Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Fejeton: Ženu neoblafneš

Komentáře Sobota, 17 Listopad 2018 06:12

 

Když jsem své ženě přiznal, že jsem ztratil ouška, jak jsme pokřtili nová naslouchátka, která jsem dostal k devadesátým narozeninám, zůstala kupodivu klidná.

Váhy nebo Štír

8. den Sobota, 17 Listopad 2018 06:10

 

Letošní listopad popojíždí na lodičkách po Vltavě. Vládne klimatický klid a ve slunečních paprscích poletuje hmyz. Vzácný lék proti podzimním depresím. Z koketních ranních mlh se vyloupne modrooký den, až by ho člověk stiskl do náručí, aby vydržel, aby neodešel, aby neskončil.

Kdy přiletí havrani?

A co dál Sobota, 17 Listopad 2018 06:06

Každým rokem nějak touhle dobou přilétali k nám na sídliště havrani. A daleko přesněji než nejpřesnější předpovědi meteorologů nám sdělovali, že přišla druhá část podzimu, ta méně vlídná, tu pomalu, tu rychleji se šinoucí do zimy.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Miroslav Jeřábek: Bonviván Bohuslav Kilian

Čtení Sobota, 17 Listopad 2018 06:06

 

K pozoruhodným osobnostem první Československé republiky patřil i vzdělaný právník, vydavatel a dobrodruh Bohuslav Kilian. Jeho unikátní časopisy Salon a Měsíc jsou dodnes tichými svědky uměleckého a společenského života i technického vzestupu této doby. Kilian až do současnosti představuje jediného českého vydavatele, který vstoupil na evropský časopisecký trh. Svým charismatem a espritem ovlivnil i literární tvorbu svého synovce Bohumila Hrabala.

Fejeton: Lámání v kole

Komentáře Sobota, 17 Listopad 2018 06:01


„Marně si hlavu lámu, proč muži většinou..." – ale i ženy a děti, vůbec všichni propadli fenoménu bicykl.

Ladislav Žák: Hoprdoks…

Komentáře Pátek, 16 Listopad 2018 12:07

Původně jsem chtěl v titulku položit v titulku otázku, čím se liší Lety u Prahy od Marrákeše, ale pak jsem se rozhodl dát do titulku spíše odpověď na otázku, čím se neliší…

Přesvědčivá óda na Milana Rastislava Štefánika

Ivo Fencl Pátek, 16 Listopad 2018 09:23

Motto knihy Jozefa Banáše: Mierou bytia je miera obete. Milan Rúfus

Michail Andrejevič Osorgin: Příběh jedné moskevské ulice

Čtení Pátek, 16 Listopad 2018 09:13

Působivý román o neblahých osudech Ruska, a zejména ruské liberální inteligence v prvních desetiletích 20. století napsal a vydal jeho autor Michail Osorgin v pařížské emigraci v roce 1928.

Babišův Listopad 2018 a o co jde

Komentáře Pátek, 16 Listopad 2018 08:40

Zítra nás čeká o rok zpožděné (oproti české mystické osmičce) výročí Listopadu 1989. Někteří zase říkají, že není co slavit. Nesouhlasím. Jednak byl 17. listopad 1989 významným projevem jednoty našeho národa, jednak i dnes dochází k posilování jednoty našeho národa jako základní formy obrany proti cizí moci a jejím kolaborantům.

Velmocenská ignorace malých zemí. Aktualizace: Statistika účasti USA ve válečných konfliktech

Svět Pátek, 16 Listopad 2018 08:27

 

V rámci velmocenské ignorace dobře víme, jak jsou na tom malé národy… I u nás bohužel chápeme bohorovnost velmocí vůči menším národům. Projevuje se průběžně a nejhorší je, když se to projeví v situaci, jako byl Mnichov 1938. (na snímku francouzský prezident s manželkou před Elysejským palácem vítají světové státníky v rámci oslav konce první světové války)

Každý velký čin nese svou oběť

Recenze Pátek, 16 Listopad 2018 06:51

 

V řadě třetí román americké židovské autorky Rachel Kadishové (­*1969), profesorky tvůrčího psaní na Lesley University, se jako první z jejích děl dočkal českého vydání – v překladu Zory Freiové vydalo román Váha inkoustu letos na podzim nakladatelství Host. Kniha vyšla v USA v minulém roce a získala National Jewish Book Award, od Amazonu si vysloužila ocenění Kniha roku a americký deník Today ho řadí na seznam bestsellerů. Román nese veškerou tíhu pronásledovaného židovského národa, avšak povznáší ji lehkým a poutavým detektivním tónem.

Haiku na oči světlem zalité

Jan Dočekal Pátek, 16 Listopad 2018 06:03

 

Miloš Zeman… a kdo ještě u klavíru?

Milan Faltus Čtvrtek, 15 Listopad 2018 08:02

 

Nedávno přednesl Miloš Zeman v Šanghaji před prominentním publikem jednu ze svých nejoblíbenějších písní, americký hit ze čtyřicátých let Sentimental Journey.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB