Zprávy, analýzy

Petr Chudožilov: Čas třešní

Čtení Sobota, 20 Říjen 2018 06:06

Charles Brandt: Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry

Čtení Sobota, 20 Říjen 2018 06:00

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie, schopného vejít do baru, zastřelit „terč“ v místnosti plné lidí a bez náznaku emocí se vytratit. Z jeho vyprávění o životě mafiána vyplývají i další pozoruhodné skutečnosti, osvětlující pozadí atentátů na prezidenta Kennedyho i jeho mladšího bratra Roberta.

Printové a elektronické médiá ako nosiče literárneho textu

Literatura Pátek, 19 Říjen 2018 07:45

Publikujeme úvahu o literatuře a internetu slovenského vědce a spisovatele Gustáva Murína, který je spolupracovníkem Literárních novin.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Grzegorz Wróblewski: Hansenovic vana

Poezie Pátek, 19 Říjen 2018 07:15

Výbor z díla jednoho z nejpřekládanějších současných polských básníků, který je paradoxně víc známý v zahraničí, možná i proto, že od roku 1985 žije v Dánsku.

Brněnská Husa na provázku zahájila sezónu zajímavou inscenací Kafkovy Ameriky

Divadlo Pátek, 19 Říjen 2018 07:06

 

Po úspěšné loňské inscenaci Dynastie (Lehman Brothers) v brněnském Divadle Husa na provázku v režii Michala Dočekala a dramaturgii Miroslava Oščatky zahájilo DHNP v téže dramaturgii a režii novou divadelní sezónu adaptací (Iva Klestilová spolu s M. Dočekalem.) nedokončeného románu Franze Kafky Amerika. Česká premiéra se konala 21. 9. 2018.

SENÁT, proč by? Jistoty, pro koho?

Komentáře Pátek, 19 Říjen 2018 06:05


Bylo pondělí 15. října a printový tisk, agentury a sociální sítě přinesly zprávy o tom, jak dopadlo druhé kolo senátních voleb, a co od toho máme očekávat. Vše podstatné se mi ale překrývá s kresbou a textem Miroslava Kemela, kterýžto praví: „Je to zásadní zlom pro tuto zemi. ODS vyhrála volby, o které volič neměl zájem“ (Právo 15. října, stránka komentátorů).

Podzimní Velký knižní čtvrtek 2018

Literatura Čtvrtek, 18 Říjen 2018 08:08

 

Musím se k něčemu přiznat – nikdy jsem nepatřil ke čtenářům, kteří by od jara do podzimu (či od podzimu do jara) netrpělivě vyhlíželi další z takzvaných Velkých knižních čtvrtků (dále VKČ). Není to jen proto, že jsou mi z duše protivné podobné marketingové vějičky, zkrátka mne nabídka konkrétních titulů, propagovaných během těchto „čtenářských svátků“, příliš neoslovuje. Což ovšem neznamená, že se mezi nimi pravidelně neobjevuje několik titulů, o jejichž literárních kvalitách a/nebo jiných zajímavých stránkách nelze pochybovat.

Jubilující spisovatel Jozef Banáš se domnívá, že...

Ivo Fencl Čtvrtek, 18 Říjen 2018 08:01

„Dubček snil o socialismu s lidskou tváří a Havel o kapitalismu s lidskou tváří. Oba tyto sny se ukázaly jako utopické.“ Jozef Banáš

Fotoblog Fr. Dostála: Jestřábe, ty také víš, jak tomu tenkrát bylo…

František Dostál Čtvrtek, 18 Říjen 2018 07:51

„Život v poklusu" se nazývá životopisná knížka Jaroslava Foglara, která vyšla v roce 1997. V úvodu knihy je přes dvě stránky otištěná připojená fotografie.

Krize politické levice: houfy poradců a skutek utek

Domácí Čtvrtek, 18 Říjen 2018 07:24

Uplynulé komunální, a ještě ve větší míře senátní volby, potvrdily sestupnou tendenci klasické politické levice v takové míře, že někteří komentátoři rovnou mluví o jejím mizení. V takové situaci se vždy vynoří houfy rozumbradů, kteří dávají obecné knížecí rady, co by se dělat mělo, a hlavně, co by se dělat nemělo.

Antonio G. Iturbe: K otevřenému nebi

Čtení Čtvrtek, 18 Říjen 2018 07:07

Francie, dvacátá léta předešlého století. Letecká poštovní společnost Latécoere, předchůdkyně dnešní Air France, přijímá do svých řad jen ty nejodvážnější a nejzdatnější piloty. Mezi vybranými jsou i Jean Mermoz, Henri Guillaumet a Antoine de Saint-Exupéry, tři „báječní muži na létajících strojích“, kteří se zapíší do dějin civilního letectví jako průkopníci dosud neprozkoumaných vzdušných tras.

Ad Tereza Spencerová

Miroslav Pavel Středa, 17 Říjen 2018 15:16

Joseph E. Stiglitz: Lidé versus peníze v amerických volbách

Svět Středa, 17 Říjen 2018 08:00

 

Brzo zjistíme, zda Američané dají přednost budoucnosti Ameriky nebo tomu, že peníze poplynou do republikánské kasy. Politická a ekonomická prosperita USA, do velké míry také mír a prosperita celého světa závisí na odpovědnosti Američanů…

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB