Zprávy, analýzy

Literární vyhlídky (XXV)

Petr Nagy Pondělí, 19 Listopad 2018 15:36

Další várku literárních akcí přináší v tomto týdnu pokračující mezinárodní básnický festival Den Poezie, ale i jinak bude v následujících sedmi dnech z čeho vybírat. Do Čech zavítá též několik zajímavých zahraničních autorů – kupříkladu skotský básník Alan Spence, polský reportér Witold Szabłowski nebo anglický spisovatel Simon Mawer. Bohatá je také nabídka (audio)knižních novinek, z nichž jako vždy vybírám pár osobních tipů.

Má česká státnost budoucnost?

Komentáře Pondělí, 19 Listopad 2018 09:10

 

Nezdá se vám, že za 100 let naší moderní státnosti opsala naše země kruh – z provincie Rakousko-Uherska směřujeme, zdá se, neodvratně k provincii Evropské unie. Nebylo ve světle toho uplynulých 100 let zbytečným omylem? Jak se na to díváte vy?

Rozhovory novinářů s psychicky nemocnými. Povolená, ale náročná disciplína

Komentáře Pondělí, 19 Listopad 2018 08:54

 

Novináři Televize Seznam zveřejnili rozhovor se synem Andreje Babiše týkající se premiérovy kauzy Čapí hnízdo. Babiš pak uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný a že „se tady pořádá hon na jeho rodinu“. Mohou média přinášet rozhovory s osobami s psychickou diagnózou, dokonce pořízené skrytou kamerou? „Musí být respektována pravidla, která je chrání, a to i ve věci mimořádného veřejného zájmu.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Jen jeden svět od Renaty Šindelářové

Ivo Fencl Pondělí, 19 Listopad 2018 08:37

Titul mé recenze je, uznávám, jednoduchý; ale to kniha Renaty Šindelářové taky.

Kardinál Reinhard Marx: V čem má Marx pravdu

Civilizace Pondělí, 19 Listopad 2018 06:01

 

Kardinál Marx, arcibiskup mnichovský a freisinský, prezident všech evropských biskupských konferencí (tedy i hierarchicky nadřízený našemu kardinálu Dukovi), jeden z osmi hlavních poradců papeže Františka, jinak profesor teologie a sociálních nauk (shoda jmen s Karlem Marxem je náhodná), napsal na požádání deníku Süddeusche Zeitung tento text.

Levice se definitivně pomátla

Glosář Neděle, 18 Listopad 2018 06:10

Den co den přicházejí bizarnější a bizarnější zprávy o výrocích, myšlenkách a chování mladých levicových politiků. Zdá se, že to je globální trend, kdy se aktivisté předhánějí ve své hlouposti a neschopnosti.

Přes noc vyrostla, přes noc spadla

Milan Faltus Neděle, 18 Listopad 2018 06:04

 

Walter Ulbricht naměkko. Před takovými padesáti lety byl v německém satirickém časopise Pardon kreslený vtip týkající se berlínské zdi, která se v té době ještě skvěla „v plném lesku“.

 

 

 

 

 

Guru

Mimochodník Neděle, 18 Listopad 2018 06:03

Následující fejeton se vztahuje k nedávnému 100. výročí narození Miroslava Horníčka (10. listopadu). Text je osobní vzpomínkou na legendárního klauna a vznikl jako jeden z příspěvků do mozaiky v chystané publikaci editora Petra Jamníka. Kniha s názvem „Miroslav Horníček očima přátel, očima sběratele“ vyjde do konce letoška.

Jazykový Orwellistán

Na okraj Neděle, 18 Listopad 2018 06:03


Jeden český lingvista, Václav Jamek, před lety napsal útlou, ale znamenitou knížku s názvem O patřičnosti v jazyce. Pojednávala o úkazech, které pronikají do naší mateřštiny, aby ji obohatily. Nebo prostě jen ukazovala, jak s jazykem zacházet, aby nezchudnul. V poslední době mám ale spíš pocit, že by někdo mohl začít psát hodně tlustý spis s inverzním názvem: O nepatřičnostech v jazyce - či vůbec komunikaci mezi lidmi.

Martin Nekola: Osobnosti poúnorového exilu

Čtení Neděle, 18 Listopad 2018 06:00

Exil po únoru 1948 a osudy Čechů v zahraničí, kteří usilovali o návrat svobody a demokracie do vlasti, porobené komunisty, jsou nedílnou součástí našich moderních dějin. Historiografie tento fenomén nicméně stále poněkud opomíjí a široká veřejnost o něm má pouze kusé informace a mlhavou představu, stejně tak o desítkách význačných, známých a leckdy kontroverzních osobností exilu. Byli mezi nimi politici, diplomaté, umělci, vědci, žurnalisté, vojáci, vedoucí představitelé krajanských spolků a další, jejichž jména jsou dnes neprávem téměř zapomenuta. Kulaté sedmdesáté výročí nabízí skvělou možnost nápravy.

Víkend s fejetonem č. 12

Literatura Sobota, 17 Listopad 2018 06:17

 

Jsou situace kdy, kdo má tužku, pero, psací stroj, počítač se pustí do díla a píše jako ďábel. Jedná se obvykle o situace sváteční, příležitostní, jubilejní…atd.

Fejeton: Ženu neoblafneš

Komentáře Sobota, 17 Listopad 2018 06:12

 

Když jsem své ženě přiznal, že jsem ztratil ouška, jak jsme pokřtili nová naslouchátka, která jsem dostal k devadesátým narozeninám, zůstala kupodivu klidná.

Váhy nebo Štír

8. den Sobota, 17 Listopad 2018 06:10

 

Letošní listopad popojíždí na lodičkách po Vltavě. Vládne klimatický klid a ve slunečních paprscích poletuje hmyz. Vzácný lék proti podzimním depresím. Z koketních ranních mlh se vyloupne modrooký den, až by ho člověk stiskl do náručí, aby vydržel, aby neodešel, aby neskončil.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB