Boření hradeb, nebo otevírání brány?

Recenze Úterý, 24 Duben 2018 08:05

 

Knihu Petra Hampla Prolomení hradeb provází hned od jejího vstupu na trh neočekávaná „privilej“ – jde o první knihu z oblasti společenských věd po roce 1989, kterou stihl zákaz prodeje (aspoň ve vybraných distribučních místech). Kniha je označována za pobuřující, nežádoucí, provokativní – a ještě mnoha horšími přívlastky.

Pouť Lucie a Františky hořícím Španělskem je hodna zfilmování

Ivo Fencl Úterý, 24 Duben 2018 06:55

 

Román Hořící kůň (2017) nebude zdaleka posledním literárním počinem Františky Vrbenské. A to navzdory tomu, že prý komusi říkala něco podobného. Spisovatelky toho napovídají!

Lyndon B. Johnson: „Napište o něm, že je to pig f*cker. Jsem zvědav, jak to vyvrátí!“

Svět Úterý, 24 Duben 2018 06:46

 

... aneb GB/USA: „Napište o Rusku, že otrávilo Skripalovi… Jsme zvědavi, jak to vyvrátí!“

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Pavla Jazairiová: Příběhy z Mexika

Čtení Úterý, 24 Duben 2018 06:15

 

V podvědomí dnešního čtenáře je Mexiko nebezpečná země, kde na severu řádí drogová mafie a na jihu vzkvétá ráj karibských pláží. Teprve pak přicházejí na řadu Aztékové, Mayové a staré památky, které dbalý turista neopomene navštívit.

23. duben - Světový den knihy a autorských práv. Kniha ti sluší

Offline Pondělí, 23 Duben 2018 10:13

 

23. duben – symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

Stručně k mimořádnému sjezdu KSČM

Komentáře Pondělí, 23 Duben 2018 08:35

 

V první reakci na výsledek sjezdu, který mě nepotěšil, jsem napsal: KSČM teď bude pod obrovským mediálním tlakem. Cíl? KSČM jako programová strana.

Hvížďalovy rozhovory s herečkou Magdou a prvou dámou soudnictví Ivou

Ivo Fencl Pondělí, 23 Duben 2018 08:12

 

„Nejtalentovanější herec, s kterým jsem kdy hrála, byl a je Marián Labuda.“ Magda Vašáryová

Jak jsem potkal Jiřího Pavla

Literatura Pondělí, 23 Duben 2018 08:00

 

18. dubna zemřel Jiří Pavel. Znali jste to jméno? Pravděpodobně ne, protože věhlasu svého otce, Oty Pavla (vlevo na snímku se synem Jiřím), nedosáhl. Nezaslouženě.

Irena Dousková: Rakvičky

Čtení Pondělí, 23 Duben 2018 07:46

 

Hned v úvodu této vtipné, ale i dojemné perestrojkové „road-movie“ definuje dvacetiletá Róza svůj osudový plán zcela jasně. Musí „najít Ostraváka a přiznat, že ho miluje“. V tu chvíli ještě netuší, jak těžký úkol to bude…

Fotoreportáž: Damašek odpočívá. Welcome to Syria, which country are You from

Svět Pondělí, 23 Duben 2018 07:32

 

Je pátek, první den víkendu, a Damašek odpočívá, ulice jsou vylidněný, většina obchodů zavřených, ale objevila jsem knihkupectví, kam v neděli vyrazím, až otevře.

Arabista Pelikán: Spojencům věřit musíme – i když lžou

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 10:11

 

No přesně takhle to arabista Petr Pelikán (nevlastní bratr Roberta Pelikána a honorární konzul Súdánu v České republice) v rozhovoru pro server E15.cz neřekl, ale přesně takový význam to mělo. Řekl to totiž takto: „Spojencům věřit musíme, protože nesmíme věřit svým nepřátelům, i kdyby tu pravdu (o chemickém útoku) zrovna náhodou měly (Sýrie a Rusko)".

Jessenová Ida: Nový čas

Čtení Neděle, 22 Duben 2018 09:26

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli si s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení.

Sjezd KSČM: Floskule a pragmatismus

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 06:49

Poběhl mimořádný, desátý sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. Komentář jsem psal před jeho zahájením a k psaní mne vedla mimo jiné skutečnost, že sjezd je reálně zlomový, ježto volební proces ozřejmil, že domnělé „perpetum mobile" formální antisystémovosti se po třiceti letech zastavilo a něco se s tím musí dělat.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB