Literární noviny

Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Malcolm Mackay: Nezbytná smrt Lewise Wintera

Čtení Pondělí, 30 Březen 2015 10:56

Román o temných vztazích a ještě temnější morálce. Detektivka naruby. Od samého počátku čtenář ví, kdo je vrah a kdo oběť. Příběh vyprávěný jednotlivými protagonisty podává napínavý, děsivě věrohodný obraz glasgowského podsvětí a organizovaného zločinu. Je snadné někoho zabít. Je těžké někoho zabít dobře. Lidé, kteří se zabíjením živí, vědí, že pokud selžou, ponesou následky. Ale ani sebelepší plány nepočítají s náhodou.

10 filmů k digitalizaci

Film Pondělí, 30 Březen 2015 07:58

 

Dosud největší projekt digitalizace v historii českého filmu zahajuje právě dnes Národní filmový archiv. Do dubna příštího roku bude digitalizováno deset filmů, které mají v české kinematografii důležité místo. Které to jsou?

Mojmír Grygar: Voják odvedenec

Civilizace Pondělí, 30 Březen 2015 07:02

Uvádíme další poktračování eseje historika a literárního teoretika Mojmíra Grygara o fenomenologii války.  

Předchozí části: Politik a válečník – kdo s kohoDavová nákaza, Tah na východNesnesitelná lehkost války Jak se připravuje válkaVálky z milosti božíVždyť přece vyvolat válku je tak snadné!                                                            

Teroristou se můžete stát, když…

Svět Neděle, 29 Březen 2015 12:13

Z americké Správy bezpečnosti v dopravě (TSA) unikly do médií dokumenty, které odhalují, na co se agenti na amerických letištích zaměřují při odhalování potenciálních teroristů.

Dalibor Vácha: Bratrstvo

Čtení Neděle, 29 Březen 2015 10:53

Všední a dramatické dny československých legií v Rusku 1914–1918. Takový je podtitul historické knihy autora, který loni svou románovou prvotinou získal Literární cenu Knižního klubu. Kniha se zaměřuje především na málo připomínanou skutečnost, která dnes již zaniká pod nánosem času i utvářením poněkud zjednodušeného obrazu legií – že totiž československé dobrovolnické vojsko v Rusku bylo složeno z obyčejných mužů.

Candine není ňouma

Divadlo Neděle, 29 Březen 2015 10:46

Příběh slavné satiry Candide čili Optimismus od francouzského osvícenského filosofa Voltaira ožije v brněnském divadelním studiu Marta. Činoherní scéna Divadelní fakulty JAMU v Brně přenese na jeviště známou novelu, která byla prvně publikovaná roku 1759 a kterou nyní dramatizoval student divadelní dramaturgie Šimon Peták.

U knihovny s Petrem Bílkem č. 9

U knihovny Neděle, 29 Březen 2015 08:53

Zygmunt Bauman: Tohle není deník  (Academa 2015/ překlad Zuzana Gabajová)

Přes 1,3 milionu obětí US „války proti teroru“

Tereza Spencerová Sobota, 28 Březen 2015 10:42

U příležitosti 12. výročí americké agrese do Iráku se několik organizací pokusilo stanovit počty obětí, jež si od té doby vyžádaly vojenské operace na Blízkém východě, a dospěly k závěru, že jich je asi desetkrát víc, než se běžně uvádí.

Alastair Bonnett: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa

Čtení Sobota, 28 Březen 2015 10:18

Turistický průvodce? Sociologická studie? Geografická příručka? Historická esej? Filozofické zamyšlení? Výrazů, jimiž se dá charakterizovat kniha Alastaira Bonetta, specialisty na sociální geografii z univerzity v anglickém Newcastlu, je celá řada.

Fotoblog Fr. Dostála: Velebo, Velebo, tebe velebit nelze…

František Dostál Sobota, 28 Březen 2015 10:15

Takže koncesionáři nemají prý uhrazovat televizní poplatky v případě, že z obrazovky uslyší cosi, co se nezalíbí a někdy i proto, že divák televizi nevěří. Podivný to nápad senátora Jana Veleby, jehož politická náklonnost mě vůbec nezajímá.

Budeme čučet na konvoj USA

Svět Sobota, 28 Březen 2015 10:09

Zatímco Česko diskutuje o průjezdu amerického konvoje a na Ukrajině se stáhl z politiky mocný oligarcha Ihor Kolomojskij, rozhořela se válka v Jemenu. Tak začíná naše redaktorka Tereza Spencerová svoji pravidelnou čtvrteční úvahu na serveru Parlamentní listy.

Koukejte se ozvat

Jazykář Sobota, 28 Březen 2015 08:43

Těžko bychom hledali v češtině synonyma, která jsou opravdu ve všech kontextech plně zaměnitelná, nadto při zachování stylového náboje.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help