Pavel Šidák: Mokře chodí v suše

Čtení Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:38

Vodník je jednou z nejvýraznějších postav českých pohádek a pověstí, bohatě ztvárňovanou nejen literárně, ale také ve výtvarném umění, na divadelních scénách, v hudbě i ve filmu. Zatímco zájem folkloristiky o tento motiv byl vždy značný, v literární vědě jeho reflexe dosud chyběla.

Stalingradský vzdor?

Pavel Kopecký Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:25

 

Česká postemigrační sociální demokracie se obnovovala ztěžka. V atmosféře, kdy pojem „levice" značil bezmála vulgarismus a kdekdo bez přemítání zaujímal (staronovými médii razantně prosazovaný) postoj, že kritizovat Václava Klause alias „Neomylnou Veličinu" znamená být stalinistou. Spousta (dříve) ustrašených občánků si skrze bezpečné lání na minulost ventilovala svou malost a jen poměrně málo jedinců si svedlo uvědomit, jak těžké časy, časy falešných nadějí, nás čekají. Politicky, hospodářsky, sociálně nebo kulturně.

Salman Rushdie: Pravda, lži a literatura

Téma Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:02

 

„Což pak třeštíš, třeštíš? Což není pravda pravdou?“ říká Falstaff princi Jindřichovi v Shakespearově hře Jindřich IV. v prvním dějství (angl.  nebo česky).

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Hybridní válka proti státům

Komentáře Čtvrtek, 21 Červen 2018 06:56

 

Sociolog Antonín Rašek ve svém komentáři v Právu z 12.června citoval definici hybridní války od Franka Hoffmana, analytika Potomackého institutu politických studií (na snímku vlevo). Je to: kombinace konvenčních, nepravidelných, teroristických a kriminálních metod a prostředků vedení boje za současného působení státních i nestátních aktérů.

Gustáv Murín – slovenský Humanista roku 2018

Komentáře Středa, 20 Červen 2018 11:12

 

V sobotu 16. června 2018 se v souvislosti s nadcházejícím Světovým dnem humanismu v (21. června) na Slovensku uskutečnilo předávání Cen humanistů, které každoročně uděluje Společnost Prometheus – sdružení světských humanistů na Slovensku.

USA s Daešem proti afghánskému míru

Tereza Spencerová Středa, 20 Červen 2018 10:30

Po Iráku a Sýrii se zájmy Daeše a USA (a tím i NATO) znovu prakticky shodují, tentokrát v Afghánistánu.

 

Život není zkrátka fér

Recenze Středa, 20 Červen 2018 07:32

 

Věta z titulku pochází z promluvy jedné z postav pohádkové ságy o Harry Potterovi. Do nadpisu této recenze jsem ji nevtělil náhodou. Pohádkové příběhy mají mít očistnou funkci na mysl čtenáře: zde je zlo a zde dobro, jak se ukáže. A dobro zvítězí, protože jinak by to nebyla pohádka.

Prehistorie Foglarových Stínadel dle Josefa Blažka

Ivo Fencl Středa, 20 Červen 2018 07:09

 

Josef Blažek (*1980) je spisovatel a komiksový scenárista, právě teď adaptující verneovku Ledová sfinga (navazující na Příběhy Arthura Gordona Pyma Edgara Allana Poea).

Zeměplošské rozloučení s Janem Kantůrkem

Petr Nagy Středa, 20 Červen 2018 06:54

 V neděli 17. června jsem coby dlouholetý čtenář Zeměplochy vyrazil do pražského Divadla v Dlouhé, kde se před 18. hodinou sešli nejen ctitelé Terryho Pratchetta, ale i R. E. Howarda. E. R. Burroughse či Rogera Zelaznyho. Četná díla všech jmenovaných i řady dalších autorů totiž spojuje jméno jejich nedávno zesnulého českého překladatele Jana Kantůrka (1948–2018), na jehož počest se zde konal vzpomínkový a benefiční večer (celý výtěžek z představení obdrží Kantůrkova vnoučata).

Jan Kolář: O problému, který měl nebýt. Drogy v socialistickém Československu

Čtení Středa, 20 Červen 2018 06:44

 

Problematika drog a toxikomanie představuje jeden z největších nevyřešených (a zřejmě i nevyřešitelných) problémů lidstva. Toto téma se v českém prostředí setkalo s raketovým vzestupem zájmu zejména po sametové revoluci. Problém sám ale vzklíčil už v dobách komunistické diktatury. Z ideologických důvodů byl ovšem po dlouhou dobu bagatelizován, zakrýván nebo přisuzován „dekadentnímu Západu“ a na něj napojeným domácím „živlům“. Seriózní debaty o drogách probíhaly v normalizačním období takřka výhradně na stránkách odborných publikací a tiskovin, kam oko běžného občana nedohlédlo. Do veřejného prostoru začalo téma toxikomanie bez starých ideologických šablon masivně pronikat až v druhé polovině 80. let v souvislosti s uvolňováním poměrů po nástupu M. S. Gorbačova do čela komunistů v Sovětském svazu.

Poslední rok prezidenta Beneše

Civilizace Středa, 20 Červen 2018 06:22

Druhý československý prezident dr. Edvard Beneš byl politikem, který byl nejméně dvakrát vystaven situaci, kdy rozhodoval o osudu státu, jehož byl spoluzakladatelem a tvůrcem. Zejména jeho rozhodnutí učiněná v září 1938 a v únoru 1948 jsou mnohými jeho odpůrci a kritiky odsuzována, a mnozí jej proto obviňují ze zodpovědnosti za tragický vývoj Československa. Jeho obhájci naopak prezidentova rozhodnutí vysvětlují jako nevyhnutelná v mezních a kritických situacích republiky. Jsou též ale hledány jejich příčiny zejména v chybné politické koncepci, v nesprávných předpovědích, v přílišných diplomatických kalkulacích, v přehnaném politickém taktizování a uhýbání, v osobních vlastnostech a také v prezidentově nemoci.

Zbyněk Fiala: České lesy plošně hynou

Komentáře Úterý, 19 Červen 2018 10:43

 

S českou smrkovou monokulturou je konec, v tomhle klimatu nepřežije. Hnutí DUHA předalo vládě komplexní balíček odborných návrhů pro lesní hospodaření blízké přírodě, které řeší příčiny plošného hynutí českých lesů a dává šanci k jejich obnově. Čím? Dubem, bukem a dalšími listnáči.

Západobalkánské zápisky: Nobelova cena pro Tsiprase a Zaeva?

Svět Úterý, 19 Červen 2018 08:27

Kdykoli píši západobalkánské zápisky, vzpomenu si na dobu relativního klidu. V Bělehradě jsem chodil k Albánci pro zmrzlinu a bureg , v Ulcinji poslouchal mujezina zvoucího táhlým hlasem až polozpěvem - ezan - z minaretu k modlitbě (namaz). Vzpomínám, jak v Sarajevu mi servírka naznačovala, jak je krásná procházka na Jahorinu a u moře s Dalmatincem jsme si dávali facky nikoli kvůli tomu, že jsem Srb, ale že jsem mu přebral blonďatou Němku… (vlevo kolorit bosenské kávy)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB