Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Podívejte se, jaké je Železo Pavla Tasovského

Jan Dočekal Pátek, 12 Únor 2016 12:41

Často, až tak často, že to může být i nezdravé, bývám toho mínění, že o tom či onom umělci a jeho práci leccos vím, tedy o něm a o ni mohu napsat. Většinou to udělám.

Co s pražským magistrátem?

František Dostál Pátek, 12 Únor 2016 11:44

Odpověď na tuhle otázku neznám, ale ptát se snad mohu a možná se dočkám i nějaké odpovědi. Popravdě řečeno je obtížné zjistit, na kterém místě důležitosti v Praze magistrát vůbec je. Delší čas je poněkud rozklížený, a tak někdo třeba už změnil své politické snažení za předsednictví jiné strany.

Dohoda o příměří v Sýrii (plná nejasností)

Tereza Spencerová Pátek, 12 Únor 2016 11:23

Dohoda o příměří, která by mohla platit za týden, zní samozřejmě pozitivně, ale vyvolává víc otázek, než nabízí odpovědí.

Učitel napadl žáka – a dostal výpověď

Komentáře Pátek, 12 Únor 2016 11:15

Uvádějí to nejčerstvější Novinky a stát se to mělo minulý týden na průmyslové škole v Kladně. K případu se vyjádřil ředitel školy M. Dundr takto: „Došlo k fyzickému napadení studenta ze strany vyučujícího. Student to oznámil zástupci ředitele, který hocha poslal na lékařské ošetření a posléze jej doprovodil na policii, kde vše oznámili.“ Ředitel školy, který v den incidentu nebyl ve škole, hned následující den provinivšího se pedagoga ze služby propustil.

Slavoj Žižek: Lacrimae rerum

Čtení Pátek, 12 Únor 2016 11:08

Slovinský filozof a kulturní teoretik se v knize Lacrimae rerum zabývá filmy Kieślowského, Hitchcocka, Tarkovského a Lynche a na základě jejich analýzy rozvíjí své filozoficko-psychologické teorie. Primárním cílem přitom pro Žižeka není vytvářet vlastní ucelenou teorii filmu, ale spíše používat filmy jako materiál k objasnění celkových teoretických koncepcí.

Odpůrce režimu Viktor Jerofejev a znárodnění Boha

Literatura Pátek, 12 Únor 2016 10:37

Rovněž u nás známý ruský spisovatel Viktor Jerofejev je kritikem současného Ruska. Ve svém komentáři „Světlo a tma nového státu“ ( viz ) jemu vlastním svérázným způsobem píše: „Pohleďte kolem sebe. Chcete změnu, teď nemusíte nikam emigrovat. Dokonce ani nemusíte vstát ze židle. Sami o sobě se zázračně transformujeme.“

Čtěte: Viktor Jerofejev: Spisovatelství a vzpoura

Viktor Jerofejev: Spisovatelství a vzpoura

Literatura Pátek, 12 Únor 2016 10:33

Poněkud utajená byla návštěva ruského spisovatele Viktora Jerofejeva v Praze, k níž došlo na sklonku loňského roku. Autor přijel na pozvání bývalého prezidenta Václava Klause, který se během večera, jenž se konal v Institutu nesoucím jeho jméno, sám také ujal moderování v ruštině.

Victor Hugo: Muž, který se směje

Čtení Čtvrtek, 11 Únor 2016 09:36

Dnešní čtenář by měl čas od času sáhnout po výjimečných dílech klasiků, i když už nemusí plnit povinnou školní četbu. Už jen pro srovnání, jak se psala literatura dřív a jak se píše dnes, už jen pro poznání doby. A proč číst právě Muže, který se směje? Je to velký romantický a také dobrodružný román, plný emocí a napětí do poslední stránky.

Chvála nového, které povyšuje staré

Art Čtvrtek, 11 Únor 2016 09:10

 

Šest finalistů má opět dvanáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu. Laureáta budeme znát na samém počátku příštího týdne. Škoda, že nemohou zvítězit všichni. Má-li cena za cíl vybrat příklad citlivého vstupu nové stavby do historického, památkově chráněného prostředí (aby to nebylo jako slon v porcelánu), pak nebude konečná volba vůbec snadná – takovým příkladem mohou být totiž všechny nominované stavby.

Recenze: A zítra mě, lásko, opět pochovej – Kdo se bojí Františka Kriegela?

Divadlo Čtvrtek, 11 Únor 2016 09:00

Matěj Samec napsal divadelní hru na motivy osudu komunisty, který v roce 1968 odmítl v Kremlu podepsat protokol o souhlasu s příchodem sovětských vojsk do tehdejšího Československa.

Utečence: žijící na náš účet už tady nechceme

Komentáře Středa, 10 Únor 2016 11:39

 

Tento jednoznačný titulek si zvolil Jiří Sládek po rozhovoru s Gerd Leersem, nizozemským ministrem pro přistěhovalectví, který vyšel v Hospodářských novinách (září 2011). V úvodu se praví: Nizozemsko bylo léta vzorově otevřenou zemí. To už ale tak úplně neplatí. Nizozemci zjistili, že příliv imigrantů přináší nezvladatelné problémy. Snaží se tedy pravidla změnit, chtějí počty přistěhovalců omezit, atd. Ve třetí otázce, jejich rozhovoru, ze strany novináře, zaznělo: „… Francie sázela na integraci, naopak Britové přistěhovalce do/ničeno netlačili. Oba přístupy selhaly…“

Turci kvůli Sýrii znovu vrtí Evropou i Aliancí

Tereza Spencerová Středa, 10 Únor 2016 10:44

Není sice jasné, zda má Erdogan svůj postup schválený i od Washingtonu, ale zdá se, že ruské bombardování Aleppa už nemíří jen na Daeš, Al Kajdu a potažmo na jejich sponzory v Turecku a Saúdské Arábii, ale přeneseně už i na Angelu Merkelovou.

 

Bernard Michel: Sacher-Masoch (1836–1895)

Čtení Středa, 10 Únor 2016 10:11

Kdo to vlastně byl Leopold von Sacher-Masoch? Jak se pozdější představa o něm liší od skutečnosti? Jaký vliv na něj měla jeho doba a prostředí a jaký je jeho odkaz dnešku? To jsou některé otázky, které si klade kniha francouzského historika (1935-2013), profesora pařížské Sorbonny a znalce středoevropské problematiky, a snaží se na ně hledat erudované odpovědi.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center