Tim Wu: Facebook potřebuje regulaci

Rozhovory Pátek, 25 Květen 2018 06:28

"GDPR schválily jednomyslně všechny členské státy a drtivá většina poslanců v Evropském parlamentu. Je věcí osobního názoru, jak se na to dívat. Mnoho lidí neví o fungování digitálního světa a jeho nástrahách a považuje tuto normu za problematickou," říká k GPR europoslankyně Eva Jourová.

Druhý mariáš s Vratislavem Blažkem

Petr Nagy Pátek, 25 Květen 2018 06:04

Město Náchod se pyšní množstvím významných rodáků, mezi nimiž poněkud zapadá jméno Vratislava Blažka (1925–1973), jednoho z nejlepších humoristů a satiriků, jaké najdeme mezi českými literáty. Snaha připomenout jeho jméno a životní příběh vedla již pětaosmdesátiletého středoškolského profesora, publicistu a literárního historika Aleše Fetterse k napsání knihy Mariáš v Beránku, vycházející u příležitosti 45. výročí Blažkova úmrtí a doprovázenou množstvím obrazových dokumentů, z nichž je řada tiskem zveřejněna vůbec poprvé. Jinému slavnému náchodskému spisovateli se Fetters věnoval v knize Josef Škvorecký a Náchod (2012). Spisovatel Josef Škvorecký ostatně zpracoval osudy svého přítele v románu Příběh inženýra lidských duší, kde se nadaný textař, dramatik a scenárista objevuje pod jménem Vratislav Blažej prostřednictvím dopisů, jež v průběhu několika desetiletí adresoval protagonistovi knihy Dannymu Smiřickému a v nichž s ironickým humorem komentuje dramatické zvraty svého života.

Glosa: Názor k Philipu Rothovi

Komentáře Čtvrtek, 24 Květen 2018 12:04

Když včera zemřel Philip Roth, objevila se řada článků vzpomínajících, že to byl on, kdo jako jeden z prvních slavných spisovatelů seznámil Západ se současnou českou literaturou, která se nesměla během let normalizace u nás vydávat.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Zbyněk Fiala: Proč by měla ČSSD podporovat družstva

Komentáře Čtvrtek, 24 Květen 2018 07:13

 

V Senátu proběhla další z odborných konferencí o družstevnictví s bohatou účastí družstevníků, ale za nezájmu zákonodárců. Potom, co senátní předseda Milan Štěch úvodem pohovořil a odešel, zůstal v sále jen jeden pirát. Parlament dává přednost tanci na hrobech družstevního národního pokladu.

Stručně o obří knize obrazů Kamila Lhotáka

Ivo Fencl Čtvrtek, 24 Květen 2018 06:58

 

Komplexní monografie svých pláten a obrazů se autodidakt Kamil Lhoták (1912-1990) až do loňského roku nedočkal, byť skutečně mluvme jen o obrazech, neboť grafiku a knižní ilustraci již zpracovali dvě publikace Kamil Lhoták a kniha (2014) a Kamil Lhoták – Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby (2015). Spolu se svazkem Kamil Lhoták. Obrazy je můžeme, ba musíme považovat za jakousi reprezentativní trilogii.

Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Alena Scheinostová: Johana

Čtení Čtvrtek, 24 Květen 2018 06:22

 

Román o lidské zranitelnosti i síle, křehkosti vztahů a chybách, které opakujeme a kterým se nedokážeme vyhnout, je společným dílem tří autorek. Jednotlivými dekádami Johanu provedly Zuzana Dostálová, Pavla Horáková a Alena Scheinostová.

Exkluzivně. S ministrem kultury Iljou Šmídem: „O kultuře bez politiky“

Rozhovory Čtvrtek, 24 Květen 2018 06:11

„Hraji na kytaru v „oblíbených tóninách“ amatérů: C dur, G dur, D dur, E dur a dalších včetně mollových, většinou „křížkových“. Sluchem poznám základní harmonický průběh písničky, aniž bych musel mít před sebou nějaké noty. Když mi řeknete, že chcete doprovodit v konkrétní písni, tak vás doprovodím,“ řekl pro odlehčení v rozhovoru pro Literárky.cz současný ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

Radim Valenčík: Mccarthismus v USA a u nás

Komentáře Čtvrtek, 24 Květen 2018 05:08

 

Roman Joch napsal 21. května pro Českou pozici článek, který lze bez nadsázky označit za pozoruhodný a zásadní. (na snímku Joseph_McCarthy)

Esej: Kosmická bytost člověk

Komentáře Středa, 23 Květen 2018 07:54

 

Vše co jsem viděl a prožil

jsou jenom vzpomínky

na budoucí pravěk v člověku

Jiří Karen: Epilog

 

Sociální demokracie – receptář nejen pro podnikavé

Pavel Kopecký Středa, 23 Květen 2018 07:21

 

Na českém koaličním vyjednávání či vnitrostranickém referendu ČSSD vidíme věrohodnost věkovitého pořekadla, že když dva dělají totéž, není to totéž. Česká strana sociálně demokratická rokováním o vládní odpovědnosti přízeň voličů ztrácí (má-li ještě co), kdežto dravčí hnutí ANO 2011 získává. Bohatne. Jako by už takhle nemělo dost…

Západobalkánské zápisky: Základna Bondsteel podmiňuje nezávislost Kosova?

Svět Středa, 23 Květen 2018 07:12

 

Ví se, že Slovensko pro své vnitropolitické problémy s maďarskou menšinou neuznalo Kosovo a v této své politice podporující Srbsko nadále pokračuje.

Vzpomínky na Večerníček

Ivo Fencl Středa, 23 Květen 2018 07:07

 

Aniž bych na tom měl zásluhu, narodil jsem se 16. dubna 1964, a má generace má věk Večerníčku. Tento nekonečný „seriál“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ve%C4%8Dern%C3%AD%C4%8Dk%C5%AF) vzbuzuje nostalgii, ačkoli samozřejmě ne v každém, a snad zaslouží ještě jednu subjektivní vzpomínku. Chodil jsem do první a rodičové koupili televizi, ale to ještě neznamenalo, že jsem před ní usedl jako skoro každý capart 21. století. To ani náhodou, neboť tatínek mínil, že to jako rodina nesmíme se sledováním „všech dvou programů“ (citace ze Šimka a Grossmanna) přehánět - a já a mladší má sestřička už vůbec ne. Inu, snad dobré předsevzetí.

Noam Chomsky: Jakými tvory jsme?

Čtení Středa, 23 Květen 2018 06:21

 

Nejnovější kniha Noama Chomského Jakými tvory jsme? se dotýká vybraných základních otázek studia přirozeného jazyka v nejširších souvislostech, a to z hlediska teoretické lingvistiky, filosofie vědy a jazyka, kognitivní vědy, evoluční biologie či metafyziky, a sleduje také jejich provázanost při studiu rozsahu i mezí lidských kognitivních schopností a jejich biologické podstaty.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB