Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Nobelova cena pro lidský mnohohlas

Literatura Čtvrtek, 08 Říjen 2015 15:40

 

Běloruská spisovatelka a publicista Světlana Alexijevičová je držitelkou mnoha prestižních a ještě prestižnějších ocenění – počínaje Cenou Leninského Komsomolu z roku 1985 a konče polskou cenou pojmenovanou po slavném polském reportéru Ryszardu Kapuścińském, která jí byla letos udělena ve Varšavě. Prestižnější však už po dnešku jistě nedostane: hodinu po poledni jí Švédská akademie vyhlásila za letošní laureátku Nobelovy ceny za literaturu.

„Řekněte prdel"

Komentáře Čtvrtek, 08 Říjen 2015 09:24

 

To zpívá Jiří Schmitzer. Asi to bude znít jako klišé, ale Schmitzerova píseň je nadčasová, protože ačkoli je na světě už nějaký ten pátek, ve zkratce vyjadřuje podstatu dnešní veřejné diskuse. To, o co se doopravdy hádáme a čemu přikládáme váhu.

Paolo Sorrentino: Mládí

Čtení Čtvrtek, 08 Říjen 2015 09:03

Scénář k filmu, který se čte jako román.

Bude v roce 2050 v Rusku prezidentem muslim?

Svět Čtvrtek, 08 Říjen 2015 08:23

 

Před dvěma lety proběhl na rádiu „Golos Rosiji“ (od r.2013 ria.ru/radio) rozhovor s Damirem Muchtdinovem, etnickým Tatarem, dnes imámem Sankt Petěrburgu a Leningradské oblasti, je výkonným tajemníkem Mezinárodního muslimského fóra a zastává další vysoké funkce. V rozhovoru mimo jiné uvedl, že vzhledem k rozdílné natalitě u obyvatel jiných náboženství a muslimů v Rusku, se může stát, že v roce 2050 bude ruským prezidentem muslim.

Tvůrčí psaní ve fotografickém aparátu

Offline Čtvrtek, 08 Říjen 2015 07:36

Zajímalo by mně, na kolika fotografiích jsem to právě já, kdo lidem kazí dokonalý záběr. Kdo si mne kdy, kde omylem vyfotil, komu jsem přeběhla před kamerou u Notre-Dame a kdo mne zachytil s vidličkou na půl cesty k ústům tak jako já skupinku štamgastů v restauraci A mi-chemin na Montparnasse?

 

Další články z Tvůčího psaní v Paříži (Kurz Tvůrčího psaní v Paříži se konal 14. až 18. září 2015)

Budou USA v Sýrii válčit s Ruskem, aby zakryly slabost?

Tereza Spencerová Středa, 07 Říjen 2015 14:46

Stačil skoro týden od zahájení ruských náletů proti teroristům v Sýrii (a měsíc od zahájení přesunu ruské bojové techniky tamtéž) a Bílý dům přichází s první konkrétním protitahem.

Jak nic nechtít?

Art Středa, 07 Říjen 2015 09:04

Ptají se kurátoři výstavy v Desfourském paláci v rámci dvacátého ročníku festivalu 4+4 dny v pohybu a sami přitom chtějí mnoho, ač zároveň připouštějí, že očekávání plynoucí z chtění je hlavním zdrojem frustrací.

Filosofové a azyl: „Neexistuje žádné ´Norsko´, a to ani v Norsku“

Civilizace Středa, 07 Říjen 2015 08:02

 

Mnohokrát zazní, že události kolem vlny imigrace, které zatěžují v současnosti Evropu, se neodehrávají poprvé. Nejen dnes, ale i dříve se k problému vyjadřovali přední myslitelé.

Juan Gabriel Vásquez : Hluk padajících věcí

Čtení Středa, 07 Říjen 2015 07:29

Tajemná postava bývalého pilota Ricarda Laverdeho fascinuje mladého bogotského právníka Antonia Yammaru od jejich prvního setkání v kulečníkovém baru. Když jednoho dne Laverde obdrží magnetofonovou kazetu, oba muži se vydají společně do kulturního centra, kde si chce Laverde její obsah přehrát. Vzápětí je na ulici zastřelen neznámými vrahy a Yammara, který je sám při incidentu zraněn, začne pátrat po Laverdeho minulosti. Vydává se za jeho dcerou a postupně rozplétá záhadu mužova pozoruhodného života, který jako by ztělesňoval trauma celé generace Kolumbijců zasažené spirálou násilí, do níž zemi uvrhly drogové války.

USA, Saúdové, lidská práva a dvojí metr

Tereza Spencerová Úterý, 06 Říjen 2015 12:50

Není zcela jasné, zda to byl vedlejší účel ruských vojenských útoků na teroristy v Sýrii, ale pokud nikoli, daří se Kremlu odhalovat americké pokrytectví opravdu dokonale.

Vlasta Javořická a 125 let od jejího narození

Ivo Fencl Úterý, 06 Říjen 2015 07:52

„Jsem pozdní květ stárnoucího otce a ovoce zralého matčina ženství," psala sama o sobě a opravdu se (před 125 lety) narodila lékaři sedmapadesát let starému.

C. J. Sansom: Lamentace

Čtení Úterý, 06 Říjen 2015 07:41

Léto roku 1546. Král Jindřich VIII. pomalu a v bolestech umírá. Členové královské rady, rozdělené na protestantské a katolické křídlo, bojují o moc. Strana, která zvítězí, bude určovat charakter vlády Jindřichova následníka, osmiletého prince Eduarda. Londýnem otřásá hon na kacíře, radikální protestantka Anne Askewová je upálena a katolíci u dvora soustřeďují svůj útok na šestou Jindřichovu manželku, Kateřinu Parrovou.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help