Carlos Joly: Jsou peníze morální? Argument zní – ano

Civilizace Čtvrtek, 16 Srpen 2018 07:25

 

Peníze jsou základ. Jejich přerozdělováním ze státního rozpočtu se rozhoduje o ledačems, například kdo dostane zdravotní péči, kdo bude moci studovat, kdo dostane pomoc v nezaměstnanosti, které firmy a která činnost budou podporována nebo dokonce zda stát vstoupí do války.

Seamus Heaney: Lidský řetěz

Poezie Čtvrtek, 16 Srpen 2018 06:02

Lidský řetěz (2010) je poslední básnická sbírka Seamuse Heaneyho, irského laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Mísí se v ní vzpomínky na rodiče, elegie na přátele, variace na Vergiliovu Aeneidu či na středověkou irskou a moderní francouzskou poezii – básníkův hlas ustavičně rozmlouvá s jinými hlasy a básně dávají prostor životům druhých. Věcnými popisy přitom stále znovu prokmitávají závratnější světla a hlubší stíny. Významové roviny se prolínají, severoirská řeka se proměňuje ve Vergiliovu Léthé a ze stárnoucího básníka se na okamžik stává nedočkavý plavčík vyplouvající za prvním dobrodružstvím. Úžas z obzorů a péče o konkrétno – ve střídání těchto dvou momentů spočívá Heaneyho vidění.

Příběhy československého komiksu čidly Tomáše Prokůpka

Ivo Fencl Středa, 15 Srpen 2018 09:43


„Ačkoli u nás první rozsáhlejší texty mapující historii domácího komiksu vyšly už na konci 70. let, až do počátku nového milénia se nikdo nejen že nepokusil opravdu systematicky procházet knihovny a archivy, ale bohužel ani zaznamenat vzpomínky posledních pamětníků průkopnických projektů z 20. a 30. let, kteří ještě byli po sametové revoluci naživu.“

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Jak jdou Němci na tropy

Milan Faltus Středa, 15 Srpen 2018 09:00

 

Jak na vysoké teploty jdou u sousedů, ukazují tři příklady. Každý z nich je specifický a o problému pojednává z jiného úhlu. (vlevo: Němci by si měli vzít příklad z nové výzbroje americké policie pro letní měsíce)

Fotoblog Fr. Dostála: Důchody budou vyšší také o 20 %?

František Dostál Středa, 15 Srpen 2018 06:30


Naši vladaři touží po navýšení svých platů o 20%. Poslanec pobírá okolo 80 tisíc a ministr přibližně 150 tisíc. Myslím, že naši vladaři před rokem 1989 se v této oblasti nějak víc hlídali. Pravda, ještě neznali naši současnou svobodu.

Roman Polanski 85: Bojovník s nepřízní osudu

Film Středa, 15 Srpen 2018 06:25

Život Romana Polanskiho, který v těchto dnech slaví již své 85. narozeniny, by sám o sobě vydal na velmi zajímavé filmové drama. Polanski však nepřízni, kterou mu osud opakovaně projevoval, dokázal vždy čelit po svém, nejčastěji prostřednictvím svého režisérského díla.

Atapana: Přírodu nepřetvářejme, jen se o ni starejme

Civilizace Středa, 15 Srpen 2018 06:14

A už se zase divíme a skuhráme, že neprší, že není voda. Divíte se? Já se nedivím.

Město mezi zelenými kopci. Antologie povídek českých autorů

Čtení Středa, 15 Srpen 2018 06:06

Kdy jindy číst povídky, než v létě? Zvlášť když právě léto je jejich tematickým svorníkem a na svědomí je má smetánka české prózy. Vedle oblíbeného Michala Viewegha, jehož povídka – překvapivě netypická – sbírku otvírá, zde najdeme i texty Aleny Mornštajnové, Pavly Horákové a Ivany Myškové, silné trojice ženských literárních hvězd. Léto je spíš pocitem než pouhým ročním obdobím, je to krajina dětství, toužebného vábení, je to čas, kdy se plní sny. V rozpáleném městě i u moře, v dívčím očekávání i melancholii opouštěné ženy, během revoluce v zahrádkářské kolonii nebo při přepadení banky, tam všude je rozmarné povídkové léto uzamčeno.

Kdo je mluvčím, svědomím národa a elitou

Literatura Úterý, 14 Srpen 2018 12:03

Dobu rozkladu feudalismu, nástup kapitalismu, osvícenecké reformy Josefa II. (zrušení nevolnictví a toleranční patent 1781) – to vše máme spojené s tím, čemu říkáme národní obrození.

Kaspické moře jako model pro Peking a ASEAN?

Svět Úterý, 14 Srpen 2018 10:29

Kolaps Sovětského svazu kdysi zásadním způsobem změnil rovnováhu v oblasti Kaspického moře.

 

 

Kvadratura afghánského kruhu

Pavel Kopecký Úterý, 14 Srpen 2018 08:31

 

V Afghánistánu padli další tři čeští vojáci. Tuzemská ozvěna tragédie je mohutná. Pořádně se rozvířila nehybná domácí atmosféra. Stojatá hladina okurkové sezóny úmorně horkého léta roku 2018. Ovšemže nemíním zlehčovat smrt tří krajanů při výbuchu sebevražedného atentátníka, nemohu ale ignorovat otazníky, jež přirozeně vyvstávají. Kolem jejich smrti na bitevním poli či kolem většinou prázdných, neupřímných tirád našich politiků. Též profesionálů, které již kdosi trefně srovnal s postavami Krylova syrového protestsongu „Píseň neznámého vojína“.

Zbyněk Fiala: Brexit ztrácí většinu

Komentáře Úterý, 14 Srpen 2018 07:55

 

Vylhaná pohádka pro voliče a neschopnost vlády předložit reálný plán, jak z toho ven, to jsou důvody, proč lidé, kteří hlasovali pro Brexit, stále častěji volají po setrvání v EU.

Martin Valenta a František Stárek doplnili historii Plastic People

Ivo Fencl Úterý, 14 Srpen 2018 07:42

 

„V říjnu 1965 povolily úřady vystoupení britské rockové skupiny Manfred Mann, po jejímž koncertu proběhly razie proti divákům.“ Z knihy M. Valenty a F. Stárka

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB