Literární noviny

Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Staňte se pravidelnými čtenáři  Literárních novin!

Předplaťte si  je na zkoušku na dva měsíce  jen za 98 Kč !

Kontakt:   poštou na adresu  Korunní 104, 101 00 Praha 10,
                e - mailem: predplatne@literarky.cz
                telefonicky: 231 221 130, 800 300 302 (bezplatná linka) 

I Smetana má své dny

Hudba Úterý, 03 Březen 2015 08:14

 

Tři roky strávil Bedřich Smetana, ještě gymnasista, ale už umný klavírista, v Plzni. Tady si 23. ledna 1843 do deníku s mladickým fanfarónstvím zapsal svůj plán být hudebníkem: „Kéž s milostí a pomocí boží jsem jednou v technice Lisztem a v komponování Mozartem!...“ Plzeň se Smetanovi už od roku 1980 odvděčuje festivalem, který nese jeho jméno.

 

Čtěte: Plzeňská filharmonie má dobrý zvuk (rozhovor s ředitelkou Smetanovských dnů - a ředitelkou Plzeňské filharmonie - Lenkou Kavalovou)

Pozvánka k výstavě Riziko loajálnosti : Nakolik bylo výtvarné umění 19. století loajální k politickým autoritám? Jak se projevovala rakouská, německá a česká kulturní identita v umění 19. století?

Plzeňská filharmonie má dobrý zvuk

Rozhovory Úterý, 03 Březen 2015 08:09

Druhý březnový den začaly v Plzni Smetanovské dny - letošní ročník je součástí programu „evropského hlavního města kultury. Originální festival s pětatřicetiletou tradicí organizuje v posledních letech Plzeňská filharmonie, jejíž ředitelkou (a také ředitelkou Smetanovských dnů) je LENKA KAVALOVÁ.

Navíc: Poetické P.S. k rozhovoru s Lenkou Kavalovou

Riziko loajálnosti

Art Úterý, 03 Březen 2015 07:33

Díla známých zakladatelských osobností českého umění 19. století, kteří byli zároveň oficiálními autory habsburského dvora, představuje expozice Západočeské galerie v Plzni. Nakolik bylo výtvarné umění 19. století loajální k politickým autoritám? Jak se projevovala rakouská, německá a česká kulturní identita v umění 19. století? To jsou otázky, které se vznášejí nad výstavou, která byla uspořádána k odbornému sympoziu letošních Smetanovských dnů.

Poetické P.S. k rozhovoru s Lenkou Kavalovou

Poezie Úterý, 03 Březen 2015 06:43

Když jsme vedli rozhovor s ředitelkou Plzeňské filharmonie a Smetanovských dnů Lenkou Kavalovou, řeč se nakonec stočila i k jejím literárním aktivitám.

Dopis čtenářky: TO SE NEPOVEDLO

Komentáře Pondělí, 02 Březen 2015 16:25

Dne 27. 2. 2015 jsem plna očekávání dorazila do Činoherního klubu Ve Smečkách na oslavu 50. výročí založení divadla.

Pro a proti rezoluci o Kosovu

Svět Pondělí, 02 Březen 2015 15:56

 

Kosovo, bolavé místo Evropy. Není o tom pochyb, obzvláště za podmínek dnešní geopolitické situace.

Francouzi v Damašku

Tereza Spencerová Pondělí, 02 Březen 2015 10:26

Poslední francouzský velvyslanec v Damašku Eric Chevalier před svým odjezdem před třemi lety – kdy Paříž Sýrii fakticky vyhlásila válku – prý ve své kanceláři na ambasádě pro svého nástupce zanechal láhev šampaňského a dopis, v němž mu blahopřeje k vítězství nad syrským režimem.

Proč nejde Andrej Babiš ve stopách kněžny Libuše?

Komentáře Pondělí, 02 Březen 2015 09:57


Příběh kněžny Libuše a Přemysla Oráče je pro Čechy stejně nesmrtelný, jako Shakespearův příběh Julie a Romea. Kněžna Libuše nadaná věšteckým duchem viděla „město, jehož sláva hvězd se dotýká".

Evropská cena za architekturu: pět finalistů

Art Pondělí, 02 Březen 2015 08:17

Pět staveb postoupilo do finále Evropské ceny za architekturu, ceny Miese van der Roheho. Jsou mezi nimi stavby z Německa, Dánska, Itálie, Polska a Velké Británie. Z 11 staveb navrhovaných Českou komorou architektů, případně samostatnými specialisty, do finále nezamířila ani jedna.

O antiruském stereotypu Goebbelsovy propagandy

Civilizace Pondělí, 02 Březen 2015 08:04

 

Snaha přepisovat dějiny včetně dějin druhé světové války je v posledních letech na vzestupu, přičemž poslední rok ve znamení konfliktu mezi Západem a Ruskem o Ukrajinu tyto tendence jen zesílil. Stať renomované historičky Evy Hahnové nabízí pohled na záměrně zamlžované souvislosti a události z konce druhé světové války a může se stát podnětem k tolik potřebné racionální a věcné diskusi o naší společné evropské minulosti a současnosti. Anketa
 

Výběr

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help