Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Evženie Brabcová, Jiří Horníček (eds.): Ludvík Šváb – Uklidit až po mé smrti

Čtení Sobota, 15 Prosinec 2018 06:07

Ludvík Šváb (1924–1997), civilním povoláním psychiatr, od 50. let minulého století stálý člen pražské Surrealistické skupiny, se ve svém volném čase věnoval mnoha uměleckým odvětvím: divadlu, jazzové hudbě, výtvarnému umění, fotografii a filmu. Kniha Uklidit až po mé smrti se dotýká všech uvedených tvůrčích oblastí, přičemž se soustředí především na Švábovy aktivity související s filmem.

Vlastimila Tomana kubistický Lom v zimě

Jan Dočekal Pátek, 14 Prosinec 2018 08:29

 

Akademický malíř a grafik Vlastimil Toman (19. 2.1930 v Třebíči – 11. 12.2015 tamtéž, vlevo Vl. Toman - foto Jan Dočekal) se zapsal do výtvarné kultury Vysočiny jako jeden z předních představitelů moderních forem krajinomalby 20. století. Stranou ideologických principů předešlé doby a po listopadu 1989 široce v nových poměrech vytvořil v tuskulu předměstí, při velmi skromné existenci, nezapomenutelnou stopu své umělecké (a privátní) svéráznosti.

Fotoblog Fr. Dostála: Kostel v Libkovicích už také neexistuje…

František Dostál Pátek, 14 Prosinec 2018 08:16

Desítky vesnic na Mostecku zmizely již dávno. Po roce 1990 kvůli těžbě uhlí dnešní šéf hospodářské komory, co byl ministrem, na schodech ministerstva se vypořádal s protestujícími proti likvidaci tohoto městečka nedaleko Mostu.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Klimatická konference

Komentáře Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05

 

Příklad tzv. Migračního kompaktu, který na poslední chvíli naše vláda spolu s řadou dalších zemí odmítla podepsat, ukázal nepřijatelnou dosavadní praxi sjednávání a přijímání mezinárodních smluv dohod a na jejich základě vnucování signatářským státům povinností a závazků, o nichž jejich občané nic netuší. Jednání o obsahu takových mezinárodních dohod a závazků probíhají skrytě, netransparentně, zcela mimo jakoukoliv veřejnou debatu a jsou zcela v rukou aktivistických lobby skupin, jimž veřejná moc formulaci politiky státu přenechává a jde jim za zády veřejnosti na ruku.  Vlády se pouze pasivně podvolují tlaku těchto zájmových skupin, a tak se daří z nadnárodní úrovně vnucovat suverénním zemím agendy, které by ve vnitrostátní politice neměly šanci získat podporu občanů.

Románová předloha filmu Smrtelné stroje

Ivo Fencl Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05

 

Smrtelné stroje jsou knížka vydaná v Londýně poprvé roku 2001 nakladatelstvím Scholastic Children´s Books a v Praze UŽ PODRUHÉ roku 2018 nakladatelstvím Mladá fronta. Jde o ten typ novely pro mládež, kterým se ještě za času mého dětství v sedmdesátých letech dvacátého století říkalo „nezfilmovatelné“. Je to racionalizovaný zlý sen a pro pár unavených intelektuálů asi blábol. Ale...

Audur Ava Ólafsdóttir: Nad propastí byla tma

Čtení Pátek, 14 Prosinec 2018 06:00

„Mámě děkuju za to, že mě porodila, a holkám, že se mnou spaly. Jsem muž, který za sebe děkuje.“ Zapsal si dvacetiletý Jónas do deníku. Teď mu táhne na padesátku, je rozvedený a právě zjistil, že není biologickým otcem své dcery. Muž činu, domácí kutil, který vlastníma rukama spraví cokoli, náhle ztratil chuť do života. Rozhodne se odjet na cestu, z níž se nemíní vrátit. S sebou si přibalí jen brašnu s nářadím a staré deníky. V Hotelu Silence, kde se ubytuje, však začne své jizvy spatřovat v novém světle.

Zbyněk Fiala: Pusťte k tomu obce

Komentáře Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 08:55

Největším hybatelem rozvoje obnovitelných zdrojů v západní části EU jsou obce a místní obyvatelé jako spoluvlastníci komunitárních projektů. Nemohou soutěžit s velkými komerčními firmami, ale od toho tu nejsou. Jde o to, aby lidé bezpečnější bezemisní energii podpořili, protože z ní taky něco mají.

Česko a Slovensko: Federalizace a demokratizace

Civilizace Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 08:19

V největším politickém procesu s údajnými nacionalisty, který se připravoval od roku 1950 a uskutečnil v r. 1954, tedy rok po Stalinově smrti (což zřejmě způsobilo, že obžalovaní unikli trestu smrti), byli hlavními obviněnými a odsouzenými členové V. ilegálního vedení KSS a političtí vůdci SNP G. Husák (doživotí) a L. Novomeský (10 let vězení). (K. Šmidke zemřel již v r. 1952 za podivných okolností.) Kromě nich bylo odsouzeno vícero představitelů slovenské komunistické inteligence (např. L. Holdoš, pověřenec pro věci církevní – 13 let, I. Horváth – spisovatel – 22 let, D. Okáli, od března 1948 pověřenec vnitra – 18 let), protože předseda KSS V. Široký viděl kořeny buržoazního nacionalismu v činnosti skupiny DAV. Jelikož vedoucí postavou DAVu byl V. Clementis, tak ho odsoudili a popravili již v roce 1952. 

Střelba ve Štrasburku – pohled od barového pultu

Komentáře Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 07:47

Francouzský Štrasburk je se svými slavnými vánočními trhy symbolem sváteční atmosféry. Právě vánoční trhy jsou ale v celé Evropě už několik let také důvodem ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Jak je vidět, ani ta ale nejsou dostatečně efektivní. Tři mrtví a čtrnáct zraněných přímo na ulici v centru města jsou toho asi jasným důkazem. Ale dá se podobným událostem na systémové úrovni skutečně zabránit? Policie samozřejmě okamžitě uzavřela centrum města, nikdo nemohl tam ani ven. Lidé zůstali uvězněni v hotelích a okolních barech. To byla jistě ta příjemnější varianta.

Radkin Honzák a František Honzák: Čas psychopatů

Čtení Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 07:33

Psychopatů – tedy správně lidí trpících disociální poruchou osobnosti – je ve společnosti odjakživa vždy stabilní procento. Ať se pohybujeme kdekoli, je prakticky nemožné se těmto antisociálním parazitům zcela vyhnout – je možné, že mezi ně patří náš soused, nadřízený, volený politik nebo v horším případě rodinný příslušník.

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Recenze Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 06:07

 

Petra Žantovského jako novináře a politického komentátora není třeba představovat. Dokonce ani jako vysokoškolského učitele, který se soustavně zabývá problémy médií a masové komunikace a zprostředkovává seznamování české odborné i laické veřejnosti s aktuální odbornou literaturou svého oboru. Většinou tyto doporučené texty doprovází odkazy na historické události moderní doby a na tituly z oboru politické filosofie evropské nebo americké provenience. Ani to v době současné rozsáhlé nadprodukce prací nejrůznější povahy zasvěcených atraktivní „mediální problematice“ není příliš obvyklé.

Tucet přednášek Umberta Eca jedenadvacátého století

Ivo Fencl Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 05:42

 

„Kdyby se tak geniální padělatel jako van Meegeren dokázal zmocnit desky z topolového dřeva, kterou lze datovat kolem roku 1500, sehnal by stejné olejové barvy, jaké používal Leonardo, a nahradil Monu Lisu v Louvru kopií, která by naprosto dokonale napodobila styl i provedení a reagovala by pozitivně na všechny případné chemické kontroly, byli bychom s to odhalit padělek? A kdo říká, že se tak už nestalo?“ V přednášce „Nepravdivá tvrzení, lhaní, falšování“ (2011)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB