Hvížďalovy rozhovory s herečkou Magdou a prvou dámou soudnictví Ivou

Ivo Fencl Pondělí, 23 Duben 2018 08:12

 

„Nejtalentovanější herec, s kterým jsem kdy hrála, byl a je Marián Labuda.“ Magda Vašáryová

Jak jsem potkal Jiřího Pavla

Literatura Pondělí, 23 Duben 2018 08:00

 

18. dubna zemřel Jiří Pavel. Znali jste to jméno? Pravděpodobně ne, protože věhlasu svého otce, Oty Pavla (vlevo na snímku se synem Jiřím), nedosáhl. Nezaslouženě.

Irena Dousková: Rakvičky

Čtení Pondělí, 23 Duben 2018 07:46

 

Hned v úvodu této vtipné, ale i dojemné perestrojkové „road-movie“ definuje dvacetiletá Róza svůj osudový plán zcela jasně. Musí „najít Ostraváka a přiznat, že ho miluje“. V tu chvíli ještě netuší, jak těžký úkol to bude…

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Fotoreportáž: Damašek odpočívá. Welcome to Syria, which country are You from

Svět Pondělí, 23 Duben 2018 07:32

 

Je pátek, první den víkendu, a Damašek odpočívá, ulice jsou vylidněný, většina obchodů zavřených, ale objevila jsem knihkupectví, kam v neděli vyrazím, až otevře.

Arabista Pelikán: Spojencům věřit musíme – i když lžou

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 10:11

 

No přesně takhle to arabista Petr Pelikán (nevlastní bratr Roberta Pelikána a honorární konzul Súdánu v České republice) v rozhovoru pro server E15.cz neřekl, ale přesně takový význam to mělo. Řekl to totiž takto: „Spojencům věřit musíme, protože nesmíme věřit svým nepřátelům, i kdyby tu pravdu (o chemickém útoku) zrovna náhodou měly (Sýrie a Rusko)".

Jessenová Ida: Nový čas

Čtení Neděle, 22 Duben 2018 09:26

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli si s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení.

Sjezd KSČM: Floskule a pragmatismus

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 06:49

Poběhl mimořádný, desátý sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. Komentář jsem psal před jeho zahájením a k psaní mne vedla mimo jiné skutečnost, že sjezd je reálně zlomový, ježto volební proces ozřejmil, že domnělé „perpetum mobile" formální antisystémovosti se po třiceti letech zastavilo a něco se s tím musí dělat.

O zpěvech hymnických až posvátných

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 05:25

Bylo to v první polovině padesátých let, kdy nám jeden pan (soudruh) učitel zaséval do pubertálních srdéček sémě nacionalismu až vypjatého šovinismu (slovo xenofobie nebylo používané). Nebojte se, to vyjadřování mi nezůstane, to si jen tak pohrávám s možnostmi češtiny. Nezůstalo jen při tom. V hodinách dějepisu nám namísto osnovami nařízeného učiva podrobně líčil hrůzná mučení, vyčtená z Kata Jana Mydláře.

Mediální válka v Sýrii

Komentáře Sobota, 21 Duben 2018 07:35

 

Po dohodě s kolegyní, známou válečnou reportérkou Lenkou Klicperovou (šéfredaktorkou časopisu Lidé a země) předkládám její krátký komentář k posledním událostem ve válčící Sýrii. (vlevo fotografie autorů komentáře)

Tereza Spencerová: Pro ty‚ mluvící hlavy, u nás by návštěva v Sýrii mohla být na infarkt

Rozhovory Sobota, 21 Duben 2018 07:00

 

„Jako by ty raketové útoky, ať už bylo jejich motivem cokoli, jen dál posílily domácí pozici Bašára Asada a stmelily za ním ‚šiky‘ Syřanů. Jako houby po dešti v ulicích, na nárožích nebo domech přibývá jeho plakátových portrétů a u každého je napsáno, kdo jej zaplatil, aby se vědělo, kdo mu fandí víc. A nezdá se mi, že ten vztah Syřanů k Asadovi je nějak vynucený, naprostá většina z nich to bere jako samozřejmost…

Bernard Cornwell: Blázni a smrtelníci

Čtení Sobota, 21 Duben 2018 06:32

Bernard Cornwell nás přivádí do svého oblíbeného historického období – alžbětinské éry – a přináší intimní náhled do života tehdejšího divadla.

Důchodová reforma jako podvod století

Glosář Sobota, 21 Duben 2018 06:23

Důchodová reforma bývala kdysi velkým tématem. Pak načas nějak vysublimovalo. A náhle se opět vrací. Mluví o něm vláda. A nedávno o něm mluvil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Hranaté hrnky, ouška jako počitatelné figury a dada

Jan Dočekal Pátek, 20 Duben 2018 11:14

 

Deset čtyřbokých hrnků s oušky ve tvaru figur vymodelovaných do číslic a ke každému dada říkanka. Může to jít dohromady? Nepochybně ano. A s přidáním obdivu nad kreativitou sochařky a keramičky Šárky Radové, která to vše udělala.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB