Zbyněk Fiala: Pusťte k tomu obce

Komentáře Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 08:55

Největším hybatelem rozvoje obnovitelných zdrojů v západní části EU jsou obce a místní obyvatelé jako spoluvlastníci komunitárních projektů. Nemohou soutěžit s velkými komerčními firmami, ale od toho tu nejsou. Jde o to, aby lidé bezpečnější bezemisní energii podpořili, protože z ní taky něco mají.

Střelba ve Štrasburku – pohled od barového pultu

Komentáře Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 07:47

Francouzský Štrasburk je se svými slavnými vánočními trhy symbolem sváteční atmosféry. Právě vánoční trhy jsou ale v celé Evropě už několik let také důvodem ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Jak je vidět, ani ta ale nejsou dostatečně efektivní. Tři mrtví a čtrnáct zraněných přímo na ulici v centru města jsou toho asi jasným důkazem. Ale dá se podobným událostem na systémové úrovni skutečně zabránit? Policie samozřejmě okamžitě uzavřela centrum města, nikdo nemohl tam ani ven. Lidé zůstali uvězněni v hotelích a okolních barech. To byla jistě ta příjemnější varianta.

Radkin Honzák a František Honzák: Čas psychopatů

Čtení Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 07:33

Psychopatů – tedy správně lidí trpících disociální poruchou osobnosti – je ve společnosti odjakživa vždy stabilní procento. Ať se pohybujeme kdekoli, je prakticky nemožné se těmto antisociálním parazitům zcela vyhnout – je možné, že mezi ně patří náš soused, nadřízený, volený politik nebo v horším případě rodinný příslušník.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Recenze Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 06:07

 

Petra Žantovského jako novináře a politického komentátora není třeba představovat. Dokonce ani jako vysokoškolského učitele, který se soustavně zabývá problémy médií a masové komunikace a zprostředkovává seznamování české odborné i laické veřejnosti s aktuální odbornou literaturou svého oboru. Většinou tyto doporučené texty doprovází odkazy na historické události moderní doby a na tituly z oboru politické filosofie evropské nebo americké provenience. Ani to v době současné rozsáhlé nadprodukce prací nejrůznější povahy zasvěcených atraktivní „mediální problematice“ není příliš obvyklé.

Tucet přednášek Umberta Eca jedenadvacátého století

Ivo Fencl Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 05:42

 

„Kdyby se tak geniální padělatel jako van Meegeren dokázal zmocnit desky z topolového dřeva, kterou lze datovat kolem roku 1500, sehnal by stejné olejové barvy, jaké používal Leonardo, a nahradil Monu Lisu v Louvru kopií, která by naprosto dokonale napodobila styl i provedení a reagovala by pozitivně na všechny případné chemické kontroly, byli bychom s to odhalit padělek? A kdo říká, že se tak už nestalo?“ V přednášce „Nepravdivá tvrzení, lhaní, falšování“ (2011)

Proč generál Lorenc nakonec unikl spravedlnosti

Komentáře Středa, 12 Prosinec 2018 09:32

Někdejší komunistický šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc (vlevo na snímku) se veřejnosti připomněl díky svému vystoupení na půdě Univerzity Karlovy. Údiv vyvolal i fakt, že Česká republika neprosazuje výkon jeho trestu odnětí svobody, který přitom nabyl právní moci. Proč to tak je?

Radim Valenčík: K požadavkům žlutých vest

Komentáře Středa, 12 Prosinec 2018 09:16

Obecně platí, že bez "revoluční teorie nemůže být revoluční hnutí" a není dobré zapřahat vůz (hnutí rozhořčených lidí) před koně (teoreticky připravenou "tažnou" reprezentaci). Tak jsem si vzpomněl na slova V. Lenina z jeho "Co dělat?" (cituji ze slovenské verze, českou jsem on-line v digitalizované podobě nenašel):

Paříž – memento střední třídě

Svět Středa, 12 Prosinec 2018 08:27

Zajímavé je pozorovat reakce na již několikerou sobotu trvající nepokoje ve Francii – známé jako žluté vesty. (vlevo francouzský prezident Emmanuel Macron)

Louis Ferdinand Céline: Cesta na konec noci

Čtení Středa, 12 Prosinec 2018 07:59

Po 85 letech vyšel nový český překlad slavné a přelomové prózy moderní světové literatury Voyage au bout de la nuit. Román z roku 1932 je prvotinou francouzského spisovatele Louise Ferdinanda Célina. Okamžitě byl překládán ve světě. Český překlad Jaroslava Zaorálka (spolu s ním Richarda Weinera a Jindřicha Hořejšího) z roku 1933 byl vůbec první vydaný převod románu do cizího jazyka a stal se inspirací a literární senzací české literatury.

Zuzanka a její svět v podání Bohumila Konečného

Ivo Fencl Středa, 12 Prosinec 2018 06:06

„Jsou-li z venkova, jistě půjdou (večer) do Národního divadla.“ Filipika pátrače Jena Berky

Literární vyhlídky (XXVIII)

Petr Nagy Úterý, 11 Prosinec 2018 10:54

Ani vidina blížících se Vánoc zatím neodradila organizátory literárních akcí od pořádání nových setkání s knihami a jejich autory, a to včetně několika zahraničních hostů, jako jsou Mieze Medusa z Rakouska (na snímku vlevo; foto: Sabine Pichler) nebo Inger-Maria Mahlke z Německa. Závěrem nabízím o něco více (audio)knižních tipů než obvykle, abyste se jimi mohli nechat inspirovat při vymýšlení dárků pro své blízké.

Uri Orlev: Je těžké být lvem

Čtení Úterý, 11 Prosinec 2018 10:48

Co byste si přáli zažít ze všeho nejvíc? Hrdina naší knížky vždycky snil o tom stát se lvem a jeho nejlepší kamarád měl stejný sen. Často si o lvech povídali a v jednom kuse si na ně hráli. Vymýšleli, jak se spolu domluví, pokud se někdo z nich jednou lvem stane.

Jsou žluté vesty podvod? Tj. „pařížský majdan“?

Komentáře Úterý, 11 Prosinec 2018 09:00

 

Jaroslav Bašta napsal vynikající studii s hodně sdělujícím názvem "Společnost, kde se nerespektují volby, se zákonitě posouvá k totalitě". Slovo do pranice a je dobré si ji přečíst.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB