Červenec 2018 06:55

Světově proslulý německý spisovatel Otfried Preußler vybral a nově převyprávěl třikrát třináct nejkrásnější a nejzajímavější lidových pověstí o pokladech a jejich strážcích, o kouzelnících a čarodějnicích, o strašidlech a duších, které se tradují v německém prostředí.

Hanebné zpravodajství České televize

Komentáře Úterý, 17 Červenec 2018 05:13

Pokud se celková vyspělost občanské společnosti měří kvalitou zpravodajství veřejnoprávních médií, jsme na tom asi jako některé rozvojové státy.

Jiří Suchý nejen o pánu Bohu

Recenze Úterý, 17 Červenec 2018 05:06

 

V sedmatřiceti kratších i delších kapitolách (včetně hrstky úvodů a závěrů) vypráví klasik české poezie a génius písňového textu Jiří Suchý o zkušenostech s objevováním nápadů, přístupu k češtině i těch momentech, kdy se literární dílo začne přímo pod rukama tvůrcovýma pojednou psát „samo“ (a lze se ptát, kdo vlastně hýbá píšící rukou a odkud).

Literární vyhlídky (VII)

Petr Nagy Pondělí, 16 Červenec 2018 08:24

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB