Spící sudy prachu

Pavel Kopecký Úterý, 25 Září 2018 06:46

 

V naší zemi existuje hrubě nepraktický – a někdy i vysloveně nesmyslný – zvyk upřednostňovat a „řešit" minulost na úkor budoucnosti. Ale nejsme v tom zajisté jediní. I když projevy bývají třeba odlišné. Každopádně nezdravé historické zátěže či stereotypy jsou příznačné pro nejednu oblast světa a nemusíme chodit nijak daleko, nechceme-li zůstat v České kotlině. Evropa, potažmo EU, je hotovým propletencem předsudků a nezpracovaných, nebo kontraproduktivně pojednaných dějinných traumat. Viz například Německo. (vlevo srbský prezident A.Vučić při návštěvě Kosova)

Fotoblog Fr. Dostála: Rafanda ve Vršovicích sloužila jako místo k návštěvám...

František Dostál Pondělí, 24 Září 2018 13:21


Torzo těchto chudobných domků bývalo místem, kam přicházeli společně básník Fráňa Šrámek a spisovatel Karel Čapek. Velice citlivý člověk F. Šrámek přebýval několik let v domě ve Vršovicích na rohu Ruské a nynější Norské ulice, která tehdy nesla jméno Vinohradská a byla číslována obráceně! Ostatně K. Čapek ve svých fejetonech Rafandě také vzpomínku.

Radim Valenčík: ČSSD - předvolební vření?

Komentáře Pondělí, 24 Září 2018 08:40

Právě ve chvíli, kdy začalo odpočítávání času do odstartování říjnových voleb, to začalo v ČSSD vřít. V nejméně vhodnou dobu a nejméně vhodným způsobem. Vyjádřili se zchránci ohrožených druhů i plzeňští reformátoři, odboj podpořil i prezident Zeman. Členové vedení strany kritizují členy vedení strany za spolupráci s Babišem, udržování iluze zvané Poche apod.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Paul Newman: Naplněný život

Film Pondělí, 24 Září 2018 08:31

 

„Řekněte Paulovi, že podle mě je prvotřídní herec, i když mě považuje za mizerného politika,“ nechal se svého času slyšet Richard Nixon. A rozhodně nebyl sám, kdo si vysoce cenil Newmanova jedinečného hereckého talentu, který nejvýrazněji vynikl ve filmech jako Hazardní hráč, Hud, Frajer Luke, Hombre, Butch Cassidy a Sundance Kid či Podraz. Paul Newman, od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech deset let, však nebyl pouze výjimečným hercem, ale také respektovaným režisérem (zaujal především svojí režijní prvotinou Rachel, Rachel), zdatným automobilovým závodníkem a váženým filantropem. A dokázal-li se na výsluní divácké přízně udržet déle než půl století, vděčil za to nejen svému všestrannému talentu, ale také svému smyslu pro spravedlnost i humor, zdravému rodinnému zázemí (s herečkou Joanne Woodwardovou tvořil spokojený manželský pár úctyhodných padesát let) a mimořádně silné vůli.

Joan Peruga: Neviditelná republika

Čtení Pondělí, 24 Září 2018 08:17

Novinář Miqel přijel do Andorry, malého knížectví sevřeného vrcholky Pyrenejí, aby napsal reportáž o vzácných knihách. Ale našel tu mnohem víc – lásku ke knihovnici a vášnivé bibliofilce Maríi, s níž se pouští do pátrání po vzácném cestopisu anglické autorky. Vědí o něm jen to, že byl vydán roku 1865 v Londýně a před mnoha lety se objevil v katalogu jistého knihkupce. Co ale mladou cestovatelku vedlo k její dobrodružné výpravě? A navštívila skutečně andorrské knížectví, nebo si všechno jen vysnila?

Teroristický útok v Ahvázu, první salva ve staronové válce

Tereza Spencerová Pondělí, 24 Září 2018 06:23

Z Teheránu je to do Evropy mnohem blíž než do USA, a tak na starý kontinent mohou znovu dopadnout nepředvídatelné důsledky politiky někoho jiného, byť formálně spřáteleného…

 

U knihovny s Petrem Bílkem č. 23

U knihovny Neděle, 23 Září 2018 07:01

 

Kateřina Bečková: Falešný Kafka / aneb literární vzpoury neviditelných (Schola Ludus Pragensia 2018)

Škola základ stádnosti

Glosář Neděle, 23 Září 2018 06:10

Vždycky jsem měla osypky ze začátku školního roku. Poslední týden prázdnin stál za starou bačkoru. Jako dítě jsem si myslela, že až budu věku vyššího než povinného, bude to lepší a „syndromu posledního prázdninového týdne“ se zbavím.

Zdeněk Jarchovský: Štěchovická stěna

Čtení Neděle, 23 Září 2018 06:08

 

Štěchovický poklad – mýtus nebo historická pravda?

Novinky od Marxovy hlavy

Milan Faltus Neděle, 23 Září 2018 06:07

 

„Co budeme dělat o Letnicích, až bude kvést luční kvítí, pojedeme do Karl-Marx-Stadtu, kde stále slunce svítí ..."

Hvězdné výlety

A co dál Neděle, 23 Září 2018 06:00

 

Tak dobrá, přesnější by bylo hvězdicové, ale přiznávám se, rafinovaně jsem zvolila přitažlivější titulek, abych… no zkrátka přitáhla pozornost.

K vydavatelskému počinu Bedřicha Kočího

Miroslav Vejlupek Neděle, 23 Září 2018 05:39

Před sto lety, před sto lety (a v říjnu to bylo) vydal pražský nakladatel Bedřich Kočí Lidovou tiskárnou J. Skalák vyexpedovanou historicky ojedinělou Národní čítanku. Uspořádali ji Cyril Merhout a Bohumil Němec, přičemž motiv měli jednoznačný: českého ducha více vzdělat, více sebeuvědomit. Dle našeho zvolili způsob vpravdě příhodný - totiž široký záběr tematický.

Víkend s fejetonem č. 4

Literatura Sobota, 22 Září 2018 06:10

 

„Psát fejeton je tolik, jako na pleši navíjet kadeře; jenže obecenstvu se tyto kadeře zamlouvají líp než lví hřívy myšlenek."

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB