Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Jenom zčásti snový román Štěpána Sixty

Ivo Fencl Sobota, 20 Říjen 2018 08:01

Ing. Štěpán Sixta (*18. 8. 1925 ve Velimi) žije v Praze-Strašnicích se starší svou sestrou. ovdovělou Mgr. et Mgr. Olgou Růžičkovou (*10. 2. 1921). Je mu třiadevadesát, dříve psal do novin i pro televizi, ale ústřední jeho zaměstnání to nebylo. Letos vyšel Štěpánu Sixtovi román Zlatý dolar a svým způsobem se jedná o unikát. Jen málo se setkáváme s podobným stupněm beletrizace osobních vzpomínek jako zde. On se tak však zachoval: s jistou samozřejmostí a s trochu rozvážnou nonšalancí, řekl bych.

Fotoblog Fr. Dostála: Všude okolo nás běží dějiny, ale...

František Dostál Sobota, 20 Říjen 2018 07:44


Sté výročí vzniku našeho státu jsem si užil v zahradě u zámku Vrchotovy Janovice. Dokonce poseděl u kamenného stolu, k němuž měl usednout i básník Rainer Maria Rilke (1875 – 1926).

Tereza Spencerová nad křikem kvůli Vondráčkovi v Moskvě

Rozhovory Sobota, 20 Říjen 2018 06:09

Hysterické reakce, které vyvolala cesta šéfa Sněmovny Vondráčka do Ruska, jsou český folklor. Ve svém týdenním shrnutí to říká Tereza Spencerová.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Petr Chudožilov: Čas třešní

Čtení Sobota, 20 Říjen 2018 06:06

Charles Brandt: Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry

Čtení Sobota, 20 Říjen 2018 06:00

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie, schopného vejít do baru, zastřelit „terč“ v místnosti plné lidí a bez náznaku emocí se vytratit. Z jeho vyprávění o životě mafiána vyplývají i další pozoruhodné skutečnosti, osvětlující pozadí atentátů na prezidenta Kennedyho i jeho mladšího bratra Roberta.

Transformovaná inspirace malíře Vladimíra Houdka

Jan Dočekal Pátek, 19 Říjen 2018 13:07

 

Před milovníkem výtvarného umění vstoupivším do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě otevře se v přizpůsobených někdejších zámeckých interiérech přebohatý svět tvůrčích činů, jejichž zrod se udál v dějinném vlnění od klasicismu až po nedávno odešlé měsíce. (vlevo Vladimír Houdek, foto: Jiří Thýn)

Zezelenalé Bavorsko

Komentáře Pátek, 19 Říjen 2018 08:29

Prognózy se tentokrát naplnily. CSU ztratila oproti minulým volbám skoro čtvrtinu voličů a se zhruba 37 % hlasů „dosáhla“ nejhoršího výsledku za posledních 50 let. Ztratila absolutní většinu a bude odkázána na koaliční spolupráci. Ztráta křesťanských sociálů jde především na vrub voličů, zklamaných zbabělou migrační politikou strany, jak ji reprezentuje spolkový ministr vnitra Seehofer. Většina z nich přešla k AfD. Ale CSU doplatila také na ztrátu kmenových voličů v důsledku silné vnitroněmecké migrace – v posledních asi 15 letech se z Bavorska do jiných spolkových zemí odstěhovalo asi 1,5 mil lidí a zhruba stejný počet se ze zbytku SRN přistěhoval.

Printové a elektronické médiá ako nosiče literárneho textu

Literatura Pátek, 19 Říjen 2018 07:45

Publikujeme úvahu o literatuře a internetu slovenského vědce a spisovatele Gustáva Murína, který je spolupracovníkem Literárních novin.

Grzegorz Wróblewski: Hansenovic vana

Poezie Pátek, 19 Říjen 2018 07:15

Výbor z díla jednoho z nejpřekládanějších současných polských básníků, který je paradoxně víc známý v zahraničí, možná i proto, že od roku 1985 žije v Dánsku.

Brněnská Husa na provázku zahájila sezónu zajímavou inscenací Kafkovy Ameriky

Divadlo Pátek, 19 Říjen 2018 07:06

 

Po úspěšné loňské inscenaci Dynastie (Lehman Brothers) v brněnském Divadle Husa na provázku v režii Michala Dočekala a dramaturgii Miroslava Oščatky zahájilo DHNP v téže dramaturgii a režii novou divadelní sezónu adaptací (Iva Klestilová spolu s M. Dočekalem.) nedokončeného románu Franze Kafky Amerika. Česká premiéra se konala 21. 9. 2018.

SENÁT, proč by? Jistoty, pro koho?

Komentáře Pátek, 19 Říjen 2018 06:05


Bylo pondělí 15. října a printový tisk, agentury a sociální sítě přinesly zprávy o tom, jak dopadlo druhé kolo senátních voleb, a co od toho máme očekávat. Vše podstatné se mi ale překrývá s kresbou a textem Miroslava Kemela, kterýžto praví: „Je to zásadní zlom pro tuto zemi. ODS vyhrála volby, o které volič neměl zájem“ (Právo 15. října, stránka komentátorů).

Podzimní Velký knižní čtvrtek 2018

Literatura Čtvrtek, 18 Říjen 2018 08:08

 

Musím se k něčemu přiznat – nikdy jsem nepatřil ke čtenářům, kteří by od jara do podzimu (či od podzimu do jara) netrpělivě vyhlíželi další z takzvaných Velkých knižních čtvrtků (dále VKČ). Není to jen proto, že jsou mi z duše protivné podobné marketingové vějičky, zkrátka mne nabídka konkrétních titulů, propagovaných během těchto „čtenářských svátků“, příliš neoslovuje. Což ovšem neznamená, že se mezi nimi pravidelně neobjevuje několik titulů, o jejichž literárních kvalitách a/nebo jiných zajímavých stránkách nelze pochybovat.

Jubilující spisovatel Jozef Banáš se domnívá, že...

Ivo Fencl Čtvrtek, 18 Říjen 2018 08:01

„Dubček snil o socialismu s lidskou tváří a Havel o kapitalismu s lidskou tváří. Oba tyto sny se ukázaly jako utopické.“ Jozef Banáš

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB