Literární noviny

Komentáře, blogy

Funkci českého prezidenta bude nejlepší úplně zrušit!

Komentáře Sobota, 01 Srpen 2015 07:18

Nesmírně mě potěšil názor literárního historika Pavla Kosatíka na funkci českého prezidenta v rozhovoru, který poskytl „Parlamentním listům" (ZDE)

Lydie Romanská: Láska je víc než láska

Čtení Sobota, 01 Srpen 2015 06:39

Hlavní hrdinkou nového románu ostravské básnířky a prozaičky je klavíristka a podnikatelka Nora Mazurová, s níž se v románu setkáváme od doby jejího dětství.

Máš i Ty lidské srdce, temná noci?

Jan Dočekal Sobota, 01 Srpen 2015 06:06

 

 Odešel surrealista (a recesista) Josef Kremláček (5. 3.1937 – 22. 6.2015), malíř a grafik, celoživotní Třebíčan.

(vlevo fotografie Jusuf ben Ali vulgo Josef Kremláček /nebo Josef Kremláček vulgo Jusuf ben Ali?/, asi rok 2000. Foto: archiv Jana Dočekala)

Fotoblog Fr. Dostála: Voda vlevo, voda vpravo, voda nikde...

František Dostál Sobota, 01 Srpen 2015 05:34


Měsíc červenec se pochlubil teplotami šplhajícími k 40 stupňům. Planeta se otepluje, lidí přibývá a stejně tak sídlišť, kde lidé přebývají. Člověk ale potřebuje pít. Bez vody není života. Té však nějak ubývá na rozdíl od lidských bytostí.

Pilot a Malý princ

Recenze Pátek, 31 Červenec 2015 13:32

„Kéž bych měl křídla jako holubice, uletěl bych, usadil se jinde. Ano, daleko bych letěl, pobýval bych v poušti, spěchal do bezpečí před náporem větru, před vichřicí.“, napsal kdysi dávno žalmista-básník v obavách před vnějším a dost možná i před vnitřním nepřítelem. Věřil, že jeho volání bude vyslyšeno. Jen on a Bůh ví, jestli se tak skutečně stalo.

Fotoblog Fr. Dostála: Co se s tím dá udělat?

František Dostál Pátek, 31 Červenec 2015 10:42

V tiskovině, která bývá k mání ve stojanech v metru, nedávno na anketní otázku, zdali chybí v okolí dotazovaných stanice městské policie, jeden z oslovených pravil, že by se měla tahle policie zrušit a radši posílit státní...

Jen konsistentní mohou být důvěryhodní

Marek Řezanka Pátek, 31 Červenec 2015 09:18

Ve své minulé úvaze jsem se zamýšlel nad podmínkami, aby náš odpor proti různým formám fašismů a nacismů mohl být úspěšný, protože důvěryhodný. Mimo jiné jsem napsal: „Marná bude snaha těch, kteří se třeba i probudí a budou zcela právem odsuzovat hnědé podhoubí kolem A. B. Bartoše, T. Okamury a dalších, pokud v případě dění na Ukrajině oslavování banderovců omlouvali a bagatelizovali. Pokud vydávali fašistické tendence toliko za „ruskou propagandu“. Pokud se hlásili k takzvanému „Pražskému Mejdanu“ na Staroměstském náměstí, které de facto schvaluje zločiny praporů typu Azov či jednání Pravého sektoru.

Zdeněk Burian, letos stodesetiletý mág (dokončení)

Ivo Fencl Pátek, 31 Červenec 2015 08:33

Vraťme se ještě ke Karlu Mayovi, zmíněnému v prvním pokračování tohoto článku.

Horkým létem s literárními vampýry

Recenze Pátek, 31 Červenec 2015 08:13

„Snad mne omluvíte, že se k vám nepřidám," promluvil hrabě poté, co si dozajista všiml mého váhání. „Víno… nikdy nepiji." Z povídky Upír z Kaldensteina inspirované Lugosiho pojetím Draculy (1931).

Přežije Evropa?

Civilizace Pátek, 31 Červenec 2015 08:03

 Přečetl jsem si články o novém stěhování národů a řízené invazi uprchlíků z arabských, respektive islámských zemí do Evropy s cílem ji ovládnout, včetně kritických reakcí na tyto články… Tož, co na to říct?

Překvapivý nález přírodovědce Žabiny na pobřeží Korčuly

Jan Dočekal Čtvrtek, 30 Červenec 2015 14:04

 

Na břehu moře Jaderského odhalena v horkém létě senzační neobvyklost.

Pravdivý příběh o Mike’s Place

Eva Janáčová Čtvrtek, 30 Červenec 2015 13:24

Hlavní předlohou komiksové knihy se stal cenami ověnčený dokumentární film Blues na pláži, který natočil absolvent pražské FAMU Joshua Faudem. Ten rovněž jako barman a kameraman vystupuje v černobílém grafickém románu Mike´s Place, jenž byl pojmenovaný podle známého telavivského baru, kde se poslední dubnový den roku 2003 odehrál sebevražedný atentát.

Zdeněk Burian, letos stodesetiletý mág

Ivo Fencl Čtvrtek, 30 Červenec 2015 13:04

Právě sto deset roků uteklo od narození nejslavnějšího českého malíře dobrodružství, jehož báječné ilustrace k verneovkám v posledních letech reeditoval Albatros v rámci osmi tzv. verneffek (adaptací Ondřeje Neffa) edice Knihovna pro 21. století; jde o knihy Dvacet tisíc mil pod mořem, Patnáctiletý kapitán, Pět neděl v balonu, Tajuplný ostrov, Nový hrabě Monte Christo, Dva roky prázdnin, Zemí šelem a Děti kapitána Granta. Samo sebou se nejedná o jediné Burianovy práce na poli sci-fi, akce, dobrodružna, fantazie a kouzel. Byl nezmar.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help