Literární noviny

Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Recenze: Hrozivý smutek líného Egypťana

Recenze Pondělí, 22 Prosinec 2014 09:51

„Albert Cossery byl žijící legendou... Jednou z posledních spojnic s dobou, kdy byla Paříž hlavním městem světové kultury,“ napsal britský list The Guardian krátce po spisovatelově smrti před šesti lety. Pro české čtenáře byl ale tento vyjímečný spisovatel donedávna prakticky neznámý – v roce 1949 vyšel v češtině jeho román Dům jisté smrti a nyní vychází sbírka povídek Bohem zapomenutí lidé. 

Západ dal letos Kyjevu méně peněz, než Kyjev Západu

Téma Pondělí, 22 Prosinec 2014 07:27

V posledních dnech se zdá, že se ukrajinská krize dostává do jakési slepé uličky. Zatímco média a různé „talking heads“ se s gustem noří do tezí o ruském bankrotu, západní politici – a zvláště pak ti vládní -- se případného „kolapsu Ruska“ až na výjimky spíš obávají.

U knihovny s Petrem Bílkem č. 42

U knihovny Neděle, 21 Prosinec 2014 08:43

 

Jiří Šimáček: Malá noční žranice (Host 2014)

Luigi Nono – italský komunista, po němž zůstala hluboká a soucitná hudba

Rémy Martin Neděle, 21 Prosinec 2014 08:28

Když při poslechu hudby Luigiho Nona zavřete oči, vyjeví se vám na vnitřní straně víček cosi jako spletitá struktura nitek, šmouh a škrábanic. Jakoby vám na ně kdosi z druhé strany kreslil magické obrazce. Otevřete-li je a pohlédnete na nejbližší zeď (nejlépe na hrubou betonovou, jakou mají v experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici), uvědomíte si, že podobné struktury vytváří i její povrch plný prasklin.

Mimochodník Rudolfa Křesťana: Benátská novinka?

Mimochodník Neděle, 21 Prosinec 2014 08:13

V Benátkách jsem byl dvakrát. Jednou s kufrem bez koleček. Podruhé s kufrem s kovovými kolečky. Říká-li se, že každá návštěva tohoto města přináší člověku něco jiného, pak by tomu tak bylo i u mé případné budoucí třetí cesty.

Geometrická zobecnění (z Vysočiny) blízká minimalismu

Art Neděle, 21 Prosinec 2014 08:05

 Je předmětem obyčeje, že o leckterém jakžtakž výkonném sportovci lze se z médií často něco dovědět. Avšak o výtvarných umělcích se mluví a píše zřídka. O mnohých vůbec. Je tomu tak asi proto, že sportovec se neobejde bez povzbuzujícího publika, kdežto umělci je nelépe v tichém útulku ateliéru. Činnosti prvního se nejvíc daří „ve veřejném prostoru“, druhý do něj vstupuje jen sem tam, většinou opatrně a s očekáváním, „jak se povede jeho na trh přinesené kůži.“  

Na vánoční mši do kina

Hudba Sobota, 20 Prosinec 2014 11:46

Ani letití pamětnicí si už nevzpomínají, kdy naposledy (a zda vůbec) hrála Česká filharmonie v adventním Rudolfinu Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Přitom ji slyšíme ze všech okolních kostelů, dokonce i v plenéru. Vše se mění ve 119. sezoně.

Takovou koledu jste ještě neviděli

Hudba Sobota, 20 Prosinec 2014 11:28

346 not, 80 sekund a jedna tovární hala. Kühnův dětský sbor jako obří hrací strojek vdechl život vánoční koledě originálním videem. Netradiční spot, ve kterém z továrního jeřábu snímá kamera jednotlivé členy pěveckého sboru jako noty, vyrobilo tvůrčí studio Družina.

Zateplení se nevyplatí

8. den Sobota, 20 Prosinec 2014 08:51

„Všichni lidé dneska šílí jen mít spartaka," tak nějak zpíval před více než padesáti lety Milan Chladil. Dnes si Čechové místo spartaka přejí zateplený dům.

Jazykové zákampí: Kutil, břídil, loudil

Jazykové zákampí Sobota, 20 Prosinec 2014 08:07

 

 

Tento koutek se mi chce začít otázkou vypadající jako začátek jakéhosi upoceného vtipu: co mají společného kutil a břídil? Alespoň jazykově mnohé, zejména samotný původ.

banner Pidivadlo

Partneři

parlamentni listy cz
 Divadlo v Dlouhe logo  

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help