Literární noviny

Komentáře, blogy

Čína a Rusko mění globální rovnováhu moci

Téma Pondělí, 24 Listopad 2014 07:39

Ukrajinská krize a postoje Západu urychlily rozvoj rusko-čínských vztahů a povznesly je na kvalitativně novou úroveň, což bude mít dopad i pro zbytek světa.

Sofi Oksanen: Baby Jane

Čtení Neděle, 23 Listopad 2014 14:07

Vypravěčkou románu je lesbička – ten typ, co nosí vysoké podpatky a lakuje si nehty na nohou. Piki, její přítelkyně, patří do té druhé kategorie, jejíž příslušnice mají vyholené hlavy, oblékají se do kapsáčů a obouvají do kanad. Piki se o svou dívku stará, jak se sluší a patří: platí jí taxík, kupuje drinky, otevírá dveře a obléká kabát. Nad ránem, když se spolu vrátí z tahu po „homobarech", jí šeptá do ucha romantická slůvka: co krásného spolu budou dělat, kam spolu půjdou apod. Piki je nejvíc cool lesba v celém městě, všichni ji uznávají a všechny po ní touží...

Mimochodník Rudolfa Křesťana: Za zády

Mimochodník Neděle, 23 Listopad 2014 08:26

Při publikovaných rozhovorech bývá nejednou zvykem, že dotyčný zpovídaný je zobrazen v bytě před svou knihovnou. Je za jeho zády a pokaždé přitahuje mou pozornost, neboť si říkám, že knížky o dotyčném leccos vypovídají.

Fenomén Bohuslav Balcar (2/2)

Miroslav Vejlupek Neděle, 23 Listopad 2014 08:08

Bohuslav Balcar, nezpochybnitelně solitérní osobnostní typ, spojil s Resonancí a RB printem projekty tři. Soudíme, že právě poslední je ten nejvelkorysejší. Z Normandie přes Ardeny až k nám, pojmenoval jej a pojal s ambiciózní rozmáchlostí.

Čtěte: Fenomén Bohuslav Balcar (1/2)

Přítel, nebo kamarád?

Jazykové zákampí Sobota, 22 Listopad 2014 10:16

Podíváme-li se do slovníků na heslo přítel, zjistíme, že má několik zaznamenaných významů. Například Slovník spisovné češtiny z r. 1993 uvádí následující významy: 1. kdo si s někým dobře rozumí a je mu příznivě nakloněn; kamarád; 2. stoupenec, příznivec (přítel pokroku); 3. důvěrné oslovení běžně v množném čísle k veřejnému shromáždění (ale kdepak, příteli!, vážení přátelé!). Starší Slovník spisovného jazyka českého (z 60. let) k tomu ještě dodává v množném čísle zastaralý význam příbuzní: selka neměla přátel ze své strany.

Co dělají kasteláni o Adventu?

Civilizace Sobota, 22 Listopad 2014 09:37

 Posledním říjnovým dnem sice hlavní sezona na většině objektů ve správě Národního památkové ústavu NPÚ skončila. Řada kastelánů však připravuje speciální prohlídky a programy i na adventní víkendy a dny Vánoc.

Korunou si hodím

8. den Sobota, 22 Listopad 2014 09:05

Na dvacáté století se svádí kdeco. Dvacáté století je také stoletím zotročení vody. Nikdy předtím v lidských dějinách se řekám a potokům, těm běhutým vodám nezačaly stavět do cesty tak mohutné překážky. Přehrady se vztyčily, aby vnutily toku jiný než přírodní tvar, aby z něho vymačkaly masu a donutily ji sloužit člověku jinak než dobrovolně.

Nestydím se za Zemana

Glosář Sobota, 22 Listopad 2014 08:55

 

Řeknu vám dva zdánlivě nesouvisející příběhy. Zkuste chvilku přemýšlet, co mají společného...

Fenomén Bohuslav Balcar (1/2)

Miroslav Vejlupek Sobota, 22 Listopad 2014 08:53

Ve výkroji teritoria roztékajícího se z hřebenů Českého lesa a Šumavy do vnitrozemí, námi pro orientaci vymezeného nepravidelným mnohoúhelníkem Klenčí pod Čerchovem – Poběžovice – Hostouň – Mířkov – Staňkov – Koloveč – Kdyně – Všeruby – Česká Kubice – Babylon – Klenčí pod Čerchovem, není v moderních dějinách generace, která by nedala vyprofilovat tak výrazným osobnostem, až se staly v přirozeném regionálně sociálním vývoji uznávanými mluvčími kulturní sféry.

Iva Procházková: Vraždy v kruhu / Muž na dně

Čtení Sobota, 22 Listopad 2014 08:47

Kolik motivů může mít jedna vražda? Kolem mrtvého z jezera se vynoří plejáda svérázných osob: od pěstitele konopí přes renomovaného architekta, promiskuitního policistu až po tajemnou Kubánku. S neortodoxním kriminalistou Holinou se budeme prodírat labyrintem vyšetřování a přitom nahlédneme hluboko do životů propojených pletivem silných emocí a rozporuplných činů.

Partneři

parlamentni listy cz
 Divadlo v Dlouhe logo  

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help