Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Literární vyhlídky (VII)

Petr Nagy Pondělí, 16 Červenec 2018 08:24

 

Vypalováním bolestivých ran k podstatě ruské duše

Recenze Pondělí, 16 Červenec 2018 08:09

Spisovatel Viktor Jerofejev (*1947) je doma v Rusku vnímám především jako bystrý glosátor současného dění, v cizině pak coby jeden z aktuálně nejpřekládanějších ruských autorů. Pravděpodobně největšího úspěchu dosáhl s románem Ruská krasavice (1990). V případě Encyklopedie ruské duše (1999), která letos vyšla v nakladatelství Academia v brilantním překladu Libora Dvořáka, se v něm glosátor s romanopiscem snoubí, aby společně našli pravou esenci ruského člověka, kterému dnes téměř nikdo nerozumí.

 

Karel May, Vinnetou a Old Shatterhand – zbožňovaný fenomén

Film Pondělí, 16 Červenec 2018 07:44

 

Co by to bylo za filmové léto, kdyby některá z našich televizních stanic neodvysílala dnes již klasické filmy natočené na motivy románů Karla Maye? Jistě se najde nemálo diváků, kteří nad nimi budou ohrnovat nos a mluvit o nich jako o braku, těch, kteří se po boku Vinnetoua a Old Shatterhanda vydají na pouť rozlehlými prériemi, však vždycky bude mnohonásobně více. Romány německého spisovatele Karla Maye a filmy, které podle nich byly v 60. letech natočeny (resp. většina z nich), jsou prostě nadčasové a jistě se budou těšit nemalé oblibě čtenářů a diváků i za nějakých dvacet let.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Nepochopitelná krátkozrakost veřejnoprávních médií

Glosář Pondělí, 16 Červenec 2018 07:25

Pojem „Fake news" se stal symbolem doby. Dokud se o fake news mluvilo „jen" v souvislosti se zprávami sdílenými na sociálních sítích, dávalo to smysl.

Rusko, Čína, Írán a Pákistán společně v Afghánistánu

Tereza Spencerová Pondělí, 16 Červenec 2018 06:27

Šéfové tajných služeb čtyř regionálních mocností se shodli mimo jiné na tom, že se budou „mnohem aktivněji zasazovat o vyřešení konfliktu v Afghánistánu“. Už jen v tom jsou v rozporu s plány Pentagonu…

 

Glosa Karlovy Vary: Kde začíná a končí filmové umění?

Komentáře Pondělí, 16 Červenec 2018 05:38

 

Rozhodně si myslím, že každoroční pořádání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech má smysl.

Otevřený dopis: Pane redaktore lidovek Gibiši…

Komentáře Pondělí, 16 Červenec 2018 04:36

Četl jsem váš článek ze dne 7.7.2018 na lidovkách.cz o výsledcích vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Jste zdatný manipulátor, to se musí uznat.

Nějak jste posunul, samozřejmě „nevědomky“ výsledek předběžné zprávy OPCW… (viz článek ZDE)

Demokracie pornografická

8. den Sobota, 14 Červenec 2018 06:22

Snad že je 14. července, je mi nějak po francouzsku. Dnes to sice u nás mnozí zdravě uvažující občané považují za nešťastné odšpuntování celé té lidskoprávní zpuštěnosti, ale Bastila zkrátka jednou dobyta byla a hotovo.

 

Pádem Dará´a válka v Sýrii fakticky skončila… vítězstvím Ruska

Tereza Spencerová Pátek, 13 Červenec 2018 10:54

Putin už zakrátko bude moci veřejně pronést své vlastní „Mise splněna!“. Izrael i Írán jsou drženy na distanc, Turecko je (nebo bude) adekvátně uspokojeno, USA mohou konečně odejít, protože „Daeš je poražen“, a Bašár Asad získá jistotu, že mu svržení hrozí maximálně za tři roky, a to v prezidentských volbách.

 

 

Vláda s (ne)důvěrou aneb Konec první České republiky

Pavel Kopecký Pátek, 13 Červenec 2018 05:29

Tak už konečně! V nejranějších hodinách včerejšího dne se stalo, že dolní komora parlamentu vyslovila důvěru průlomovému projektu. Nevídané vládě, v níž se proťaly zájmy (možná lépe: zkřížily meče?) politické sekty porevolučního zbohatlíka, sociálních demokratů i komunistů. Víceméně antagonismy.

 

 

Trump zatřásl Evropou… a ještě neskončil

Svět Čtvrtek, 12 Červenec 2018 08:30

Po summitu Aliance není zcela jasné ani to, zda NATO, jak ho známe, stále ještě existuje.

 

Arabské jaro: boj o moc a černé zlato

Pavel Kopecký Čtvrtek, 12 Červenec 2018 06:23

Takzvané arabské jaro, jak západní média pokřtila společensko-politické bouře v zemích, kde nemají čtyři roční období, přineslo nespočet proměn. Některé vzaly bleskem za své, (nebezpečné) konsekvence jiných, např. v Sýrii anebo Libyi, pociťujeme dodnes. Na každý pád rozvětvené či odlišné dle specifik toho kterého z plejády států, jež „arabské probuzení“ zasáhlo.

Babiš a Marie Terezie

Pavel Kopecký Středa, 11 Červenec 2018 04:22

Neoficiální císařovna a korunovaná královna Marie Terezie vzkazovala svým úředníkům, že o dost výše než jejich schopnosti k výkonu funkcí hodnotí loajalitu.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB