Literární noviny

Komentáře, blogy

Edgar Allan Poe stojící, idealizovaný

Recenze Úterý, 21 Duben 2015 09:09

 Lynn Cullenová (1955) je šikovnou spisovatelkou pro děti, původem z Indiany, autorkou již dvaceti titulů se slabostí pro Edgara Allana Poea, byť si jej žensky idealizuje. Jeden z nich vyšel i v českém překladu.

 

Uprchlíci, běženci

Civilizace Úterý, 21 Duben 2015 08:47

 

Albert Camus: „Středozemní moře odděluje ve mně dva světy, jeden, kde vzpomínky a jména jsou zachovány k pochopení jejich významu. Druhý pak představuje vítr a písek, který zahladí veškeré stopy lidí, kam jen dohlédneme.“

Deset nejpodceněnějších nezávislých filmů posledních let

Film Pondělí, 20 Duben 2015 17:17

Možná by se taky dalo napsat: deset velmi bizarních filmů posledních let, které z útrob internetu volají po svém objevení (pokud si večer náhodou nevíte rady).

 

Problém uprchlíků se odkládal a odkládá

Svět Pondělí, 20 Duben 2015 15:17

Svět byl zděšen událostí, která se odehrála ve Středozemním moři. Politici na mnoha úrovních a zasedáních vzdávali minutou ticha úctu zesnulým. Jaké však mají řešení pro lidi, kteří nemají na výběr než prchat ze své země opanované násilím.

Čtěte - Petice: Evropští spisovatelé za práva uprchlíků

Otevřený dopis ruskému národu

Domácí Pondělí, 20 Duben 2015 08:35

Federácie na Slovensku v Bratislave)

Kdo řídí Islámský stát (a proč)

Tereza Spencerová Pondělí, 20 Duben 2015 06:04

Dva příběhy, které snad mohou alespoň částečně objasnit pozadí a motivy Islámského státu a dalších ozbrojených islamistických organizací.

Fotoblog Fr. Dostála: Kdo se zmocnil našeho fotbalu, hokeje atd.?

František Dostál Neděle, 19 Duben 2015 11:37

 

V předstihu bych chtěl mnohé upozornit, že mám velké pochybnosti o právní jistotě v mé rodné zemi. Jako nepatrný příklad připomínám slova advokátky, která obhajovala mladíka, který jako opilý řidič srazil ženu na zastávce a ještě ujel. Podle jejích slov měla ona dívka uskočit...

Octavio Paz: Sor Juana Inés de la Cruz aneb nástrahy víry

Čtení Neděle, 19 Duben 2015 08:42

 

Rozsáhlá historicko-sociologická, literární a životopisná esej, jedno ze stěžejních děl mexického básníka a esejisty, nositele Nobelovy ceny za literaturu (1990), po léta v češtině absentujícího, na pozadí života výjimečné ženy obsáhne dějinnost barokního Mexika, jeho předkřesťanské, křesťanské či hermetické kořeny a stejně tak pohled na starý kontitent, pohled přes mohutný okeán, pohled až dráždivě vzrušující protože chytrý, krásný a jiný.

Přeložila Anna Tkáčová, vydává nakladatelství Dauphin.

Vraždy v Kyjevě? Mnohem větší průšvih, než si myslíme

Svět Sobota, 18 Duben 2015 19:11

 

Na Ukrajině si vládnoucí skupiny začínají svou moc upevňovat zákony. O diskusi prezidenta Vladimira Putina, ve které prohlásil, že Rusko nepovažuje žádný stát světa za svého nepřítele, o tom a dalších událostech týdne uvažovala editorka Literárních novin Tereza Spencerová ve svém pravidelném rozhovoru na serveru Parlamentní listy.

Stanislav Gross, symbol levice?

Vladimír Tupáček Sobota, 18 Duben 2015 12:49

Smrt Stanislava Grosse vyvolala reakce, jaké se daly očekávat. Všichni, kteří pro něho ještě donedávna nenašli kladného slova, se rádoby pietně zdrželi výraznějších kritických soudů, ba co víc, dokázali u jeho osoby z ničeho nic nacházet i lecjaké klady. Své nekrology vyplnili osobními vzpomínkami na setkání s dotyčným, jehož vykreslili jako docela milého chlápka, co jen příliš rychle vystoupal na politický vrchol.

Saúdové v Jemenu prohrávají (a s Íránem víc)

Tereza Spencerová Sobota, 18 Duben 2015 09:57

Saúdy vedená a Spojenými státy podporovaná ilegální agrese do Jemenu nese stále jasnější plody neúspěchu, který se ale může stát katalyzátorem převratného vývoje.

Julian Barnes: Roviny života

Čtení Sobota, 18 Duben 2015 08:24

 

Spojíte dva lidi, které předtím nikdo nespojil. Někdy se to podobá tomu prvnímu pokusu zapřáhnout vodíkový balón do balónu horkovzdušného: radši byste shořeli a pak se zřítili k zemi, nebo naopak? Někdy to ale začne fungovat. Vytvoří se něco nového a svět se změní. A potom, dříve nebo později, z toho či onoho důvodu, to jednoho z nich v určité chvíli od vás odečte. A tenhle odpočet ve svém úhrnu činí víc než suma toho, co tu předtím bylo. Matematicky to asi možné není, citově rozhodně ano.

Divočáci a Wittgenstein

8. den Sobota, 18 Duben 2015 08:19

Procházel jsem se lesíkem hned za chalupou. Dělám to už desítky let. Od zadní branky se drápu do prudkého kopce. Vždycky si přitom připomenu trénink sprinterů na haldách hlušiny, kolena co nejvýš a zabrat. Na vrcholu se teprve zastavím a rozdýchám kyslíkový dluh. Pak pokračuji kolem krmelce a jehlanovitého podstavce na sůl stlučeného z několika vrstev krátkých latí. Tentokrát však stlučenec chybí. Leží opodál, bez soli a bez vrcholku. Dílo vandalů, říkám si. Tak dlouho tady nikdo nic nezničil, proč zrovna nyní?Mediální válka je jen virtuální realita, kterou realizuje mediální byznys s cílem vyšších zisků. Neměli bychom tento fenomén přeceňovat, tahle bublina brzy splaskne.
 
Mediální válku rozpoutaly Západ i Rusko vzájemně návaznými chybnými kroky. Měli bychom si zachovat kritický přístup a nepodléhat ani jedné straně.
 
Mediální válka je realitou, rozpoutalo ji Rusko a my se musíme bránit spolu s našimi spojenci agresivní ruské propagandě.
 

Výběr

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help