Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

K vydavatelskému počinu Bedřicha Kočího

Miroslav Vejlupek Neděle, 23 Září 2018 05:39

Před sto lety, před sto lety (a v říjnu to bylo) vydal pražský nakladatel Bedřich Kočí Lidovou tiskárnou J. Skalák vyexpedovanou historicky ojedinělou Národní čítanku. Uspořádali ji Cyril Merhout a Bohumil Němec, přičemž motiv měli jednoznačný: českého ducha více vzdělat, více sebeuvědomit. Dle našeho zvolili způsob vpravdě příhodný - totiž široký záběr tematický.

Nesnesitelná lehkost slov

Na okraj Sobota, 22 Září 2018 06:07

 

Moderní doba s sebou přináší neobyčejnou demokracii ve veřejném prostoru. Každý si říká, co chce, velice často (ba skoro většinou) i tehdy, když nemá co říct a mluví jen pro sám akt mluvení. Takový úkaz je nejčastěji k vidění třeba v Poslanecké sněmovně. Demokracie slov se však uplatňuje i subtilněji. Nejen tím, že je mluveno, ale hlavně tím, co je říkáno.

Svět na hlavě

Vhled Sobota, 22 Září 2018 06:07

Také vám někdy přijde, že je ten náš svět kapku na hlavu? Mně ano. Stačí mi k tomuto pocitu průběžně sledovat zprávy o dění u nás a v zahraničí. Světoznámá tenistka, která neunese svou prohru, se považuje za bojovnici za ženská práva. Muž, který si její výlev dovolil zkarikovat – protože jest karikaturistou, je kritizován, jeho účty na sociálních sítích rušeny.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Irena Řehořová: Kulturní paměť a film

Čtení Sobota, 22 Září 2018 06:04

 

Kniha Ireny Řehořové s podtitulem „Jak se měnil obraz poválečného odsunu v české filmové tvorbě“ je příspěvkem k současné debatě o funkci a statusu (hraného) filmu jako média kulturně zprostředkované paměti.

Fejeton: Na zdi

Komentáře Sobota, 22 Září 2018 05:50

 

Jako divačku televizního pořadu Prostřeno mě zaujala zvláštní věc. Že se s vařením u nás roztrhl pytel, to je už stará vesta, snad nic jiného nemáme na práci.

Quinquaginta. Půl století se Sdružením Q

Jan Dočekal Pátek, 21 Září 2018 09:01

Proč Q? Protože je to písmeno významově, tvarově i skupinově nepříliš opotřebované. Protože jím začínají částice qua, quam, qui, quae, quod, quis, quid, quo. Protože se Sdružení Q definitivně ustavilo v qětnu 1969 (Ludvík Kundera).

Pocheho epocha 2 aneb Sirotčí vojska

Pavel Kopecký Pátek, 21 Září 2018 08:28

Pocheho bývalý asistent Petříček coby nominant na ministra zahraničních věcí je roztomilým kompromisem. Poche a kmotři stojící za ním získají natrvalo to své (nebude se tu muset ani obcházet už takhle ohýbaný služební zákon) a prezident Zeman si opět dokáže svou převahu, co současně vyhovuje Andreji Babišovi. Premiérovi, jenž místo zaminira jezdí po Evropě, aby do nitra České republiky vysílal líbivou předvolební agitaci o zadržování migrace. Do ní ostatně spadá i nekompromisní marketingový signál ve věci nepřijetí 50 syrských sirotků.

Osamělá kancléřka. Die Mutter aller Probleme (matka všech problémů)

Svět Pátek, 21 Září 2018 06:53

Horst Seehofer, německý ministr vnitra svým prohlášením o „migraci jako matce problémů“ na interní poradě, nyní i veřejně připomněl liberální přístup „mutter“ Angele Merkelové před třemi lety. Podle něj to byla její slova „to zvládneme“, která zavdala podnět k rozdělení společnosti, založení AfD s její nynější silou a ke stále větší erozi tradičních německých politických stran.

Radim Valenčík: Kauza „Sirotci“

Komentáře Pátek, 21 Září 2018 06:40

V případě kauzy "Sirotci" jsem navrhl, aby se problém, pokud se jedná o tak důležitý problém, jak se hovoří, řešil adopcí dětí v rodinách.

Eva Límanová: Chodí pešek okolo

Čtení Pátek, 21 Září 2018 06:34

Autobiografický příběh: Kdyby nebylo Druhé světové války, Eminka a její bratr Adam, by byli stále obklopeni milující rodinou a bezpečím, které jim poskytovala. Jejich život by se odvíjel v zátiší rodinného domu až do chvíle, kdy by se sami rozhodli jej opustit. Do této předpokládané skutečnosti však zasáhla německá bota, která rozdrtila životy, osudy a majetky milionů. Jak postupuje vyhlazování dle Norimberských zákonů, příbuzní mizí, rodina se zmenšuje, děti se stěhují z místa na místo. Jejich šestileté putování sledujeme očima Eminky, která vidí válku jako nebezpečné NĚCO, které obchází kolem dokola a nikdy nevíš, kdy tě zasáhne.

Zbyněk Fiala: Trump chce vyšetřovat vyšetřovatele

Komentáře Čtvrtek, 20 Září 2018 07:30

Americký prezident Donald Trump přestal váhat s formálním útokem na FBI a ministerstvo spravedlnosti a nařizuje odtajnit dokumenty, které potvrzují, že je obětí honu na čarodějnice, či spíše zneužití policejních a tajných služeb pro potřeby stranického boje.

Beseda na Světu knih Plzeň 2018

Offline Čtvrtek, 20 Září 2018 07:12

                    P O Z V Á N K A 

USA, Západ, Rusko a Izrael v Sýrii na pokraji velké války

Tereza Spencerová Čtvrtek, 20 Září 2018 06:38

Rusko v Sýrii dál odmítá zaujmout roli velmoci, a tak není ani s to zabránit vnějším silám – ať už je řeč o Západu nebo Izraeli – v útocích na území, na němž by právě Rusko mělo dominovat.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB