Literární noviny

Zprávy, analýzy

Zase ta veřejnoprávnost…

Domácí Pátek, 22 Květen 2015 05:07

„... víš, na co se těším? Až vystřízlivím, jak se zas pěkně vopiju," říká pan Chlumecký, hostinský v Hrabalově povídce U Zeleného stromu.

Camilla Läckbergová: Krotitel

Čtení Čtvrtek, 21 Květen 2015 16:47

Nakladatelství Motto vydalo další kriminální román švédské autorky Camilly Läckbergové Autorka v něm oproti předešlým dílům, značně přitvrdila směrem k temnější větvi severské krimi. Dle kritiků předkládá čtenářům svou nejlepší detektivku, v níž opět prokazuje svůj nesporný vypravěčský talent. Krotitel se stal druhou nejprodávanější detektivkou ve Švédsku roku 2014 za pouhých 6 týdnů prodeje. Navazuje na úspěch loňského mrazivého bestselleru Andělíčkářka, který uchvátil tisíce českých čtenářů. Práva na Krotitele byla prodána do 20 zemí po celém světě.

Val McDermidová: Cesta kostlivců

Čtení Čtvrtek, 21 Květen 2015 16:43

Ve zdánlivě nepřístupné věžičce na střeše zchátralé školy v Edinburghu je nalezena kostra s otvorem uprostřed lebky. Detektiv vrchní inspektorka Karen Pirieová musí nejprve zjistit, kdo byl zavražděný, jenže vodítek mnoho není. Napomůže pátrání plastová kartička, kterou měl zřejmě mrtvý u sebe? Zjistí něco z kostí a chrupu forenzní antropologové? Vyšetřování pokračuje a šéfka jednotky starých případů Pirieová i její kolega „Mentol“ Murray pronikají stále hlouběji do světa intrik a násilí, v němž se zavražděný pohyboval.

Bohem nepolíbený

Komentáře Čtvrtek, 21 Květen 2015 14:13

Je tragédií, že jeden Čech, Bohem nepolíbený, dokáže davu ostatních Čechů, jež jsou naopak božími miláčky, zkazit radost z toho, že už u lékaře nemusí platit poplatky. Špetka strusky tak dokáže zhanobit i nejčistší kov, říká k případu Hamlet, a člověka maně napadá, proč – když si se struskou v moderních hutích poradili huťaři – nelze Čecha, co kazí jiným Čechům radost, vyloučit z kolektivu, zvaného vláda, tak, jak se z kovu vylučuje ona struska.

Obraz malíře Petra Vlacha potřetí v Itálii

Art Čtvrtek, 21 Květen 2015 12:05

 

„Požírán kravatami“ na mezinárodní výstavě Dům míru v Roveretu

Jak se žije krymským Tatarům. Od televize k extremismu

Svět Čtvrtek, 21 Květen 2015 08:58

 

Krymští Tataři si v těchto dnech připomínají jednasedmdesát let, kdy v roce 1944 podle výnosu Lavrentije Beriji došlo k jejich deportaci z poloostrova do Uzbekistánu, na Sibiř a Ural.

Vlastimil Vondruška: Oldřich z Chlumu – román a skutečnost

Čtení Čtvrtek, 21 Květen 2015 08:56

 

V červnu se na knihkupeckých pultech objeví Zločin na Bezdězu, v pořadí už dvacátá historická detektivka o Oldřichovi z Chlumu. Jméno dávného královského prokurátora a správce hradu Bezděz ovšem spisovatel a historik Vlastimil Vondruška vepsal i do titulu knihy, v níž dává nahlédnout do zákulisí své tvorby – líčí jak a proč se stal spisovatelem, jak pracuje s historickými prameny, aby příběh v knize odpovídal dobovým reáliím, dává nahlédnout do procesu vzniku knih.

Německý dokument: Klam – Reaganova metoda

Svět Čtvrtek, 21 Květen 2015 06:43

Už několik let se znovu obšírně skloňuje pojem studené války mezi USA a Ruskem coby nástupcem SSSR. Kdo si ale vybavuje studenou válku minulou?

Každý dělníkem míru

Milan Daniel Čtvrtek, 21 Květen 2015 05:37

Post Bellum a JOTA : osobní svědectví o hrdinství, slabosti i „kalu“

Recenze Čtvrtek, 21 Květen 2015 05:28

Obecně prospěšná společnost Post Bellum vznikla v roce 2001. Předmětem zájmu a činnosti je „orální historie", tedy záznam, uchování a veřejná prezentace přímých osobních vzpomínek účastníků dějinných událostí.

Svět knihy 2015 s egyptskou příchutí

Literatura Středa, 20 Květen 2015 11:00

 

Egypt byl hlavním hostem letošního veletrhu Svět knihy. A na pražském Výstavišti se o během čtyř posledních dnů uplynulého týdne představil opravdu mnohorozměrně.

Steve Sem-Sandberg: Vyvolení

Čtení Středa, 20 Květen 2015 09:13

Jedním z center nacistického programu euthanasie, v jehož rámci byli likvidováni nemocní či jinak „méněcenní“, byla v letech 1940–1945 vídeňská klinika Spiegelgrund. Nacističtí lékaři zde prováděli hrůzné experimenty na dětech – sirotcích, „sociálně nepřizpůsobivých“ či „rasově degenerovaných“.

Jak USA provětraly faldy Saúdům (a spol)

Tereza Spencerová Středa, 20 Květen 2015 07:09

Spojené státy pokračují ve své nepředvídatelné zahraniční politice, tentokrát ovšem míří vcelku konstruktivním směrem. Jako by chtěl Barack Obama těsně před vypršením svého mandátu opravdu dostát své nobelovce…Anketa
 

Výběr

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help