Literární noviny

Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Řecké referendum: svoboda nebo otroctví?

Komentáře Sobota, 04 Červenec 2015 08:43

Tak nadepisuje článek na svém serveru někdejší náměstek ministra financí Reaganovy vlády P.C. Roberts a pokračuje: Knihy historiků nás poučily, že demokracie vznikla v Řecku. Samozřejmě, historikové se mohli i mýlit, ale takovýto názor dnes mezi lidmi na Západě převládá.

Jsou Češi krásní?

8. den Sobota, 04 Červenec 2015 07:36

Vstoupili jsme do ročního období, kdy se našich očí a veřejného prostoru zmocňují těla. Těla za sebe po většinu roku nechávají promlouvat svůj obal. Na jeho ceně, značce, rafinovanosti nebo odpudivosti záleží, jak se tělo cítí, jak se s tělem pracuje, jak se k němu chovají ostatní těla. Tara, váha zboží v obchodním styku, zkrátka rozhoduje o obsahu, mnohdy jej předstírá, mnohdy nabízí něco, co obsah splnit nemůže.

Cenzurovaný život Jana Husa

Civilizace Sobota, 04 Červenec 2015 07:07

 

Když se historik mýlí, protože nezná důležitá data, poškozuje to jeho profesionální pověst, ale když fakta zná a z nějakých důvodů je zatajuje, je to mnohem horší, poškozuje to jeho poctivost, jeho svědomí.

Jaká doba, takový Hus

Civilizace Sobota, 04 Červenec 2015 06:46

Na Pražském hradě zavlály před pár dny kališnické prapory. Poprvé tak učinil TGM v roce 1925. Před devadesáti lety z toho byl ovšem skandál. Mladá republika si totiž navíc stanovila datum tragické smrti Jana Husa v roce 1415 jako státní svátek, zrušen byl naopak svátek Jana Nepomuckého. 

K výročí umrtí Jana Husa čtěte: Rozhovor s patriarchou Církve československé husitské Tomášem ButtouCenzurovaný život Jana HusaFilosofická esej k Janu Husovi: Radikalita a kompromis; Jan Hus v zajetí oslav a interpretací

Mendel na Biskupském dvoře – chutná a vtipná „hrášková kaše"

Divadlo Sobota, 04 Červenec 2015 06:09

Životní příběh Johanna Gregora Mendela není ideální látkou pro dramatické zpracování. Výrazné vnější střety a dramatické zvraty chybí. Svému nositeli přinášel spíš konflikty vnitřní, před širším okolím skryté, rozumově zvládané či potlačené. – Když zakladateli genetiky nezbývá, než stát se opatem, znamená to pro něj definitivní rozlučku s milovanou vědou. Je si vědom významu výsledků svých experimentů, doložených pečlivě vedenými záznamy. Ví také, že s tímto vědomím zůstává osamocen. S vnitřní vírou vyslovuje: „má doba přijde". Přišla po jeho smrti.

Proč je Fincherova Zmizelá o tolik lepší film než Temné kouty Paqueta-Brennera?

Film Pátek, 03 Červenec 2015 17:18

Oba filmy vycházejí z knih spisovatelky Gillian Flynn. První režíroval David Fincher a druhý Gilles Paquet-Brenner. Samozřejmě by se celá tahle recenze dala smáznout tvrzením, že Fincher je prostě lepší režisér a určitě by to byla taky pravda.

5R značí pětkrát Rajlich

Jan Dočekal Pátek, 03 Červenec 2015 12:21

 Obec Dírná na Táborsku otevřela v budově bývalé školy výstavu pojmenovanou enigmatickou zkratkou 5R. Značí pětkrát Rajlich, jinými slovy představení výtvarných děl pěti autorů z rodu Rajlichů.

Fotografie: Tři autoři v Dírné, zleva Jan ml., Jan st. a Jaroslav ml. Foto: Alena Rajlichová

Tomáš Butta: Husův příběh je důležitý i dnes

Rozhovory Pátek, 03 Červenec 2015 11:28

 

„Hus by měl být viděn jako člověk, který přesahuje svou dobu hodnotami, jako je spravedlnost, víra, pravda. Jsou to sice pojmy, které se dnes staly relativními a nejasnými, ale právě proto je dobré připomínat je skrze osud konkrétního člověka,“ říká Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské. Ta vznikla před rovnými pětadevadesáti lety a vycházela právě z tradice, kterou reprezentuje Jan Hus.

Řecko: třídní boj remízu nezná. Prohlášení francouzských intelektuálů

Svět Pátek, 03 Červenec 2015 10:52

 

Mám-li pravdu, že v Řecku jde - pod rouškou placení dluhů - ve skutečnosti o třídní boj mezi levicí (Syrizou) a pravicí (EU) a vezmeme-li v úvahu historickou zkušenost, že třídní boj remízu nezná, pak dříve či později poznáme jméno vítěze i poraženého.

IKEA a lidská podmíněnost

Komentáře Pátek, 03 Červenec 2015 09:15

Vztahování se ke klasikům, starým civilizacím nebo k soudobým institucím patří v mluveném i psaném jazyku k běžným postupům. Především novodobí klasici, jako lékaři duší, si na člověka vždy udělají čas. Takže žádné ztráty osobního fondu jako v čekárně nějaké ordinace. Stačí maličkost: mít polici a knihu od příslušného autora, lépe několik knih, vztah je potom upřímnější.

Čína ratifikovala dohodu o založení rozvojové banky BRICS

Komentáře Pátek, 03 Červenec 2015 08:14

Čína 1. července tohoto roku oficiálně ratifikovala dohodu o založení rozvojové banky BRICS. Rusko, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika tak učinily již dříve.

Bankrot vyhlašuje i americké Portoriko

Svět Čtvrtek, 02 Červenec 2015 16:43

Portoriko je nejspíš jen vrcholkem ledovce blížící se dluhové krize na západní polokouli, stejně jako je Řecko vrcholkem ledovce dluhové krize v Evropě.Přežije EU rok 2020 bez zásadních změn?
 
Vzhledem k tomu, že besedy v redakci Literárních novin dovršily půl roku své existence, vyhlašujeme čtenářskou anketu spokojenosti s dosavadním formátem a ohledně námětů na jeho případnou změnu:
 

Výběr

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help