Eduardo Berti: Smyšlená zem

Čtení Pátek, 27 Listopad 2015 09:04

 

„Tento román je především krásným příběhem o ušlechtilých citech a takřka nebeské vznešenosti. Příběhem, jaké se dnes bohužel již takřka nepíší." Tak o románu argentinského spisovatele loni psal španělský deník El País ve své kulturní příloze.

Pokrytectví ve vztahu k migraci. Kde domov můj?

Komentáře Čtvrtek, 26 Listopad 2015 10:51

                                               
O strastech cestování běženců za blahobytem do Evropy, možnostech jejich uplatnění a „přínosu“ pro Evropany toho bylo v  posledních měsících řečeno v tisku, a ukázáno v televizních novinách, opravdu hodně.

Herci očima prostého diváka aneb Politicky nespolehlivý Mrkvička

Ivo Fencl Čtvrtek, 26 Listopad 2015 10:07


Renomovaní kritici jako Alena Prokopová, Kateřina Nechvílová či František Fuka (natožpak před deseti lety bohužel zesnulý Jiří Cieslar) pro jednou prominou, ale herce (herečky raději dnes ponechme stranou) dělím na příšery a na sympaťáky.

Petr Prouza: Dřevěné ženy

Čtení Čtvrtek, 26 Listopad 2015 09:59

 

V novém románu Petra Prouzy sledujeme bohatý děj, ve kterém je bez zřejmého rozlišení zachycena vedle běžné každodennosti i fantazie, sny a zamlčovaná tajemství. V barvitých událostech nedlouho po úkladné vraždě následuje oběť nejvyšší, vroucí láska je střídána bizarní erotikou a noc vyvolává magické postavy, jejichž existenci potvrzuje plynoucí čas.

Co se vlastně stalo nad Sverdlovskem?

Svět Čtvrtek, 26 Listopad 2015 08:53

Na své otce a dobu studené války vzpomínají synové Garyho Powerse a Nikity Chruščova.

Sestřelením ruského letadla se Turecko střelilo do vlastní nohy

Tereza Spencerová Středa, 25 Listopad 2015 12:16

Turecký prezident Recep Erdogan, jemuž drtivé vítězství v nedávných parlamentních volbách dodalo sebevědomí bohů, nejspíš zkoušel, zda má vůbec nějaké mantinely. A začíná je poznávat. 

P.C. Roberts: Turci přivedli ruskou naději na spolupráci se Západem vniveč

Svět Středa, 25 Listopad 2015 12:02

Přítel George Abert zminil tuto možnost, proč Turci ruské bojové letadlo sestřelili. Rusové vlastní technologii, která dokáže všechny komunikační systémy nepřítele oslepit.

26 let poté – Život ve lži

Komentáře Středa, 25 Listopad 2015 10:15

 

26 let po změně politického systému, po které jsme tak toužili, jsme již zcela rezignovali na odkaz Václava Havla: ŽIVOT V PRAVDĚ. Život ve lži se nám stal věrným druhem, přestože Rusko nemá s komunismem, a tedy s bývalým nepřítelem nic společného.

Jediná možnost: Podvolení?

Komentáře Středa, 25 Listopad 2015 09:50

Je to pár dnů, co jsem dočetla nový bestseller Podvolení, jehož autorem je jeden z nejslavnějších francouzských spisovatelů, Michel Houellebecq. Shodou okolností a náhod román symbolicky již od počátku doprovází jisté událostí. V den, kdy měl být ve Francii slavnostně uveden na trh, byl spáchán teroristický útok na redakci Charlie Hebdo, několik dní po uvedení překladu na náš český trh Francií a celým světem otřásl další ohavný teroristický útok spáchaný islámskými teroristy.

Související: Urychlil spisovatel Michel Houellebecq běh dějin?

V proměnách Evropy aneb Paměti, co mají stále co říct

Jiří Bátěk Středa, 25 Listopad 2015 09:35

„Historie je série depresivních opakování.“ Georges Clemenceau

Kam se nedá vrátit

Film Středa, 25 Listopad 2015 09:13

 

Česká televize uvedla v pondělí 23. listopadu snímek Bůh masakru. Mnozí diváci ho tím pádem zhlédli poprvé.

Vladimir Nabokov: Ada aneb Žár

Čtení Středa, 25 Listopad 2015 08:57

 

Velkolepý příběh lásky a erotické vášně, zamyšlení nad lidskou smrtelností a povahou času, fantastická vize geograficky a historicky odlišné alternativy světa – to vše představuje Ada aneb Žár, nejrozsáhlejší román Vladimira Nabokova, který je vůbec poprvé od svého původního vydání v roce 1969 dostupný v češtině.

Recenze: Berani

Film Středa, 25 Listopad 2015 08:47

Berani režiséra Grímura Hákonarsona jsou nejmilejším filmem letošního podzimu. Takto silný vztah člověka k ovci jsme naposledy viděli ve filmu Woodyho Allena Vše, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat).

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help